Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Община Сливен ви кани „На събор край Тунджа“ на 15 юни в Крушаре
Традиционният Регионален събор край Тунджа отново събира фолклорни колективи и индивидуални участници от Сливенска област. Организатор е Община Сливен със съдействието на кметството в село Крушаре и местното Народно читалище „Искра – 1929“.
Официалното начало на празника ще бъде дадено на 15 юни, събота от 10 ч. в салона на читалището в Крушаре. Над 30 културни средища и десетки индивидуални участници и фолклорни формации са заявили участие до момента.
Целта на организаторите е съборът да се превърне в посланик на фолклорната традиция в наше време, разкривайки многообразието в българското културно наследство.
В програмата си колективите могат да включат възстановка на обичаи от пролетната и лятна обредност като - Трифоновден, Сирни Заговезни, Първи март, Кукери, Тодоровден, Еремия, Св. Константин и Елена, Пеперуда, Герман, Спасовден, Русалии, Еньовден, Петровден, Илинден, Голяма Богородица и др. Могат да бъдат включени и обреди от жизнения цикъл – раждане, кръщаване, сватба, смърт. На събора може да се правят възстановки и на трудови обичаи – сеитба, жътва, романя, вършитба, ново брашно и др. Самодейците могат да се представят и чрез музикално-песенни, инструментални и танцови изпълнения, както и разказване на приказки и анекдоти, детски игри, представяне на традиционните занаяти в селищата и др.
Професионално жури ще оценява участниците и тази година. То ще бъде в състав - доц. д-р Владимир Демирев – фолклорист, етнолог при БАН, Станка Иванова - хореограф и Петя Григорова - музикален педагог и изпълнител.
Фолклорната проява е с конкурсен характер. За отличените на първите три места, са предвидени парични награди. Грамоти и сувенири ще получат всички участници в програмата.