Sliven online

Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
- Аве Сливен
- Агенция Седмица
- Агенция Сливен
- Наблюдател
- Сливен Медия
- Сливен Пост
- Сливен Прес
- СливенИнфо
- Сливенски новини
Други източници на новини
Източници на новини
- Green Master - Сливен
- Асоциация на еколозите
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- ЕСНО
- Клуб Оптимист
- Клуб на инвалидите-Сливен
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Св. Георги Победоносец
- Сливен НЕТ
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Трансфер Фактор
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Учени: Дори Земята искаше 2020 г. да приключи бързо

Нашата планета се завъртя по-бързо от нормалното миналата година, казват учените.
Както бе отбелязано в "LiveScience", 28-те най-бързи записани дни на Земята (от 1960 г.) настъпиха през 2020 г., като Земята завърши оборотите си около оста си милисекунди по-бързо от средното.
Обикновено Земята е отличен хронометър, според TimeandDate.com. Средно по отношение на слънцето се върти веднъж на всеки 86 400 секунди, което се равнява на 24 часа. Това е известно като среден слънчев ден.
„Но не е перфектно“, пишат Греъм Джоунс и Константин Бикос на TimeandDate.com. "Когато през 60-те години бяха разработени изключително точни атомни часовници, те показаха, че продължителността на средния слънчев ден може да варира в милисекунди (1 милисекунда е равна на 0,001 секунди)."
Въртенето на Земята може леко да се промени поради движението на нейното ядро, а също така, изненадващо, поради времето и океанските модели.
„Промените в атмосферата, по-специално атмосферното налягане по целия свят, и движенията на ветровете, които могат да бъдат свързани с такива климатични сигнали като Ел Ниньо, са достатъчно силни, че ефектът им се наблюдава в сигнала за въртене на Земята“, Дейвид А. Салщайн, учен по атмосфера от Атмосферните и екологични изследвания, заяви през 2003 г.
2020 г. беше екстремна година за температурите на Земята. Но дали беше най-горещото в записа?
Ел Ниньо е периодично естествено затопляне на тропическия Тихи океан, докато Ла Ниня, което се наблюдава към края на 2020 г., е естествено охлаждане на същата част на Тихия океан. Според NOAA, докато El Niño води до намаляване на скоростта на въртене на земята, La Niña има тенденция да има обратен ефект.
Неотдавнашното ускорение на въртенето на Земята накара учените да говорят за първи път за отрицателен скок втора, каза LiveScience. Вместо да добавят високосна секунда, което е правено няколко пъти преди, за да компенсират забавянето на въртенето на Земята, може да се наложи да извадят една.
„Напълно възможно е да е необходима отрицателна високосна секунда, ако скоростта на въртене на Земята се увеличи допълнително, но е твърде рано да се каже дали това вероятно ще се случи“, каза пред The Telegraph физикът Питър Уибърли от Националната физическа лаборатория във Великобритания.
"Провеждат се и международни дискусии за бъдещето на високосните секунди и също така е възможно необходимостта от отрицателна високосна секунда да тласне решението към прекратяване на високосните секунди завинаги", каза той.
Поради непостоянната скорост на Земята, учените през 50-те години създават атомен часовник, за да водят точен запис на времето. Тъй като обаче въртенето на Земята може да варира, атомният часовник продължи стабилно напред и двата индикатора за времето се раздалечаваха.
За да поправят тази несъответствие, учените създадоха UTC (координирано универсално време), за да помогнат за преодоляване на разликата между земното време и атомния часовник. Атомният часовник обаче продължи да се състезава напред, така че поне веднъж на 10 години учените добавяха допълнителна скокова секунда към UTC, за да ги държат по-близо един до друг. Това е особено важно за неща като GPS навигация.
„В ежедневието тази допълнителна секунда практически няма значение“, каза Волфганг Дик, говорител на Международната служба за въртене на Земята и референтните системи, организацията, която поддържа глобалното време, за САЩ ДНЕС през 2016 г. „Въпреки това във всяка област, където е точно необходимо е време (астрономия, навигация, космически полети, но също така и компютърни мрежи за фондови пазари или енергийни доставки и много други) тази секунда е от голямо значение ", каза Дик.
Последният скок е добавен през 2016 г.
Източник:
Sofia Photo Agency
www.novinite.com
Снимка: getty images