Не сте влезли в системата

Sliven online

Sliven online
 

Начало

Категории новини

Други категоризации

Новинарски сайтове

Източници на новини

Търсене

Преводач

RSS

Сливен. Новини от източника. Последни новини

Взети решения от Министерският съвет

27 юни 2024 10:09, Людмила Калъпчиева
Излъчване: Туида Нюз преди 5 месеца, брой четения: 398
Герб

Утвърдени са разходите за командировки в страната за първото тримесечие на 2024 г.

 

Правителството утвърди разходите за командировки в страната първото тримесечие на 2024 г. на министрите и заместник-министрите, на областните управители, на председателите на държавни комисии, агенции и институции.

За командировки на министрите и заместник-министрите в страната са изразходвани общо 13 814,98 лв., за командировки на председателите на държавни агенции и техните заместници 1784,62 лв., за командировки на областни управители – 8893,93 лв., за командировки на председатели и членове на държавни комисии – 685,43 лв., за командировки на ръководители на държавни институции по чл. 19, ал. 4 от Закона за администрацията – 100 лв.

 

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Конституционния съд

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Конституционния съд за 2024 г.

С приетия акт се осигуряват допълнителни средства по бюджета на Конституционния съд в размер на 400 000 лв., необходими за заплащане на такса битови отпадъци и други административни разходи, свързани с поддръжката на недвижим имот, предоставен на Конституционния съд, намиращ се на бул. „Цар Освободител“ № 2.

Допълнителните средства се осигуряват за сметка на преструктуриране на разходи и/или трансфери по централния бюджет за 2024 г.

 

Правителството реши да освободи по негова молба Георги Паничерски от длъжността почетен консул на Република България в гр. Монреал, Канада

 

Министерският съвет реши да бъде закрито консулството на Република България в Канада, ръководено от почетно (нещатно) консулско длъжностно лице, със седалище в гр. Монреал и с консулски окръг, обхващащ територията на провинция Квебек и да бъде освободен по негова молба г-н Георги Паничерски от функциите на почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България в Канада със седалище в гр. Монреал и с консулски окръг, обхващащ територията на провинция Квебек.

Г-н Георги Паничерски е назначен с Решение на Министерския съвет № 254 от 13 април 2001 г. за почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България в Канада със седалище в гр. Монреал и с консулски окръг, обхващащ територията на провинция Квебек.

Повече от двадесет години работи последователно за задълбочаване на двустранното сътрудничество на България с Канада както на федерално, така и на провинциално и местно равнище. Активен член на българската общност в провинция Квебек и организатор на първите „Български дни в Монреал", г-н Паничерски е бивш председател на Българското културно-спомагателно дружество и основател и действащ председател на Канадско-българския бизнес съвет. През годините е инициирал и съдействал за организирането на търговски мисии и бизнес форуми в София и Монреал.

За своята дългогодишна родолюбива дейност г-н Георги Паничерски е удостоен с орден „Мадарски конник" първа степен, с почетен знак на Министерството на външните работи „Златна лаврова клонка", както и с медал „Иван Вазов" и почетен знак на Изпълнителната агенция за българите в чужбина.

 

Кабинетът предлага проф. Кирил Топалов за орден „Стара планина“ - първа степен

 

Правителството предлага на президента да отличи проф. Кирил Топалов с орден „Стара планина“ - първа степен (без лента и без мечове), за неговия изключителен принос и заслуги в областта на науката и обществената дейност.

Кирил Топалов е завършил българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски". Специализира новогръцка филология в Атинския и в Солунския университет. През 2002 г. е избран за професор по българска възрожденска литература в СУ.

Проф. Топалов е преподавал в университета в Екс-ан-Прованс, Франция, както и в НАТФИЗ и Нов български университет. Бил е директор на Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Като посланик на България в Гърция той допринася за премахването на визовия режим, влизането в ЕС и НАТО и защитата на правата и интересите на българската икономическа диаспора в Гърция.

Проф. Кирил Топалов е автор на многобройни изследвания - статии, студии и книги върху историята на българската литература. Резултат на дългогодишната му работа са редица научни трудове върху проблематиката на българската и гръцката литература през 18 и 19 век. Ценен принос са неговите „Проблеми на българската възрожденска литература“, „Григор Пърличев. Живот и дело“ и антологията „Българска възрожденска поезия“.

От 2013 до 2019 г. е посланик във Ватикана и Суверенния Военен Орден на Хоспиталиерите на Св. Йоан от Йерусалим, Родос и Малта, където организира много научни конференции, посветени на българския духовен принос в европейската култура. Организира официалните посещения на папа Франциск през 2019 г. и на държавния секретар на Ватикана кардинал Паролин през 2016 г. в България.

 

Актуализиран е съставът на Акредитационния съвет към Националната агенция за оценяване и акредитация

 

Министерският съвет актуализира състава на Акредитационния съвет към Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА).

Актуализирането се налага след като чл.-кор. Мирослав Иванов Дачев, представител на квотата на Съвета на ректорите в областта на хуманитарните науки и изкуствата, е поискал предсрочно прекратяване на мандата му поради сключване на договор за управление като ректор на Националната академия за театрално и филмово изкуство. Тази негова длъжност не позволява участие в акредитационния съвет на НАОА. Неговият мандат ще бъде довършен от проф. Тони Шекерджиева-Новак, член на академичния състав на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив.

Съгласно законовите разпоредби Акредитационния съвет към НАОА се състои от 11 души (председател и 10 членове - хабилитирани лица от областите на висшето образование, от които единият е и заместник-председател по следакредитационно наблюдение и контрол). Съставът на членовете включва шестима представители на висшите училища, по един представител на Българската академия на науките и на Селскостопанската академия, както и двама представители на Министерството на образованието и науката.

Мандатът на председателя, заместник-председателя и на членовете на АС към НАОА е 6-годишен. Половината от състава на Акредитационния съвет, с изключение на председателя, се обновява на всеки три години.

 

Над 5000 ученици ще бъдат включени в изследователски проекти с български учени

 

Над 5000 ученици с интерес към науката от 150 училища ще могат да се включат в научно-изследователски проекти съвместно с утвърдени учени. Това ще е възможно чрез нова национална програма „Образование с наука“, одобрена от правителството. Целта е в училищата да се използва потенциала на академичните среди в дейности с научно¬изследователско, иновационно, педагогическо, аналитично и логистично значение за училищната практика.

Предвижда се програмата да се осъществи в периода 2024-2028 г. с общ бюджет от 3 600 000 лв.

Програмата ще подкрепи училищата при реализацията на нови и традиционни извънкласни и извънучилищни дейности. Фокусът й е върху развитие и усъвършенстване на съществуващите научни конкурси, летни школи и мрежи от -малки научно¬изследователски общности. Ще има възможност за създаване на стажантски програми с научно-изследователски и иновативен характер за ученици, на мултимедийно съдържание за целите на образователния процес и др.

Целта е да се развитие на изследователското и проектно-базираното образование, да се подкрепят поне 1000 учители при неговото прилагане, както и да има по-активно включване на музеите, обсерваториите и планетариумите в предоставянето на образователни ресурси. Очаква се да се осигури подкрепа от академичния сектор на училищните STEM центрове.

По програмата могат да кандидатстват висши училища и институти на Българската академия на науките, както и музеи, обсерватории и планетариуми. Те трябва да сформират консорциум с водещ партньор БАН, която е координатор на програмата.

 

Одобрени са близо 12 млн. лева за образователни ученически пътувания

 

Правителството одобри 11 732 317 лв. за провеждане на ученически пътувания по модул 1 „Образователни маршрути за училищата в страната“ на Национална програма „България - образователни маршрути”. Средствата са за 2024 г. и ще се разпределят между 581 общински училища.

Одобрени за финансиране по този модул на националната програма са общо 685 училища. Сред тях има 90 държавни и 14 частни училища, за които не е необходим акт на правителството, за да получат средствата си от МОН. Пътуванията на учениците и педагогическите специалисти в останалите 581 общински училища се осигуряват с днешното постановление на Министерския съвет.

Образователните маршрути се организират на територията на страната, като в тях могат да участват ученици от 1. до 11. клас, педагогически специалисти от конкретното училище, както и медицинско лице по преценка на училището.

Пътуванията може да продължат от два до пет дни, включват се до 4 нощувки, храна, транспорт, застраховка, посещения на културно-исторически забележителности, музеи, занаятчийски работилници и др. Планирани са различни дейности, дискусии и образователни игри в различни научни области, срещи с изявени личности, местни специалисти, които работят в посетения обект. Ще се финансира и закупуването на входни билети, такси за беседи в посетени обекти.

При посещенията на място училището може да осигури обучителна беседа, познавателни материали, презентации, демонстрации и други. Училищата избират обекти от пет тематични области: история и археология, география и икономика, биология, природни науки и екология, изкуства, архитектура и литература, етнография, фолклор и занаяти.

Образователните пътувания помагат на учениците да затвърждават и надграждат знанията си, придобити в училище. Чрез наблюдения, проучване и преживяване в реална среда те подобряват уменията си за комуникация, работа в екип, социално емоционална интелигентност и др.

Списъкът с одобрените училища е публичен и е достъпен на сайта на МОН.

 

Над 1.4 млн. лв. за спорт в университетите

 

Правителството отпусна 1 423 500 лв. за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност на студентите в редовна форма на обучение във висшите училища.

Финансиране ще получат 33 държавни висши училища за 129 689 студенти и 11 частни висши училища за 12 661 студенти.

Средствата се осигуряват ежегодно със Закона за държавния бюджет и се предоставят за изпълнение на политиките в областта на студентския спорт, насочени към оптимизиране на двигателния режим, учебно-тренировъчната и спортно-състезателната дейност, както и за материално-техническото й обезпечаване.

 

Одобрен е проект на писмо-уверение от българското правителство до държавния секретар на САЩ

 

Министерският съвет на Република България прие решение за одобряване на проект на писмо-уверение от Правителството на България до държавния секретар на САЩ, във връзка с „Меморандум за национална сигурност на САЩ за гарантиране и отчетност относно предоставените отбранителни продукти и услуги“.

Отношенията между Република България и САЩ в сферата на отбраната се развиват интензивно и са се превърнали в партньорство от стратегическо значение. Едно от основните направления, в които се осъществява двустранното отбранително сътрудничество е свързано с модернизацията и придобиването на нови способности за българските въоръжени сили.

Подписаният документ цели да подпомогне реализирането на дейностите по придобиване на отбранителни продукти и свързаните с тях услуги за Въоръжените сили, които се осъществяват, чрез безвъзмездно финансиране по програми и целеви фондове на САЩ.

 

Правителството одобри обосновано предложение за изпълнението на проект „Ремонт на пристанищна инфраструктура и удълбочаване акваторията на ВМБ Варна, ВР 1318“

 

Министерският съвет прие решение да не се извършва Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за инвестиционно предложение на „Ремонт на пристанищна инфраструктура и удълбочаване акваторията на вмб Варна, ВР 1318“. Решението е по обосновано предложение на министъра на околната среда и водите и министъра на отбраната, на основание чл. 81, ал. 6 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и чл. 26, т. 23 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.

Изпълнението на проекта е свързано с изграждане на съоръжения в съществуващ войскови район в пристанище Варна и подобряване акваторията на пункта за базиране на Военноморска база (ВМБ) Варна.

Изпълнението на решението на Министерския съвет ще допринесе за успешна реализация на проекта, свързан с осигуряване на надежден достъп на разчетните кораби до корабното място, постигане на достатъчна навигационна дълбочина в акваторията на пункта за базиране на ВМБ Варна, разполагане на драгирания материал в определени за това зони, висока екологична защита на прилежащите райони, надеждна защита на населението и околната среда, и минимален риск от аварии.

 

Правителството утвърди промени в състава на българските представители в Комитета на регионите на Европейския съюз за мандат 2020-2025 г.

 

Правителството одобри промени в състава на българските представители в Комитета на регионите на Европейския съюз (ЕС) за мандат 2020-2025 г., като утвърди трима нови членове и седем заместник-членове. Промените, направени по предложение на НСОРБ, са в резултат от проведените местни избори през октомври 2023 г., след които част от българските представители в Комитета на регионите вече не заемат изборни длъжности. Освен овакантените позиции, вследствие на изборните резултати, Националното сдружение на общините в Република България е получило и писмени заявления от някои членове и заместник-членове за освобождаването им от заеманите позиции.

Обновеният състав на делегацията отразява резултатите от последните местни избори и е съобразен с общите принципи на Договора за функциониране на ЕС и разпоредбите на Правилника за дейността на Комитета на регионите, а именно: членовете и заместник- членовете да са изборни представители, да има балансирано географско представителство, балансирано представителство на различните политически партии съобразно резултатите от изборите, балансирано представителство на двата пола и осигуряване на приемственост.

 

Правителството утвърди промени в състава на българската национална делегация в Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа

 

Правителството утвърди промени в състава на българската национална делегация в Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа за мандат 2021-2026 г. Актуализирането на състава е във връзка с настъпилите промени след местните избори, както и поради оттеглянето на ръководителя на делегацията - кмета на Община Елена Дилян Млъзев.

Съставът на българската национална делегация е определен по предложение на НСОРБ. Представителите и заместник-представителите в Конгреса са еднакви по брой с представителите в Парламентарната асамблея; делегатите заемат изборни длъжности на местно ниво на управление; гарантирано е балансирано географско представителство и справедливо участие на различните политически сили, представени в органите на местната власт на базата на резултатите от проведените избори за общински съветници и за кметове през 2023 г. Спазено е и изискването за справедливо представителство на жените и мъжете, като минимум 30 на сто от състава на представителите и заместник-представителите трябва да са от по-слабо представения пол. Делегатите са определени в съответствие със структурата на местното самоуправление в България.

Съгласно решението на МС в едномесечен срок Националното сдружение на общините в Република България трябва да информира министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на външните работи за избора на ръководител и заместник- ръководител на делегацията, както и на секретар или секретари, подпомагащи дейността на делегацията.

Участието на представители на българските общини в Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа е важно направление в международната дейност на органите на местното самоуправление, което допринася за подобряване на управлението на местно ниво и развитие на местната демокрация.

 

Правителството се разпореди с имоти

 

По решение на Министерския съвет се променя статутът на имот в гр. Вълчедръм от публична държавна собственост на частна държавна собственост. Той представлява терен с площ 2400 кв. м и две сгради в него. Поради отпаднала необходимост управлението му се отнема от Областната дирекция по безопасност на храните в Монтана и преминава в управление на областния управител.

Правителството промени статута на терен и сграда в него от публична на частна държавна собственост и ги предостави на Община Пирдоп заедно с още три сгради. Имотите се намират в местността „Диспансера“, гр. Пирдоп и ще бъдат използвани за изграждане на общински временен приют за безстопанствени животни на територията на общината, съгласно нейните задължения по Закона за защита на животните, както и за складова база за съхраняване на общинска техника и материали.

При нереализиране на дейностите до пет години от придобиването на имотите общината ще трябва да ги прехвърли на държавата. Предвиден е също ангажимент на областния управител на Софийска област да разработи механизъм за контрол, чрез който да осъществява периодични проверки за изпълнение на условията, при които се прехвърлят имотите в собственост на община Пирдоп.

 

Министерството на иновациите и растежа се присъединява към организаторите на международното изложение „Хемус“

 

Министерството на иновациите и растежа се присъединява към организационния комитет на международното изложение „Хемус”. Това реши днес Министерският съвет с изменение и допълнение на Решение № 289 от 1995 г. за организиране и провеждане на Специализирана международна изложба за отбранителна техника „Хемус“.

Международното изложение „Хемус“ е създадено с Решение на Министерския съвет през 1995 г. с цел да стимулира развитието на отбранителната промишленост, като предоставя на производителите и търговците възможност да представят своите продукти. Създава възможности за кооперирани производства, ремонтни дейности и съвместни научно-технически разработки на нови изделия в областта на отбраната и сигурността.

От 2011 г. изложбата разширява своята концепция, като започва да се отделя специално място на иновациите, научно-изследователски и развойни дейности чрез организирането на научни конференции, демонстрационни и тестови стрелби, представяне на науката и висшите учебни заведения.

С включването на Министерство на иновациите и растежа (МИР) в организационния процес на изложението „Хемус“ ще се осигури допълнително сътрудничество за организиране на дейности и панелни дискусии, свързани с иновации, космос и отбрана. Желанието на МИР за участие в организационния процес е в контекста на засилващата се тенденция на европейско ниво да се обвържат политиките за иновации, космос и отбрана. Така ще се осигурят допълнителни възможности за засилване на представители на българската индустрия както от сектора на отбраната, така и на фирми, които оперират в космическия сектор или в този за двойна употреба.

 

Одобрени са допълнителни разходи по програмата за деца с изявени дарби

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфсри за 2024 г. за изплащане на стипендии и на еднократно финансово подпомагане по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2024 г., приета с Постановление № 162 на Министерския съвет от 08 май 2024 г., обн. ДВ, бр. 42 от 2024 г.

С постановлението се предлага да бъдат осигурени средства за доизплащаме па стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата към Министерството на културата и на ученици от общински и частни училища, които са придобили право на стипендия през 2023 г. и на стипендии и на еднократно финансово подпомагане на учениците от училищата по културата и изкуствата към Министерството на културата, които са придобили право по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби през 2023 година.

Средствата са в размер на 308 255 лева, като: 281 660 лева, са предназначени за изплащане на стипендии и еднократно финансово подпомагане на учениците от училищата по изкуствата и по културата към Министерството на културата; 26 595 лева са предназначени за изплащане па стипендия на ученици от общински училища.

Необходимите средства за изплащане на стипендиите, посочени в чл. 1 от проекта на постановление, са в рамките на разчетените за тази дейност, в централния бюджет средства за 2024 г.

Целта на предложения проект на постановление е осигуряването на средства за осъществяване на финансово подпомагане на децата с изявени дарби за разширяване на възможностите им за изява и поощряване на развитието на техните творчески заложби.

 

Прието е допълнение на постановлението за утвърждаване на единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства

 

Министерският съвет прие допълнение на ПМС № 88 от 2023 г. за утвърждаване на единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства.

С изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата беше отменена разпоредбата на чл. 23а, ал. 3, т. I, буква „г“ от ЗЗРК, която регламентираше, че средствата, които включва базовият компонент се предоставят за приходи от билети в размер до 20 лв. средна цена от продадени билети за съответния спектакъл или концерт, при спазване изискванията на букви чл. 23а, ал. 3, т. 1, букви „б“ и „в“ от ЗЗРК.

С новосъздадена разпоредба на чл. 23а, ал. 4 от ЗЗРК се предвижда, че с акта на Министерския съвет по чл. 23а, ал. 3, т. 1 от ЗЗРК, по предложение на министъра на културата, се определя ред за преизчисление на средствата от държавния бюджет и техния размер, както и на средна цена от продаден билет за спектакъл или концерт.

С оглед на влезлите в сила изменения и допълнения на закона, предлагаме проект на Постановление за изменение и допълнение на ПМС № 88 от 2023 г. за утвърждаване на единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства, с който се определя средна цена на билета в размер до 30 лв. в съответствие с разпоредбата на чл. 23а, ал. 4 от ЗЗРК.

С предложеното увеличение на средната цена на билета се очаква да се постигне повишаване на субсидираните приходи, което от своя страна ще повлияе на качеството на творческия продукт - повече заглавия в афиша в областта на класическите жанрове, повече международни колаборации, по-добри условия на труд за артистичните и творческите екипи на институтите.

 

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета Министерството на младежта и спорта

 

Министерският съвет прие постановление за възстановяване на средства по бюджета на Министерството на младежта и спорта за 2024 г. в размер на 2 198 480 лв. и постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета ведомството за 2024 г. в размер на 2 188 000 лв.

Одобрените допълнителни разходи са предназначени за насърчаване на децата и учащите към здравословна физическа активност и занимания със спорт, чрез реализиране на проекти по Програма „Спортен час“, както и за подготовка и участие на спортистите в международни състезания, в т. ч. Олимпийските и Паралимпийски игри Париж 2024 година.

 

Правителството одобри позиция на България по преюдициално запитване пред Съда на Европейския съюз по искане на юрисдикция в Швеция

 

Правителството одобри днес позицията на Република България по дело пред Съда на Европейския съюз в Люксембург, образувано по преюдициално запитване на Tingsratt (Първоинстанционен съд, Швеция).

Преюдициалното запитване е насочено към тълкуване на разпоредби на Регламент (ЕС) 2016/679 (Общ регламент за защита на данните), и по-конкретно относно предвидените изключения и дерогации в чл. 85, пар. 2 от същия регламент, за журналистически цели и за целите на академичното, художественото или литературното изразяване.

Производството пред първоинстанционният съд в Кралство Швеция е свързано с въпроса, дали се дължи обезщетение при нарушено право на изтриване на лични данни по смисъла на чл. 17 от Регламент (ЕС) 2016/679, както и действията на изключенията и дерогациите, предвидени в чл. 85 от Регламент (ЕС) 2016/679.

 

Министерският съвет одобри резултатите от участието на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз „Правосъдие и вътрешни работи”

 

Министерският съвет одобри днес резултатите от участието на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз „Правосъдие и вътрешни работи”, част „Правосъдие“, което се проведе на 14 юни 2024 г. в Люксембург.

По време на заседанието на Съвета министрите на правосъдието постигнаха общ подход по Директивата относно борбата срещу корупцията.

Министърът на правосъдието Мария Павлова се включи в дебата за предложението за Регламент на Съвета относно компетентността, приложимото право, признаването на решения и приемането на автентични актове в областта на произхода и относно създаването на европейско удостоверение за произход. Изразеното от правосъдния министър мнение на България е, че въпросът за установяване и признаване на произход след сурогатно майчинство при трансгранични ситуации в рамките на ЕС се нуждае от допълнително проучване и анализ, за да се осигури висока степен на защита на правата на децата и родителите.

„Престъпленията, свързани със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, спадат към най-тежките престъпления и срещу тях трябва да се води борба с възможно най-широк инструментариум“, бе категоричното становище на българския правосъден министър по предложението за Директива на Европейския парламент и на Съвета относно борбата със сексуалното насилие и сексуалната експлоатация на деца, както и с материалите, съдържащи сексуално насилие на деца. „България отчита всеобхватното навлизане на изкуствения интелект в ежедневието и произтичащите от това предизвикателства в областта на наказателното право и специално при създаването на изкуствено генерирани образи на деца с порнографско съдържание“, подчерта тя.

По време на заседанието беше представена и актуална информация за дейността на Европейската прокуратура, борбата срещу трафика на наркотици и организираната престъпност, както и за преговорите със САЩ за споразумение в областта на електронните доказателства в наказателния процес.

Министрите приеха и Заключенията на Съвета относно засилването и защитата на свободния, открит и информиран демократичен дебат.

 

МС одобри проектодоговора за застраховка „Обща гражданска отговорност” на АЕЦ „Козлодуй“

 

Министерският съвет одобри на днешното си заседание проекта на нов договор за застраховка „Обща гражданска отговорност" на АЕЦ „Козлодуй". Застрахователният договор ще бъде сключен с Гражданско дружество „Български национален застрахователен ядрен пул" за срок от една година. Срокът на досегашния договор изтича на 31 юли 2024 г.

От 2002 г. „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД сключва ежегодно договор за застраховка "Обща гражданска отговорност", покриваща отговорността на централата за ядрена вреда. Уредбата на застраховката „Обща гражданска отговорност" за АЕЦ се съдържа във Виенската конвенция за гражданска отговорност за ядрена вреда и в глава десета „Гражданска отговорност за ядрена вреда" от Закона за безопасно използване на ядрената енергия (ЗБИЯЕ).

Съгласно чл. 129, ал. 2 от ЗБИЯЕ експлоатиращият ядрената инсталация е единствено отговорен за вредите от ядрена авария, освен ако във Виенската конвенция е определено друго.

АЕЦ „Козлодуй" е определена за дружество, експлоатиращо ядрената инсталация, която включва ядрените реактори и другите съоръжения, разположени на площадката на централата, с изключение на съоръженията за управление на радиоактивни отпадъци, предоставени за стопанисване и управление на Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци".

 

България и Азербайджан ще обсъдят двустранното си сътрудничество на междуправителствена сесия в Баку

 

Министерският съвет прие решение, с което одобрява позицията на българската страна и състава на делегацията ни за шестото заседание на Българо-азербайджанската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество.

Сесията ще се състои на 1 юли 2024 г. в азербайджанската столица Баку под председателството на Владимир Малинов, министър на енергетиката на Република България, и Меджнун Мамедов, министър на земеделието на Република Азербайджан.

Ще бъдат обсъдени теми и въпроси от основните области на двустранните отношения: енергетика, икономика, търговия, селско стопанство, транспорт, туризъм, отбрана, интелектуална собственост и др. Сред акцентите в разговорите ще е също разширяване на инвестиционното и енергийното партньорство между двете страни.

Азербайджан е ключов партньор на България за реализация на един от главните приоритети на страната ни в областта на енергетиката - диверсификацията на енергийните източници. Нашата страна се интересува от доставка на допълнителни количества природен газ от Азербайджан и изразява подкрепата си за бъдещото разширяване на Южния газов коридор. Работи активно по развитието на Вертикалния газов коридор като стратегически проект за Югоизточна, Централна и Източна Европа. България е партньор в проекта Green Energy Corridor за използване възможностите за производство на енергия от възобновяеми източници в Каспийския регион.

Предвижда се комисията да набележи съгласувани мерки за разширяване на деловите връзки между двете държави в различни сфери от взаимен интерес.

 

Министерският съвет прие за сведение резултатите от редовното заседание на Съвета на енергийните министри на ЕС

 

Министерският съвет прие за сведение доклада с резултатите от участието на България в редовното заседание на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика", част „Енергетика", проведено на 30 май 2024 г. в гр. Брюксел.

На заседанието на Съвета бяха одобрени заключенията в областта на устойчивата електроенергийна мрежова инфраструктура, които България също подкрепи. В позицията си нашата страна отбеляза, че разглежда положително необходимостта от ускорено развитие на енергийната свързаност на национално и регионално равнище, както и на дигитализирането и модернизирането на електропреносните и разпределителните мрежи и осигуряването на услуги за балансиране и гъвкавост.

Енергийните министри обмениха мнения по съобщението „RePowerEU: quo vadis?", както и относно актуалното състояние и последващите стъпки по Европейската зелена сделка. В рамките на заседанието делегацията на Унгария представи приоритетите на предстоящото ротационно председателство на Съвета на ЕС.

 

Правителството одобри позицията на Република България за редовното заседание на Европейския съвет на 27-28 юни 2024 г. в гр. Брюксел

 

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в редовното заседание на Европейския съвет, което ще се проведе на 27-28 юни 2024 г. в гр. Брюксел, Кралство Белгия.

На заседанието на Европейския съвет се предвижда лидерите на държавите-членки на ЕС да обсъдят следните теми: Украйна; Близък изток; Сигурност и отбрана; Конкурентоспособност; Други въпроси (Миграция; Молдова, Грузия; Ситуацията в Черно море) и Следващия институционален цикъл.

В част Сигурност и отбрана ще бъдат обсъдени възможностите за финансиране на европейската отбранителна индустрия.

В част Конкурентоспособност, Европейският съвет ще направи преглед на напредъка по инициативите за повишаване на конкурентоспособността на ЕС.

По линия на Миграцията е предвидено лидерите да проведат стратегическа дискусия по темата.

В част Стратегически дневен ред на ЕС (2024- 2029 г.) се предвижда лидерите да одобрят новата стратегическа програма.

 

България подкрепя назначаването на трима съдии и един генерален адвокат в Съда на ЕС от Литва, Нидерландия и Швеция

 

България подкрепя назначаването на трима съдии и един генерален адвокат в Съда на ЕС от Литва, Нидерландия и Швеция. Това се посочва в българската позиция за заседанието на постоянните представители на държавите членки в Европейския съюз (КОРЕПЕР II), което ще се проведе на 3 юли 2024 г. в Брюксел.

На заседанието ще бъдат разгледани предложенията на трите страни.

България подкрепя кандидатурите на г-н Ирмантас Ярукайтис и на г-н Римвидас Норкус, и двамата от Литва, за поста съдия, съответно за поста генерален адвокат в Съда на ЕС, кандидатурата на г-н Бернард Смълдърс от Нидерландия за поста съдия в Съда на ЕС и кандидатурата на г-н Фредрик Шалин от Швеция за поста съдия в Съда на ЕС.

Мандатът на четиримата кандидати ще е от 7 октомври 2024 г. до 6 октомври 2030 г.

 

Министерският съвет прие проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България

 

Проектът на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ) цели да осигури гладко и безпроблемното въвеждане на еврото в Република България и да повиши прозрачността и информираността на гражданите и бизнеса за процеса на приемане на единната европейска валута в страната.

С предложения проект се уреждат принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица на Република България. Законопроектът определя принципа за защита на потребителите, принципа на информираност, принципа на ефективност и икономичност, принципа на прозрачност и принципа на приемственост и автоматично превалутиране на суми от левове в евро. С него се уреждат и правилата за превалутиране и закръгляване, въвежда се период за двойно обозначаване на цените на стоки и услуги, както и на двойно обращение на двете валути, за да се гарантира високо ниво на прозрачност на процеса и да се създаде възможност за адаптация на обществото. Същевременно се регламентира и процедурата по разпространение на новата валута и обмяната на банкноти и монети от левове в евро.

В ЗВЕРБ се предвижда, че еврото ще стане официалната парична единица на Република България от датата на отмяна на дерогацията за Република България по чл. 140, ал. 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Регламентира се и официалният валутен курс за обмен на лева за евро, а именно неотменимо фиксираният валутен курс на лева към еврото, определен в Регламент (ЕО) № 2866/98 на Съвета от 31 декември 1998 г. относно валутните курсове към еврото на валутите на държавите- членки, които приемат еврото (OB, L 359/1 от 31 декември 1998 г.). Конкретната дата и официалният валутен курс на лева към еврото се определят от Съвета на ЕС с единодушно решение на Република България съвместно с държавите-членки, чиято парична единица е еврото, като ангажиментът на българските власти страната ни да се присъедини към еврозоната със сегашния фиксиран курс 1.95583 е потвърден както в Националния план за въвеждане на еврото в Република България, така и в Решението на Народното събрание от октомври 2022 г., с което беше възложено на българските институции ускоряване на консултациите и продължаването на техническата подготовка за приемане на еврото в страната. Курсът се поддържа вече четвърт век, благодарение на установения през 1997 г. валутен борд, когато курсът на лева бе фиксиран към германската марка, а при въвеждането на еврото в Германия бе преизчислен по официалния курс, по който германската марка се е конвертирала към еврото.

Проектът на Закон за въвеждане на еврото в Република България беше разработен от специално създадена с тази цел междуведомствена работна група към Министерство на финансите, в която участваха всички министерства и заинтересовани институции и организации. В хода на работата по законопроекта, той беше многократно съгласуван, както в рамките на работната група, така и от експертните групи към Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната, в които членуват представители на поднадзорните лица на Българската народна банка и Комисията за финансов надзор, бизнесът, асоциации на потребителите, други неправителствени организации, представители на академичната общност.

Законопроектът беше публикуван за обществено обсъждане на 25