Не сте влезли в системата

Sliven online

Sliven online
 

Начало

Категории новини

Други категоризации

Новинарски сайтове

Източници на новини

Търсене

Преводач

RSS

Сливен. Новини от източника. Последни новини

Взети решения на вчерашното заседание на Министерски съвет

18 юли 2024 08:44, Людмила Калъпчиева
Излъчване: Туида Нюз преди 4 месеца, брой четения: 397
Герб

521 училища ще имат статут на иновативни през следващата учебна година

 

Иновативните училища в България ще са 521 през учебната 2024/2025 г. В одобрения от правителството Списък влизат училища от 183 населени места, от 132 общини, от всички 28 области в страната. Те разработват и въвеждат нови методи на преподаване, внедряват иновативни елементи в организацията и съдържанието на обучението, усъвършенстват управлението си.

Иновативните процеси се въвеждат в продължение на четири години, като за всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка и резултатите, които подлежат на мониторинг. В тях са определени целите и идеите, свързани с личностното, интелектуалното и емоционалното развитие на учениците.

Общо 167 проекта са оценени от Комисията за иновативните училища, в която участват психолози, социолози, педагогически специалисти, представители на научната общност, лица с доказан опит в областта на образованието, науката и технологиите.

 

Нова научна програма ще финансира изследвания за критични и стратегически суровини

 

Правителството прие нова национална научна програма „Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие“.

Целта е да се осигури възможност за провеждане на фундаментални и научно-приложни изследвания, за да се установи потенциала на България за критични и стратегически суровини. Те са необходими в множество основни европейски индустрии, като например автомобилостроенето, стоманодобива, авиокосмическата промишленост, информационните технологии, здравеопазването и енергията от възобновяеми източници.

Предвижда се изпълнението на новоразработената програма да е за 5 години в периода 2024 - 2029 г. с общ бюджет в размер на 8 500 000 лв.

Чрез резултатите от Програмата държавата и обществото ще бъдат подпомогнати при справянето с редица предизвикателства като осъществяването на плавен преход към възобновяеми енергийни източници, безотпадни технологии и преработката на първичните ресурси.

Допустими бенефициенти на средства по програмата са акредитирани висши училища, научни организации и Природонаучни и минераложки музеи, които трябвала сформират консорциум с водещ партньор Българската академия на науките, която да бъде координатор на програмата.

 

Удължава се периодът за изграждане и ремонт на спортни площадки в училищата

 

Периодът за изпълнение на дейностите по Програмата за изграждане и ремонт на спортни площадки в държавните и общинските училища 2023г. се удължава до 31 декември 2024 г., реши правителството.

Причината е, че в 7 от общо 35 одобрени училища обновяването на спортната база няма да е приключило до 31 юли.

По програмата се предвижда да бъдат изградени 18 нови спортни площадки в училищата, а 14 ще бъдат ремонтирани.

До края на месец юли 2024 г. ще се модернизира спортната база в 28 училища, което представлява 80% от одобрените проекти.

 

Одобрени са близо 1,2 млн. лева за две национални програми за развитие на образованието

 

Правителството одобри 1 189 529 лева за дейности по две национални програми за развитие на образованието.

По национална програма „Безопасност на движението по пътищата” се отпускат 980 449 лева. Със средствата ще бъдат изградени общо 389 площадки за обучения по пътна безопасност - 200 в общински детски градини и 189 в училища. Отделно такива пространства ще бъдат обособени в 6 държавни училища. За тази цел допълнително се одобряват 19 200 лева. С програмата се финансира изграждането, оборудването и обзавеждането на външна и вътрешна (подвижна зона) за обучения на учениците по пътна безопасност.

По национална програма „Заедно за всяко дете“ се отделят общо 209 080 лева по два модула. От тях 183 800 лева се предоставят на 67 детски градини и училища за подкрепа на работата на екипите за обхват и задържане на учениците в образователната система. Финансирането е за организиране на дейности за по-активно включване на родителите и семействата в процеса. За същата дейност допълнително се отпускат 16 200 лева за държавни училища.

Други 25 280 лева се предоставят на 45 общински детски градини и училища за отново за подпомагане на дейността на екипите за обхват - за разработване на мерки за идентифициране на необхванати ученици или такива, които са застрашени от отпадане.

Одобрените средства се предоставят на общините и се отпускат от бюджета на Министерството на образованието и науката за 2024 г.

 

 

 

Приета е план-програма с дейности на МВнР и на българските дипломатически и консулски представителства в чужбина

 

Министерският съвет прие План-програма с дейности на МВнР и на българските дипломатически и консулски представителства в чужбина в областта на публичната, културната и дигиталната дипломация и стратегическите комуникации за 2024 г. и одобри допълнителни разходи в размер на 1 231 135 лева по бюджета на Министерството на външните работи.

Програма ще даде възможност на българските дипломатически и консулски представителства да реализират проекти, с които да представят и утвърждават позитивния и привлекателен образ на България в чужбина и огромния й потенциал в общата картина на европейското многообразие, включително и като привлекателна дестинация за инвестиции, бизнес и иновации, образование, култура и туризъм.

С предоставянето на допълнителните средства, задграничните ни представителства ще могат авторитетно да представят висококачествено и конкурентно българско съдържание в различни области.

 

Правителството реши да назначи нов почетен консул на България в регион Фландрия, Кралство Белгия

 

Правителството прие решение за освобождаването на г-н Вили ван Импе от функциите му на почетно (нещатно) генерално консулско длъжностно лице на Република България в Кралство Белгия със седалище в гр. Аалст и с консулски окръг обхващащ регион Фландрия, съставен от провинции Източна Фландрия, Антверпен, Лимбург, Фламандски Брабант и Западна Фландрия и закриване на ръководеното от него консулство, предвид достигане на пределната възраст за заемане на длъжността, съгласно белгийското законодателство, както и за откриване на консулство на Република България, ръководено от почетно(нещатно) консулско длъжностно лице в Кралство Белгия със седалище в гр. Гент, с консулски окръг, обхващащ регион Фландрия и назначаване на г-жа Елен Йонкиър за почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България в Кралство Белгия със седалище в гр. Гент и с консулски окръг, обхващащ регион Фландрия, съставен от провинции Източна Фландрия, Антверпен, Лимбург, Фламандски Брабант и Западна Фландрия.

Г-жа Елен Йонкиър е главен изпълнителен директор (СЕО) на HRD (Hoge Raad voor Diamant) Antwerp, европейска компания за оценяване и сертифициране на диаманти и бижута и една от петте водещи компании в света в тази област. Професионалното й развитие включва редица позиции на среден и висш мениджмънт и корпоративно управление. Г-жа Йонкиър е установила дългогодишни връзки със страната ни и с български бизнес партньори. Била е активно ангажирана със създаването на един от първите кол центрове в България City call Belgium, предоставящ телекомуникационни услуги, природен газ, електричество и вода на 120 млн. клиенти в Белгия, Германия и Франция.

Продължаването на добрата дългогодишна практика Република България да има почетен консул в регион Фландрия ще допринесе за задълбочаване на сътрудничеството във всички области от взаимен интерес - развитие на търговията и насърчаване на бизнеса между двете страни, привличане на нови инвестиции и туристи. Назначаването на почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България в гр. Гент ще има положителен ефект не само върху развитието на политическите връзки между България и Белгия, но и за активизиране на обмена в областта на културата и за засилване на взаимодействието с българската общност в регион Фландрия.

 

Правителството реши да открие почетно консулство на България в гр. Иклин, Република Малта

 

Министерският съвет прие решение за откриване на консулство на Република България в Република Малта, ръководено от почетно (нещатно) консулско длъжностно лице, със седалище в гр. Иклин и консулски окръг, обхващащ територията на Република Малта, и за назначаване на г-н Кенет Вела за почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България в Република Малта, със седалище в гр. Иклин и консулски окръг, обхващащ територията на Република Малта.

Г-н Кенет Вела е малтийски гражданин, който е съдружник във финансово-счетоводна къща, чиято основна дейност е да предоставя консултации на фирми, да извършва одит и счетоводни услуги. Г-н Вела се ползва с добро име в малтийското общество, а неговият професионален опит е предпоставка за развитие на търговията и насърчаване на бизнеса между двете страни и привличане на нови инвестиции. Назначаването му за почетен консул на Република България в Република Малта ще има положителен ефект върху развитието и задълбочаването на българо-малтийското сътрудничество в областта на търговията, икономиката, науката и образованието, туризма и културата и ще окаже положително въздействие за защитата на правата и интересите на българската общност в Република Малта.

 

Правителството реши да промени седалището на почетното консулство на България

в щата Мериленд, САЩ

 

Министерският съвет реши да бъде внесено изменение в Решение № 226 от 30 март 2023 г. за назначаване на г-н Нийл Голдстийн, почетен консул на Република България в Съединените американски щати с консулски окръг, обхващащ територията на щата Мериленд, с което седалището на почетното консулство, ръководено от г-н Голдстийн се променя от град Силвър Спринг на град Балтимор, щата Мериленд. Промяната се извършва съобразно нормативните изисквания и правила на приемащата държава.

 

България помага на страни от Западните Балкани с допълнително финансиране по проекти за 278 938 лева

 

Министерският съвет отпуска 278 938 лева безвъзмездна помощ за допълнително финансиране на проекти в страни от Западните Балкани.

Проектите съответстват на географските и секторни направления на Средносрочната програма за помощ за развитие и хуманитарна помощ на Република България за периода 2020 - 2024 г. с приоритет върху страните от Западните Балкани.

В страните от Западните Балкани ще бъдат финансирани допълнително общо 5 проекта в Република Северна Македония и Република Сърбия.

Основните акценти са върху защитата на правата на децата и грижата за хората с увреждания и в неравностойно положение, чрез подобряване качеството на социални и здравни услуги, гарантирането на върховенството на закона чрез осигуряване на превенция срещу говора на омразата, създаването на капацитет за произвеждане на медийно съдържание, и ангажирането на вниманието на младите хора със здравни, спортни и културни дейности с цел превенция от участие в престъпления, наркотична зависимост и развитие на болести.

Средствата са от бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за официална помощ за развитие и хуманитарна помощ, от реализиран резерв от средствата за двете държави по индикативното разпределение на бюджета за проекти по двустранна линия за 2024 г.

Изборът на проектите е в съответствие със задачите на българската външна политика, сред които са и укрепването на европейската перспектива на държавите от Западните Балкани, стимулирането на социално-икономическото развитие на страните партньори, инвестиция в сигурността и стабилността на страните от съседните на България региони.

 

Одобрени са промени в бюджетната процедура

за 2025 г.

 

Със свое решение правителството одобри изменение и допълнение на Решение № 71 на Министерския съвет от 2024 г. за бюджетната процедура за 2025 г., с което се създава необходимата организация на бюджетния процес в съответствие с ревизираната рамка за икономическо управление. Рамката е създадена по силата на нов регламент за превантивната част на Пакта за стабилност и растеж и изменение на регламента за корективната част на Пакта за стабилност и растеж, както и директива на Съвета за изменение на Директива 2011/85/ЕС относно изискванията за бюджетните рамки на държавите членки.

Ревизираната рамка за икономическо управление на ЕС изисква изготвянето на средносрочен фискално-структурен план от всяка държава-членка на Европейския съюз и налага привеждането на националното законодателство и бюджетните процедури в съответствие с нея, предвид изискването да се включват твърди ангажименти за провеждането на политики, реформи и инвестиции в рамките на зададените бюджетни ограничения за период от поне 4 години. Този документ се различава от сега действащите Програми за стабилност/Конвергентни програми и Национални програми за реформи както по времеви обхват и съдържание, така и по отношение на наблюдаваните фискални правила.

Регламент (ЕС) 2024/1263 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2024 г. за ефективна координация на икономическите политики и за многостранно бюджетно наблюдение и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета за първите национални средносрочни фискално-структурни планове изисква държавите членки да представят до 20 септември 2024 г. своите национални средносрочни фискално-структурни планове, освен ако държавата членка и Комисията не постигнат съгласие да удължат този краен срок с разумен период от време. България е отправила искане за удължаване на този срок до края на м. октомври, за да се постигне съответствие със срока за внасяне на законопроекта за държавния бюджет за 2025 г. и на актуализираната средносрочна бюджетна прогноза в Народното събрание, съгласно националното законодателство.

Освен това, Директива (ЕС) 2024/1265 на Съвета от 29 април 2024 година за изменение на Директива 2011/85/ЕС относно изискванията за бюджетните рамки на държавите членки изисква привеждане в съответствие и на националното законодателство до 31 декември 2025 г., поради което към настоящия момент се изследва необходимостта от промени на Закона за публичните финанси и други относими нормативни актове, които ще бъдат инициирани допълнително.

Одобрените изменения и допълнения във втория етап на бюджетната процедура за 2025 г. разширяват времевия хоризонт на прогнозата и включват към бюджетните документи изготвянето на национален средносрочен фискално-структурен план за периода 2025-2028 г., който Министерският съвет следва да разгледа и одобри на свое заседание в срок до 31 октомври 2024 г.

 

Отменя се постановлението за създаване на Консултативния съвет по въпроси, свързани със защитата на българската държава по международни арбитражни дела

 

Министерският съвет отмени като незаконосъобразно ПМС № 345 от 2023 г. за създаване на Консултативен съвет по въпроси, свързани със защитата на българската държава по международни арбитражни дела. На основание разпоредбите на Кодекса на международното частно право и на Гражданския процесуален кодекс законен представител на държавата по международни арбитражни дела е министърът на финансите.

В следствие на отмяната отношенията във връзка с организирането на защитата и процесуалното представителство на българската държава по международните арбитражни дела, за които е бил приложим редът по ПМС № 345/2023 г., ще бъдат уредени от министъра на финансите като законен представител на държавата по този вид дела.

 

Правителството възложи на вицепремиера и министър на финансите да внесе предложение за изменение на НПВУ и предложение по съдържанието на глава REpowerEU

 

Със свое протоколно решение Министерският съвет одобри доклада на заместник министър-председателя и министър на финансите за предприемане на действия за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България (НПВУ) и за изготвяне на предложение по съдържанието на глава REPowerEU. Решението произтича от чл. 21 от Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 година за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост, който позволява на държавите членки да поискат изменение на плановете си поради обективни обстоятелства, и е във връзка с Решение на Народното събрание от 12 януари 2023 г. за изготвянето на промени от Министерския съвет на НПВУ в сектор енергетика.

С цел да бъде възможно финализирането и одобрението на оценката на ЕК до края на тази година, с днешното решение се възлага на заместник министър-председателя и министър на финансите да внесе в Министерския съвет предложение за изменение на НПВУ, както и предложение по съдържанието на глава REPowerEU в срок до 11 септември 2024 г. Същевременно заместник министър-председателят и министър на финансите и министърът на енергетиката в срок до 31 юли 2024 г. трябва да запознаят Народното събрание с изготвените предложения за промени и с хода на преговорите с Европейската комисия.

 

Одобрено е възстановяване на средства по бюджета на Централната избирателна комисия за 2024 г.

 

Със свое постановление правителството одобри възстановяване на средства в размер на 3,4 млн. лева, по бюджета на Централната избирателна комисия (ЦИК) за 2024 година. Сумата е остатък от неизразходвани средства, отпуснати с актове на Министерския съвет, по сметката за чужди средства на ЦИК.

С ПМС № 400/2020 г. са одобрени допълнителни разходи по бюджета на Комисията за 2020 г. за закупуване на специализирани устройства за машинно гласуване в размер на 43,2 млн. лева. Дадена е възможност за извършването на плащанията да се използва сметка за чужди средства.

С ПМС № 302/2023 г. са одобрени допълнителни разходи по бюджета на ЦИК за 2023 г. в размер на 37 млн. лв. за финансово обезпечаване на сключени договори за изпълнение на дейности, свързани с осигуряването на машинното гласуване, изработка и доставка на специализирана хартия за бюлетини от машинното гласуване, на хартиени бюлетини за гласуване, за компютърна обработка на данните от гласуването и издаването на Бюлетин за резултатите от изборите за общински съветници и за кметове през 2023 година.

Съгласно чл. 18, ал. 2 от Изборния кодекс разходите по подготовката и произвеждането на изборите, включително за машинното гласуване, са за сметка на държавния бюджет.

 

Одобрени са над 196 млн. лв. за капиталови разходи за 2024 г. на първостепенни разпоредители с бюджет и на бюджетите на общините

 

Със свое постановление правителството одобри средства в размер на над 196 млн. лв. по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет и по бюджетите на общините за 2024 година. Те са за обезпечаването на предстоящи плащания до края на м. юли по сключени договори за изпълнение на Инвестиционната програма за национални проекти, както и за потенциални плащания до края на месеца по приключили вече обществени поръчки, по които предстои сключването на договор и плащане.

Тази година със закона за бюджета капиталовите разходи по отделните бюджети на първостепенните разпоредители с бюджет по държавния бюджет за периода 2024- 2026 г. са изведени в обособен ресурс в централния бюджет. Новият подход за капиталовите разходи дава възможност за проектите, които са с готовност за незабавна реализация, да получават своевременно необходимите средства от централния бюджет. Целта е постигане на по-добро планиране и разходване на капиталовите разходи, както и по-висока ефективност и прозрачност при изпълнението на инвестиционните програми.

 

Правителството се разпореди с имоти

 

Министерският съвет предостави правото на управление върху имоти - публична държавна собственост на „Югозападно държавно предприятие“, гр. Благоевград, за нуждите на Териториално поделение „Държавно ловно стопанство Витошко-Студена“. Засегнатите имоти се намират в с. Боснек, общ. Перник, обл. Перник. Решението е в съответствие със Закона за горите, съгласно който имуществото на държавните предприятия се състои от имущество, предоставено им от Министерския съвет.

С друго свое решение правителството възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата. То обхваща 16 случая с влезли в сила съдебни актове и издадени изпълнителни листове за имущество.

Министерският съвет прие Решение за безсрочно възмездно учредяване на сервитут, разположен в поземлени имоти в горски територии, публична държавна собственост в област Стара Загора в полза на „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД. Имотите попадат на територията на Държавно горско стопанство „Мъглиж”, поделение на Югоизточно държавно предприятие - Сливен. С учредяването на сервитута се обезпечава изграждането и обслужването на нов въздушен електропровод между подстанция на фотоелектрическа централа, находяща се в съседен поземлен имот и съществуващ стълб от централата. Решението е в съответствие със Закона за горите, който допуска учредяване на сервитути върху поземлени имоти в горски територии-държавна собственост за изграждане и обслужване на кабели и въздушни електропроводи.

Кабинетът прие друго Решение за безсрочно възмездно учредяване на сервитут, разположен в поземлени имоти в горски територии, публична държавна собственост в област Стара Загора в полза на „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД. Имотите попадат на територията на Държавно горско стопанство „Мъглиж”, поделение на Югоизточно държавно предприятие - Сливен. С учредяването на сервитута се обезпечава изграждането и обслужването на нов присъединителен електропровод към подстанция на фотоелектрическа централа, находяща се в съседен поземлен имот. Решението е в съответствие със Закона за горите, който допуска учредяване на сервитути върху поземлени имоти в горски територии-държавна собственост за изграждане и обслужване на кабели и въздушни електропроводи.

Правителството прие също решение за учредяване на безсрочен сервитут за изграждане и обслужване на водопровод за обект: „Реконструкция на водоснабдителна система Ръжена“. Той е разположен в поземлени имоти в горски територии - публична държавна собственост в село Тулово, област Стара Загора и е с площ 0,519 дка Сервитутьт се учредява в полза на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД - Стара Загора. Имотите попадат в района на Териториално поделение „Държавно горско стопанство Мъглиж“ към „Югоизточно държавно предприятие” - Сливен. Действията ще се предприемат в съответствие със Закона за горите за изграждане на водопровод.

Правителството разреши замяна чрез провеждане на пряко договаряне между „Холдинг БДЖ“ ЕАД и община Сапарева баня. Целта е прекратяване на съсобственост върху имоти, намиращи се на територията на с. Паничище, община Сапарева баня. Замяната ще се извърши по цени, не по-ниски от определените от независим оценител. В тази връзка всяко едно от юридическите лица „Холдинг БДЖ” ЕАД и Община Сапарева баня ще стане собственик на имот, който ще ползва и разпорежда самостоятелно.

Министерският съвет разреши извършване на разпоредителна сделка с недвижими имоти, собственост на „Напоителни системи" ЕАД, клон Марица. Имотите се намират в землищата на с. Бенковски, с. Строево и с. Царацово, общ. Марица, обл. Пловдив. Дружеството ще продаде имоти, върху които е изграден част от напоителен канал.

Кабинетът прие Решение за даване на съгласие „Национална компания индустриални зони“ ЕАД гр. София да продаде чрез електронен търг на електронната платформа за продажба на имоти към Агенцията за публичните предприятия и контрол, поземлени имоти, собственост на дружеството, находящи се в с. Гурмазово, Софийска област. Мотивът за взетото решение е да се улесни достъпа до имоти, собственост на дружеството, с оглед реализиране на инвестиционен проект, чиято подкрепа е извън обхвата на Закона за насърчаване на инвестициите, което ще доведе до инвестиции в по-широк кръг от икономически дейности.

Министерският съвет прие решение за безвъзмездно предоставяне на част от имот-публична държавна собственост за управление на Министерството на отбраната за нуждите на Централното военно окръжие - Военно окръжие II степен - Кюстендил. Имотът, намиращ в област Кюстендил, община Кюстендил, гр. Кюстендил, е необходим за изпълнение на функции и задачи, свързани с отбраната на Република България.

 

Утвърдено е Споразумение между България и САЩ за обмен на отчети по държави

 

Със свое решение правителството утвърди Споразумение между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за обмен на отчети по държави. То беше подписано в София на 30 май 2024 г. от министъра на финансите и посланика на Съединените американски щати в Република България.

С този документ се създава обща рамка за обмена на отчети по държави, която е детайлизирана в проект на споразумение между компетентните органи на Република България и САЩ.

Целта на двете споразумения е да регламентират автоматичния обмен на отчети по държави между Република България и САЩ по отношение на големите многонационални групи от предприятия. Това ще позволи на данъчните администрации да предприемат мерки срещу вредните данъчни практики в областта на трансферното ценообразуване и да идентифицират предприятията, които изкуствено прехвърлят значителна част от печалбите си към юрисдикции с преференциални данъчни режими.

Сключването на споразуменията ще облекчи значително местните дъщерни дружества на американските многонационални групи. За тях ще отпадне задължението за подаване на отчети по държави съгласно Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, тъй като информацията вече ще бъде обменяна по реда на административното сътрудничество.

Влизането в сила на актовете ще има изключително позитивно отражение върху имиджа на България като държава, която следва и прилага високи стандарти за данъчна прозрачност и ефективно административно сътрудничество със своите партньори, както и ще е ясен сигнал, че страната застава зад международните усилия срещу укриването на данъци и отклонението от данъчно облагане.

Със споразуменията двете държави ще изпълнят поетите ангажименти по Мярка 13 от Проекта BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за прилагането на мерки срещу свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби в други юрисдикции.

 

Одобрен е докладът от участие на България в заседанието на Съвета на ЕС по общи въпроси в частта „Кохезионна политика“

 

Със свое решение правителството одобри доклад за резултатите от заседанието на Съвета по общи въпроси, част „Кохезионна политика“, проведено на 18 юни 2024 г. в Люксембург.

По време на срещата бяха обменени мнения по ролята на бъдещата политика за сближаване в следващия Стратегически дневен ред на Съюза за 2024-2029 г., както и връзката й с изпълнението на реформите в държавите-членки. Потвърден беше значителният принос на Кохезионната политика за реализиране на Зеления и Цифровия преходи, както и за по-конкурентоспособна европейска икономика. Изтъкнато беше мнението, че политиката на сближаване следва да продължи да изпълнява основната си цел, съгласно Договорите, за намаляване на неравенството между нивата на развитие на различните региони. За постигането й от решаващо значение е да се гарантира, че всички региони могат да участват на равни начала в изпълнението на европейските приоритети и да се възползват от този процес.

Държавите-членки отбелязаха различните начини, по които Кохезионната политика, със своя дългосрочен характер, може да продължи да носи европейска добавена стойност. Според тях е важно да продължи инвестирането в структурни мерки за подкрепа на конкурентоспособността, справедливия, екологичен и цифров преход и създаването на работни места. Посочена беше и необходимост от подкрепа за източните гранични региони в променения контекст на сигурността, както и връзката между политиката на сближаване и разширяването на ЕС.

От българска страна беше поставен акцент върху доказаната роля на Кохезионната политика за балансирано и устойчиво развитие на Съюза. Страната ни открои и необходимостта в бъдещата политика за сближаване да намерят по-ясно отражение нарастващите демографски предизвикателства, пред които са изправени множество региони. Възможните промени в прилагането на политиката трябва да надграждат нейните постижения и работещи механизми. Задължително е преди това да бъдат оценени възможностите за подобряване на изпълнението на настоящите фондове, в т.ч. на Механизма за възстановяване и устойчивост, и да бъдат изведени уроци за бъдещето. Важно в тази връзка е да бъде насърчен териториалният подход в изграждането на по-справедлива, конкурентоспособна и приобщаваща Европа, както и да продължи опростяването на достъпа до подкрепа от европейските фондове.

Съветът прие и Заключения по Деветия доклад на Европейската комисия за напредък по сближаването, с които държавите-членки потвърждават волята си подкрепата за него да продължи, насърчавайки справедливия преход към икономика с нулеви емисии, технологичната трансформация и борбата с неблагоприятните демографски тенденции, като се отчитат особеностите и нуждите на регионите.

 

Одобрен е доклад относно българското участие в Срещата на държавните и правителствените ръководители от страните членки на НАТО във Вашингтон

 

Правителството одобри Доклад относно участието на българската делегация в Срещата на държавните и правителствените ръководители от страните членки на НАТО във Вашингтон, Съединени американски щати.

На срещата бе чествана 75-ата годишнина от подписването на Вашингтонския договор. Лидерите отбелязаха достиженията на Алианса, постигнати през годините на неговото съществуване и отправиха послание, че Алиансът е по-обединен, по-силен, по-способен и също толкова адекватен на международната обстановка, колкото е бил при своето основаване.

Потвърден беше непоклатимият ангажимент на страните-членки към трансатлантическата връзка и към член 5 от Вашингтонския договор. Съюзниците подчертаха важността от укрепване на колективната отбрана и способности за сдържане, задълбочаване на сътрудничеството с партньорите от Индийско-тихоокеанския регион, засилване на подкрепата за Украйна, като потвърдиха, че бъдещето на Украйна е в НАТО.

 

Одобрен е докладът с резултатите от редовното заседание на Съвета ЕКОФИН

 

Одобрен е докладът с резултатите от участието на заместник министър-председателя и министър на финансите Людмила Петкова в редовното заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се проведе на 21 юни 2024 г. в Люксембург.

Съветът направи преглед на икономическото и финансовото въздействие от агресията на Русия срещу Украйна, както и на прилагането на Механизма за Украйна.

На заседанието министрите обсъдиха компромисните текстове на Председателството по законодателния пакет „ДДС в ерата на цифровите технологии“ (VIDA), който цели да приведе събирането на данъка в съответствие с цифровизацията на икономиките на държавите членки, и бяха информирани за напредъка на преговорите в ООН за разработването на нова рамкова конвенция за международно данъчно сътрудничество.

На Съвета се обмениха мнения за изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост и беше одобрено изменението на Плана за възстановяване и устойчивост на Ирландия.

Европейската комисия представи на ЕКОФИН Пролетния пакет в рамките на Европейския семестър със специфични препоръки за всяка държава и доклада за прилагането на Процедурата при прекомерен дефицит.

 

Министерският съвет одобри днес позициите на България за участие в неформалното заседание на Съвета на ЕС „Правосъдие и вътрешни работи”

 

Министерският съвет одобри днес позицията на България за участието в заседанието на Съвета на Европейския съюз „Правосъдие и вътрешни работи”, част „Правосъдие“, което ще се проведе на 23 юли 2024 г. в Будапеща.

В дневния ред на заседанието е включена темата относно повишаването на конкурентоспособността на Европейския съюз. В позицията се предлага България да подкрепи общия европейски подход за изграждане на устойчива и конкурентоспособна икономика в рамките на ЕС. Съществен елемент за развитието на конкурентоспособна икономика е многостранният подход при отношенията с трети държави и насърчаване на присъединяването им към международните правни инструменти в тази област.

Министрите на правосъдието ще обменят мнения и за ролята на изкуствения интелект в областта на правосъдието. Според позицията използването на изкуствен интелект в правораздаването и в правната сфера може да се превърне в изключително полезен инструмент. За целите на ефективното прилагане на уредбата на европейско равнище изискванията не следва да са прекомерни и не трябва да имат обезкуражаващ ефект върху развитието на приложенията на изкуствения интелект, като се зачитат неприкосновеността и личните данни.

Ще бъде обсъдено и бъдещето на съдебното сътрудничество в областта на свободата, сигурността и правосъдието. В позицията се предлага да се сподели становище, че законодателните инициативи следва да насърчават икономическия растеж, като осигуряват стабилна и подходяща правна среда и допринасят за предвидимост в дейността на бизнеса. Дигитализацията на правосъдието може да подобри значително достъпа до правосъдие, да подпомогне борбата с организираната престъпност и да облекчи работата на магистратите.

 

България ще участва като официална страна партньор с национален щанд в Международното изложение за земеделие и хранителни продукти „Агра 2024“ в Горня Радгона, Словения

 

Министерският съвет прие Решение за одобряване на участието на Република България като официална страна партньор с национален щанд на Международното изложение за земеделие и хранителни продукти „Агра 2024“, което ще се проведе от 24 до 29 август 2024 г. в гр. Горня Радгона, Република Словения. Страната ни ще участва в изложението като страна партньор с национален щанд.

През настоящата година по време на изложението „АГРА 2024“ ще бъде поставен фокус върху безопасността на храните, иновациите, цифровизацията и прилагането на изкуствен интелект в селското стопанство, биологичното производство, ефективното управление на горите, изменението на климата и водните ресурси и др.

През 2023 г., когато Международното изложение за земеделие и хранителни продукти „AGRA“ привлече 1700 изложители от 35 страни, които представиха своите продукти на площ от 70,950 кв. м. пред около 105 000 посетители, страната ни участва с национален щанд от 69 кв. м., на който бяха представени български продукти като мед и пчелни продукти, мляко и млечни продукти и продукти на основата на етерични масла.

 

Правителството одобри резултатите и взетите решения на редовното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство

 

Министерският съвет одобри резултатите и взетите решения на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, проведено на 24 юни 2024 г. в гр. Люксембург, Велико херцогство Люксембург.

По време на заседанието Европейската комисия представи на Съвета своето Съобщение до Европейския парламент и до Съвета: „Устойчив риболов в ЕС: актуално състояние и насоки за 2025 г.“. Министрите подчертаха, че благодарение на положените усилия устойчивостта на рибарството в ЕС като цяло се подобрява. Съветът подчерта, че пред флота на ЕС остават много предизвикателства, като енергийния преход и свързаната с него необходимост от финансиране, за да се гарантира икономически жизнеспособно бъдеще за секторите на рибарството и аквакултурите в ЕС, които зависят от здравите рибни запаси.

В областта на земеделието бяха приети Заключения на Председателството относно бъдещето на селското стопанство в ЕС. В тях се подчертава ключовата роля на сектора, когато става въпрос за гарантиране на продоволствената сигурност и стратегическата автономност, и се признават многобройните предизвикателства, пред които е изправен. Заключенията се съсредоточават върху няколко ключови елемента за бъдещата визия: силен и конкурентоспособен селскостопански сектор на ЕС, иновации и сътрудничество, опростяване, подкрепа за млади и нови фермери, както и устойчивост спрямо изменението на климата.

Република България представи документ в точка „Други въпроси“ с предложения за удължаване с 12 месеца на срока за разплащане по проектите от ПРСР 2014-2020 г. Целта е да се даде възможност договорите да бъдат финализирани и земеделските производители да получат подпомагане. Той бе подкрепен от 14 държави членки. От своя страна Комисият