Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Заместник областният управител г-н Пейчо Пейчев присъства на ритуал – поклонение по повод 132 – годишнината от освобождението на Сливен
На 15.01.2010 г. от 11.00 часа на площад „17 януари” в квартал Клуцохор се проведе ритуал – поклонение по повод 132 – годишнината от освобождението на Сливен от османско иго. На тържествения ритуал присъстваха: заместник областният управител г-н Пейчо Пейчев, главният секретар г-н Кирил Аврамов, председателят на общински съвет Сливен г-жа Мария Григорова, много граждани и ученици.
С тържествен строй военнослужещи от Центъра за подготовка на танкови подразделения посрещнаха командира си полк. Николай Спиров и официалните лица.
Заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен отслужи Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Йоаникий.
В знак на признателност в памет на героите, отдали живота си за освобождението на Сливен, бяха поднесени венци и цветя от името на областния управител Марин Кавръков, държавни институции, обществени организации, политически партии и граждани.
През мразовитите януарски дни на 1878 година в Сливен влизат първите руски войни. Начело на ликуващото гражданство са първенците на града и духовенството. Сред посрещачите е и поетът на България и на бунтовен Сливен даскал Добри Чинтулов. Вече сляп, треперещ от вълнение и радост той произнася приветствено слово: „Елате, елате, така дългоочаквани гости, пристъпете със смела крачка в нашия град. Неговото население, измъчвано от тежките страдания, със сълзи на очи ви чака, с отворени обятия!” Тези думи са изписани на паметника на площад „17 януари” и тях четат поколенията и до днес. След освобождението на града от турско робство по време на Руско-турската освободителна война, повече от 15 000 българи от региона напускат заедно с оттеглящите се руски войници и се заселват в Румъния, Бесарабия и Южна Русия.