Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Фолклорен поздрав за Деня на християнското семейство
Фолклорна програма, посветена на Деня на християнското семейство, се състоя във форума на ОУ "Елисавета Багряна". Тя беше представена от самодейците от състава за автентичен фолклор при Народно читалище "Просвета 1924" - село Злати войвода. На събитието присъстваха ръководството на училището, учители, ученици, родители и гости.
Секретарят на читалището Марияна Монева приветства присъстващите и ги поздрави с днешния празник. В приветствието си тя благодари на директора на ОУ „Елисавета Багряна" г-жа Величка Христова и на учителя г-жа Магдалена Луканова за поканата и възможността учениците да се докоснат до българския фолклор във вечерта на светлия християнски празник Въведение Богородично.
Празничната проява започна с представяне на автентични носии от различни краища на страната. Учениците на училището демонстрираха много знания, свързани с фолклорното ни наследство, и за това те получиха награди. Програмата продължи с обичая "Побратимяване". Обредният ритуал се извърши от трима мъже, които дадоха клетва за вярност да си помагат в трудни моменти до края на живота си.
След представянето на обичая "Побратимяване" самодейците отправиха с песни фолклорен поздрав към присъстващите и поканиха всички да се хванат на празнично хоро.
Читалището в село Злати войвода е основано през 1924 година от местни учители и будни селяни. През неговото 93-годишно съществуване, то е огнище за култура и просвета. От 1998г. самодейците от състава за автентичен фолклор възстановяват, съхраняват и предават на местните хора обичаи и традиции. През годините те завоюват множество награди при участията си във фестивали и други фолклорни събития.