Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Прессъобщение
23 населени места в сливенска област са на воден режим в момента. Осем са селата в община Сливен на частичен воден режим: Ичера, Сотиря, Новачево, Бяла, Градско, Глуфишево, Панаретово, Стара река. Продължителността на водоподаването в тях зависи от дебита на водоизточниците, които в много от селските райони достигнаха своя минимум, а някои дори пресъхнаха. Най-тежко е положението в Стара река, където вода се подава само 3 часа в денонощието. Доброто в кризисната ситуация на повсеместната суша е, че в повечето селища, за да се осигури вода за населението, организираното от "В и К" водоснабдяване става от няколко водоизточника.
Най-много населени места на воден режим остават в община Котел. От 10-те села с ограничено водоподаване най-тежко е положението в Ябланово, Остра могила, Тича и Малко село, където режимът е сведен до съответно до 4, 3 и 2 часа. Останалите села, в които е въведен режим на водата – Кипилово, Жеравна, Тича, Седларево, Орлово и Филаретово, имат вода от 6 до 8 часа в денонощието. В Градец вода има 12 часа.
Селата с воден режим в новозагорско са Караново, Брястово, Загорци, Еленово и Радево, където, в зависимост от състоянието на водоизточниците, водоподаването е сведено от 4 до 8 часа в денонощието. В община Твърдица на режим е само кв."Козарево", където вода се подава 6 часа в денонощието.
Между мерките, които взема "В и К" за осигуряване вода за населението, са заповедите, пуснати от всички общински кметове в сливенска област, за икономии на вода и забрана за ползване на питейната вода за поливни нужди. Спазването им се контролира от кметствата и водомайсторите на "В и К" по места. По време на големите юлски жеги водният оператор подаваше два пъти повече вода, но тя пак не достигаше. Становището е, че липсата на питейна вода идва не само от засушаването, но и от множеството злоупотреби в домакинствата, поливащи дворове и градини с вода за пиене. Подкрепя го фактът, че последните превалявания намалиха поливанията, вследствие на което от 3 август насам 16 населени места отпаднаха от режим.
В момента "В и К" е пуснало в действие всички помпени станции на територията на сливенска област, с което дружеството увеличава двойно месечните си разходи за електроенергия. Целта е в максимална степен да се осигури вода за всички, за което е нужна и съответната отговорност от потребителите.
Ръководството на "В и К" пое ангажимент тази година воден режим в областния град да няма. Най-песимистичната прогноза е, че режимът няма да отмине и Сливен, ако тази зима прилича на миналогодишната и регионът остане без снеговалежи.