Sliven online

Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
- Аве Сливен
- Агенция Седмица
- Агенция Сливен
- Наблюдател
- Сливен Медия
- Сливен Пост
- Сливен Прес
- СливенИнфо
- Сливенски новини
Други източници на новини
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- Клуб на инвалидите-Сливен
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ПП "ГЕРБ"-Сливен
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Парламентът настоява ЕС да замрази финансирането за Унгария

Предложените от Унгария "коригиращи мерки" не са достатъчни
Унгария злоупотребява с гласуването с единодушие в Съвета, за да оказва натиск върху ЕС
Комисията трябва да намери начини да гарантира, че помощта от ЕС ще стигне до крайните бенефициери
Комисията и Съветът трябва да устоят на натиска на Унгария и да пристъпят към приемането на мерки за замразяване на средствата от кохезионните фондове на ЕС.
В резолюция, приета в четвъртък с 416 гласа "за", 124 гласа "против" и 33 гласа "въздържал се", евродепутатите заявяват, че 17-те коригиращи мерки, договорени от Комисията и Унгария, "не са достатъчни за справяне със съществуващия системен риск за финансовите интереси на ЕС", дори и да бъдат приложени изцяло.
Те призовават държавите членки на ЕС да приемат предложените мерки в рамките на Регламента относно обвързаността с условия, за да защитят бюджета на Съюза срещу нарушения на принципите на правовата държава в Унгария, и да ги отменят едва след като унгарските коригиращи мерки доведат до устойчив ефект. "Ако тези мерки бъдат отменени в бъдеще, Съюзът следва да пристъпи към финансова корекция", добавят те.
По отношение на Механизма за възстановяване и устойчивост на Унгария (МВУ) те изразяват съжаление във връзка с факта, че поради действията на правителството, средствата за възстановяване все още не са достигнали до унгарския народ. Според ЕП рискът от злоупотреба със средства на ЕС в Унгария продължава да съществува и Комисията не трябва да одобрява плана по МВУ за Унгария, докато страната не изпълни изцяло всички препоръки в областта на принципите на правовата държава и всички съответни решения на Съда на ЕС и на Европейския съд по правата на човека.
Натиск от страна на Унгария и крайните бенефициери
Членовете на ЕП призовават Комисията и Съвета да не се поддават на натиска, който Унгария оказва върху тях посредством блокиране на ключови решения на ЕС, като макрофинансовата помощ за Украйна в размер на 18 млрд. евро и глобалната минималната ставка на корпоративния данък. Тази "злоупотреба" с правилото за гласуване с единодушие не бива да оказва въздействие върху решенията относно унгарския план за възстановяване и прилагането на законодателството за обвързаност с условия във връзка с принципите на правовата държава, се казва в текста.
Парламентът подчертава, че крайните получатели на средства от ЕС не трябва да бъдат лишавани от подкрепа поради липса на сътрудничество от страна на техните правителства, и призовава Комисията да намери начини за разпределяне на средствата от ЕС чрез местните правителства и неправителствените организации.
В заключение, членовете на ЕП се оплакват, че решението за задействане на Регламента относно обвързаността с условия за Унгария е закъсняло отдавна и е с твърде ограничен обхват. Парламентът настоява Комисията да предприеме действия по отношение на други нарушения на принципите на правовата държава, особено онези, свързани с независимостта на съдебната власт.
Контекст
На 18 септември 2022 г. Комисията предложи да замрази 7,5 млрд. евро от фондовете на ЕС за Унгария, като се позова на опасения, свързани с корупцията и обществените поръчки, след като през април задейства механизма за обвързаност с условия за защита на бюджета на ЕС за Унгария.
След преговори с Комисията Унгария представи 17 коригиращи мерки, като например създаване на работна група за борба с корупцията и промени в правилата за възлагане на обществени поръчки, за да отговори на опасенията.
Съветът трябва да вземе решение с квалифицирано мнозинство до 19 декември въз основа на предложението на Комисията.