Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Успех за горския сектор в България
По-голямата част от горите в България са сертифицирани по престижната международна система за доброволна сертификация и устойчиво управление на горите FSC®. Към настоящата 2023 г. това са 2 374 785 ha - около 65% от всички горски територии в страната, в т.ч. около 80% от държавните гори. Това е успех и добър знак за развитието на горския сектор в България.
Като резултат от стабилния напредък, в България стартира инициатива за създаване на местно сдружение, което да бъде част от международната мрежа от партньори на FSC в цял свят. Сдружението ще обедини на национално ниво социални, екологични и бизнес организации, които подкрепят доброволната сертификация и устойчивото управление на горите. Среща между заинтересовани организации и членовете на FSC в България се проведе в края на септември, за да бъдат уточнени основните параметри, цели и принципи на управление на бъдещото сдружение.
Forest Stewardship Council®(FSC) e международна неправителствена организация, официално регистрирана през 1994 г. след мащабни дискусии и анализ на резултатите от проведената Конференция на ООН за околната среда и развитието, известна още като Конференцията в Рио (1992 г.) или “Срещата на върха за Земята”. Целта на FSC е да бъдат създадени и приложени в цял свят инструменти, които да гарантират устойчиво управление на горите, а това означава да бъде постигнат баланс и консенсус между интересите на социалния, екологичния и икономическия сектор. Стандартите за сертификация на FSC са насочени към постигането на безопасни условия на труд за работещите в горите и справедливо отношение към местните общности, като в същото време се гарантира запазване на крехкия екологичен баланс и жизнеспособно икономическа среда за бизнесите в горския сектор.
Интересът към доброволната сертификация на горите нараства всяка година. Международните членове на FSC към 2023 г. са повече от 1000, сертифицираните дърводобивни, дървопреработвателни и търговски фирми по света са около 57 500, а сертифицираните гори по тази система за устойчиво управление са близо 160 000 000 ha в 89 страни.
Все повече нараства и интересът и доверието на потребителите в цял свят към сертифицираните продукти. Според последните проучвания, повече от 56% от анкетираните разпознават етикетите на FSC. 77% от потребителите, които разпознават зелените етикети са заявили, че предпочитат сертифицирани продукти. На българския пазар вече има голям брой сертифицирани продукти. Според експертите обаче е необходимо да се повиши вниманието и интереса на българския потребител към смисъла и значението на сертификацията и отговорното потребление.
Всяка година през последната седмица на септември, FSC провежда международна кампания посветена на горите. Кампанията се нарича FSC Forest Wеек и цели да повиши информираността относно проблемите, решенията и успехите, свързани с устойчивото управление на горите. В духа на FSC Forest Wеек, за България може да се отбележи, че имаме един от първите в света национални FSC стандарти, действащ от 2017 г. Българското общество е особено чувствително по отношение на горите, а организациите и институциите пряко ангажирани с управлението и опазването на горите активно взаимодействат и търсят конструктивен диалог въпреки предизвикателствата.
Снимки: Зорница Стратиева