Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Представиха напредъка по Концепцията за интегрирани инвестиции на Община Сливен
На близо 100 млн. лева възлиза общата сума на проектите, с които Община Сливен кандидатства за европейско финансиране през новия програмен период, съобщи кметът Стефан Радев на брифинг с участието на ресорния си заместник по икономическото развитие инж. Стоян Марков и началника на отдел „Общинско развитие, проекти и програми“ Митка Крълева. На срещата с журналисти бе дадена информация за процеса на одобрение.
Сегашният програмен период, за разлика от предишния, е организиран на съвсем друг принцип. „Залага се на териториални инвестиции, които да са съвместни в даден регион или в по-голям регион, обхващащ няколко района за планиране“, припомни Радев. В тази връзка през септември м.г. Община Сливен изготви Концепция за интегрирано териториално развитие, в която е водещ партньор. Включи се и в още шест концепции на други кандидати, сред които общините Бургас и Ямбол. И седемте преминаха през първия етап за административно съответствие, съобщи Митка Крълева. Става дума за инфраструктурни проекти, които ще се финансират от основната за периода програма – „Развитие на регионите“.
Концепцията, в която община Сливен е водеща, е „Интегрирани инвестиции в новото поколение – за образовани, активни и работещи в региона млади хора“, с партньорското участие на общините Ямбол, Тунджа, Стралджа, „Индустриален парк – Сливен“ ЕООД, няколко училища в града, РИМ „Д-р С. Табаков“, ХГ „Д. Добрович“, „Е. Миролио“ ЕАД и други организации. Общата стойност на безвъзмездната помощ е 74 млн. лева, от които 72 млн. и 250 хил. са за инфраструктура в четирите общини.
Най-големият обект на Сливен със заложена стойност от 30 млн. лева е за създаването на довеждаща и вътрешна инфраструктура в зона „Север“ на бъдещия индустриален парк – изграждане на връзка с главния път ІІ 53, В и К – мрежа, електро – и газоснабдяване, кабелни линии за електронни съобщителни линии и др. Втори по големина обекти в тази концепция са училищата ППМГ „Д. Чинтулов“, ПГПЗЕ „З. Стоянов“ и ОУ „Д. Рохов“.
Два обекта са заложени за зелената инфраструктура. Единият от тях е иновативен не само за Сливен, а и за страната – оформяне на тренировъчни площадки на открито за реакция при бедствия и аварии, където децата и учениците ще се обучават. Другият е за усвояване на терените на бившите военни поделения и превръщането им в атрактивна градска среда. Сред приоритетните обекти е колодрумът и превръщането му в мултифункционално съоръжение с 1 200 седящи места.
„Това, за което се борим, е да бъдат одобрени концепциите, в които участва община Сливен – на първо място нашата, но и на останалите партньори. В концепцията на община Бургас имаме заложени много мерки за града и селата от региона – освен подобрения в общинските ДКЦ-та, в детското отделение на областната болница, предвидени са и ремонти на здравните служби и районите около тях в 16 села. В концепцията на община Ямбол пък имаме заложени инвестиции в градската среда: благоустрояването на кварталите – нещо, което започнахме и казахме, че ще надграждаме. Вече се проектират такива зони в „Дружба“, „Сини камъни“, „Българка“ и „Клуцохор“, съобщи от своя страна кметът Радев.
Другият инструмент, по който Общината работи, е Планът за възстановяване и устойчивост. По ПВУ ще бъдат санирани 16 блока от първия етап на националната програма. Пет блока са подадени и за втория етап, който предвижда 20 % съфинансиране от сдруженията. Одобрен е съвместен проект с община Ямбол по градска мобилност – за още нови електробуси в Сливен и за велоалеи – в другия град. Одобрен е и проект за енергийно обновяване на зала „Сирак Скитник“. Друг голям проект – за основно обновяване и реформиране на Дома за стари хора, отне две години за подготовка и проектиране. Но в последния момент бе въведено бюджетиране на проектите по тази процедура по ПВУ, като за сливенския бюджетът не достига с над 2 млн. лева. За съжаление, по този план се работи с голямо забавяне, коментира Радев в отговор на журналистически въпрос.