Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Най-големият портрет на Георги Раковски грейна като икона върху стена в Котел
Така гражданите и гостите на Котел определят най-големият живописен портрет на Георги Раковски, който някога е правен досега. Ласкаво за него се изказа и почетния доктор на Националната художествена академия – проф. Иван Газдов. Произведението с образа на Раковски се появи под формата на стенопис върху фасадата на ТПК „Котленски край“ в центъра на Котел. Той е с размер близо 15 метра височина и бе създаден в рамките на няколко дни. Автори на монументалното произведение са световноизвестния български художник Станислав Трифонов – Nasimo /Fine Graff Art/ и Светлозар Янков – Sve, който работи върху цялостната визуализация на града от месеци.
По покана на кмета на Община Котел – Коста Каранашев, художниците трябваше да създадат творба, която да изобразява по най-достоверен начин образа на патрона на града – Георги Раковски, преплетен с елементи от български шевици. Търсен ефект или случайност, но разположението на шевиците зад образа на възрожденеца, вперил поглед към църквата „Св. Троица“, буди у гражданите и гостите на Котел усещането, че Раковски е изобразен с нимб като светец, което го прави още по-специален за местната общност.
Изрисуването на лика на Георги Раковски се финансира от Община Котел и чрез дарения, направени по време на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим.
Община Котел благодари на ръководството на ТПК „Котленски край“ за преотстъпената фасада и на всички, спомогнали за осъществяването на идеята. Големи благодарности и към всички граждани, които самоинициативно решиха да се присъединят към идеята на кмета и изобразиха новия „дрескод“ на Котел по стените на сградите си. Те се намират на ул. „Стара планина“, ул. “Кръстьо Раковски” и до пазара.
Община Котел