Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Акад. Д-р Иванка Денева е рецензент на научното списание „Изследовател”
Екипът и главният редактор на изданието поканиха акад. д-р Иванка Денева да осъществи резенцирането на новия му брой (№ 24. ) Списанието е един от органите, публикувани от Българската академия на науките и изкуствата, наред с „Наука”, „Летописи”, (на чиято редколегия д-р Денева е член), „Медицина” и „Здравен журнал”. Утвърден е стремежът на колектива да се докосва и изследва по-неизучени, нетрадиционни и с иновационен характер, теми и въпроси, популяризирайки нови методологии и сфери на развитие. Сп. „Изследовател” се депозира във фондовете на световни книжовни центрове, сред които Британската библиотека – Лондон, Японската библиотека, Токио; Конгресната библиотека – Вашингтон, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”, София; Националната библиотека в Санкт Петербург, Националната библиотека на Франция, Париж и в Интернет.
През годините сп. „Изследовател” е помествало рецензии на литературоведи за подходите на акад. Ив. Денева в реформиране жанра на романа и драмата, осъществени от авторката в книгите й „Кръстопъти и ветрове” и „Енигмата на времето”.
В съответствие с профила и целите на изданието, и материалите в новия брой № 24 не търсят самоцелно оригинални теми, а подкрепени с обширен и аргументиран доказателствен материал, тези и съждения, какъвто е методът на акад. проф. д- р Бойко Рангелов, (носител на медал „Д-р Петър Берон” за научна дейност.) Авторът разкрива „изначално родовата мистерия” на населението, обитаващо и до днес Шопския край, „чийто произход е по-древен от това на Египет “и успореден на Шумер и Месопотамия” – с посочване условията на съществуване и развоя на тази „специфична етническа група” от дъбока древност и с корени - по твърдението му, успоредени с културата Винча В2, елинистичния период и прабългарските народи; през Средновековието и до ден днешен... Издигнатите от автора хипотези обобщават проучванията му върху името и етнографските особености на хората от групата въз основа на: поведенческите прояви, говора, лицевата морфология, музиката, обичаите и религията им в Османската империя – при систематизиране и на откритията на археолозите, заемките от траките и др. Интерес представлява и статията на члена на Българската академия на науките и изкуствата Спас Мавров, въздигащ идеи за тълкуване на сакралните символи в българската колобърска традиция и с материал, продължаващ авторовите търсения на основни символи в древното учение Тангризъм на българите, преди приемане на християнството. Поредицата от статии на главния редактор на сп. „Изследовател” акад. проф. д-р инж. Георги Ламбаджиев отново утвърждава широкия кръг от научни интереси и изследователски теми на автора, в случая определящи и облика на броя, посветен на възловия проблем „за ролята на символните системи, знаци и фигури”. Разнообразните аспекти, структурата на обектите и съотношенията между тях, са изследвани в статиите му за: „знаците на глаголицата”; в предложената концепция и методи за формализация на прости семантични структури и др. Темата му за структурата на Душата на човека намира продължение и в брой № 24 на сп. „Изследовател”.
Изводите на рецезента акад. д-р Иванка Денева отчитат приносния характер на някои изразени основни възгледи и хипотези в предложените материали на броя, което обуславя и полезността на изданието за изследователи на науката, университетски учени и за студенти, а по някои теми (за произхода на шопите, структурата на Душата и др.) – и за учащите в „гимназиална степен” на българското училище. Изразено е заключение и за избраните от авторите-учени – и адекватни на този подход методи, практики и инструментариум за изследване. Основната препоръка на рецензента визира пожелание за участие на повече проучватели из различни сфери на знанието - за разширяване и на представените „тематични изследователски полета” в изданието.