Sliven online

Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Започна българското председателство на Съвета на ЕС

Председателството на Съвета на Европейския съюз е временното поемане от страна-член на ЕС на отговорността за общите решения на Съвета във всички аспекти от неговата работа. Българското председателство започна в първия ден на 2018 година и ще продължи до края на юни. То ще се съсредоточи върху четири основни области: бъдещето на Европа и младите хора, Западните Балкани, сигурността и стабилността и цифровата икономика.
Приоритетите на българското председателство са подчинени на неговия девиз: „Съединението прави силата“, който е и девизът върху герба на Република България. Със своите партньори председателството ще се стреми към единство сред държавите-членки и институциите на ЕС, за да се предоставят конкретни решения за изграждането на по-силна, по-сигурна и солидарна Европа.
Председателството работи в тясна координация с председателя на Европейския съвет и с върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.
Председателството на Съвета се сменя на ротационен принцип между държавите—членки на ЕС, на всеки шест месеца. През този шестмесечен период председателството ръководи заседания на всяко равнище в Съвета, спомагайки да се гарантира непрекъснатостта на работата на ЕС в Съвета.
Държавите членки, които изпълняват председателството, работят в тясно сътрудничество в групи от по 3 държави, наречени „тройки“. Тройката определя дългосрочни цели и изготвя общ план, в който се набелязват темите и основните въпроси, които ще бъдат разгледани от Съвета в рамките на 18-месечен период. Въз основа на тази програма всяка от трите държави изготвя собствена по-подробна шестмесечна програма. Настоящата тройка е съставена от председателствата на Естония, България и Австрия.
В календара на събитията, одобрен от Министерския съвет, по време на българското председателство ще има 299 събития, които ще се провеждат главно в София, но и във Варна, Бургас, Пловдив, Велико Търново и други градове. През периода България ще бъде домакин на една среща на високо равнище на държавните и правителствените ръководители на държавите-членки на ЕС и на страните от Западните Балкани. Ще се проведат 12 неофициални срещи на Съвета на ЕС и повече от 20 срещи на високо равнище, както и пет срещи на парламентарното измерение. Повече от 170 заседания и сесии ще се проведат на експертно равнище и около 85 събития – под егидата на председателството.
От 2 януари БНБ пусна в обращение две монети, посветени на българското председателство на Съвета на ЕС. Едната е сребърна, възпоменателна, с частично златно покритие, с номинална стойност от 10 лева и ще има циркулация от 3000 броя. Другата е циркулираща монета с номинална стойност от 2 лева и ще бъде освободена в обращение от 500 000 броя /Снимката към публикацията е на БНБ. На нея се виждат двете монети, посветени на председателството/.
Подробна информация за събитията може да се намери в сайта на българското председателство www.eu2018bg.bg