Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Кръвопреливането бе тема на продължаващо обучение за студенти и здравни специалисти в болницата
62 специалисти по здравни грижи и 20 студенти от специалност „Медицинска сестра” към медицинския филиал на Варненския университет в Сливен взеха участие в обучение на тема: „Организация на кръвопреливането. Ролята на специалистите по здравни грижи в подготовката и провеждането. Поведение при настъпили нежелани реакции и усложнения”. Форумът се проведе на 26.02.2024 г. в МБАЛ „Д-р Ив. Селимински” Сливен. Лектор на курса за продължаващо обучение беше д-р Рая Ралева – началник на Отделението по трансфузионна хематология в болницата.
Тя представи исторически данни за кръвопреливането в Европа и България. Запозна курсистите със съвременните аспекти на кръвопреливането и промените в имунната система на реципиента, които имат значение при последващи трансфузии на кръвни съставки и бременност. Д-р Ралева запозна участниците с възможните рискове при кръвопреливане – инфекциозен и неинфекциозен, имунологичен и неимунологичен. Специалистът обърна внимание на нормативното определение за спешно състояние и диагностичния минимум при различните нива на спешност. Последваха насоки за разграничаване на отговорностите на медицинската сестра и задълженията на лекаря в процеса на подготовката и протичането на хемотрансфузиите.
Специалистите по здравни грижи бяха запознати с правата на реципиентите и значението на информираното съгласие за кръвопреливане. Посочени бяха четирите нормативни забрани, свързани с кръвопреливането. Припомнени бяха правилата при определяне на кръвни групи в отделенията и източниците на грешки. Подчерта се необходимостта от СОП за кръвопреливане при обучението на всяка сестра.
Д-р Ралева акцентира върху правилно попълнената документация. Изброи задълженията на медицинската сестра при усложнения по време на трансфузии на кръвни съставки. Наблегна на разграничаването на видовете реакции при кръвопреливане - ранни и забавени, с малка и голяма клинична значимост. Хемолиза - разпознаване на клиничните симптоми.
Лекторът направи сравнение между използването на кръвопреливането като лечебен метод в страните от Европа и България и липсата на организационни възможности за автохемотрансфузия в нашата страна.
Обучението завърши с обсъждане на възникналите въпроси и изпитен тест. Курсът е кредитиран по ЕКС на БАПЗГ.