Пиронкова на първи четвъртфинал на US Open

08 септември 2020 10:28, Станимир Петков (Клуб на инвалидите - Сливен)
Излъчване: Клуб на инвалидите-Сливен преди около 1 месец, брой четения: 158
Цветана Пиронкова за първи път е на четвъртфинал в Ню Йорк

Цветана Пиронкова записа четвърта поредна победа при завръщането на корта след повече от три години и и е за първи път на четвъртфинал на Откритото първенство на Съединените щати по тенис.

В мач от осминафиналите тя надигра Ализе Корне от Франция с 6:4, 6:7(5), 6:3.на корт „Луис Армстронг“ в Ню Йорк след два часа и 52 минути игра. Следващата ѝ съперничка е носителката на 23 титли от Големия шлем Серина Уилямс.

Така Цвети е достигна до четвъртфинал в трети турнир от Шлема след като го направи два пъти на Уимбълдън (2010 година полуфинал и 2011-а четвъртфинал) и през 2016 година на „Ролан Гарос“.

Българката, която игра с превръзка на лявото бедро, допусна пробив за 0:2, след като бекхендът на 33-годишната пловдивчанка излезе в аут. Пиронкова моментално го върна с печеливш удар от форхенд. После тя изравни и геймовете за 2:2. В петия гейм Цвети поведе с 40:15 при сервис на Корне, но не успя да направи нов брейк.Българката не се отказа и проби за 5:4 след като настигна една къса топка и я завърши по късия диагонал. След това Пиронкова сервираше за спечелване на частта и набързо поведе с 40:15, след което затвори сета при първата възможност с печеливш форхенд. Той продължи 47 минути.

Серията на Цветана продължи с пробив в откриващия гейм на следващата част и тутакси затвърди, за да поведе с 2:0.Пловдивчанката имаше няколко възможности за нов брейк, но не успя, а след това 56-ата в световната ранглиста французойка върна пробива за 2:2. Кризата в играта на българката продължи и тя допусна нов брейк при 2:4. Пиронкова отново намери ритъма си и върна пробива в седмия гейм, въпреки че губеше с 15:40. Двойна грешка на Корне сложи край на маратонския девети гейм, след който българката сервираше за победата в срещата при 5:4. Цвети стигна до мачбол, но не успя и в крайна сметка съперничката върна брейка. Това не разстрои пловдивчанката и тя веднага след това отново проби и пак сервираше за мача, но отново не успя и се стигна до тайбрек.

В него размяната на половините на корта дойде при резултат 4:2 точки за Корне. При 6:3 тя имаше вече три сетбола и успя да реализира третия. Така Пиронкова загуби първия си сет в Ню Йорк.

В заключителната част българката започна със сервис гейм на нула. Французойката проби за 2:1, но отговорът на Цвети не закъсня - рибрейк след гръмотевичен форхенд по линията. Пиронкова проби пак за 5:3 с печеливш минаващ удар по диагонала от бекхенд. Веднага след това бившата ни първа ракета за трети път сервираше за мача. Поведе с 40:0 и реализира първата си възможност.

Тя приключи мача с 46 печеливши удари срещу 50 непредизвикани грешки.

"Не усещах голямо напрежение след пропуснатия мачбол. Играех точка за точка и се получи. очаквам с нетърпение мача със Серина, тя е горям шампион. Но сега мечтая да се потопя в ледената вана", заяви българката след мача.

Следващата съперничка на Цветана е третата поставена Серина Уилямс. 39-годишната американка надделя над Мария Сакари от Гърция с 6:3, 6:7(6), 6:3. Двете майки са играли четири пъти помежду си като до момента Пиронкова няма победа.