Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Откриване на изложбата "190 години от началото на текстилната индустрия на Балканите"
На 21 октомври 2024 г. в Регионален исторически музей "Д-р Симеон Табаков" - Сливен доц. д-р Николай Сираков откри изложбата "190 години от началото на текстилната индустрия на Балканите". Сред официалните гости бе г-н Стефан Радев, кмет на община Сливен; г-н Димитър Митев, председател на Общински съвет; г-жа Пепа Чиликова, зам. кмет; г-н Стоян Марков, зам. кмет; г-жа Лидия Димитрова, общински съветник. Присъстваха много колеги от културните институции и жители на Сливен.
В изложбата, посветена на тази годишнина, са представени две основни подтеми - Добри Желязков и създаването на първата Държавна сукнена фабрика на Балканите, чието начало се поставя с издадения от Султан Махмуд ΙΙ ферман. Показани са ключ от Държавната фабрика, възрожденски книги, на които Добри Желязков е спомоществовател и снимки на негови родственици.
Втората подтема е свързана с Развитието на текстилната индустрия в Сливен от Освобождението до изпълнението на Закона за национализацията от 1947 г. Основните акценти в тази част на изложбата проследяват съдбата на Държавната текстилна фабрика след Освобождението, възникването на първите частни текстилни предприятия в града и тяхното развитие между двете световни войни. Представени са автентични снимки на известни сливенски фамилии, свързани с текстилната индустрия. Проследено е участието на част от сливенските предприятия в Първото пловдивско изложение през 1892 г. и Първото текстилно-занаятчийско училище на Балканите.
Изложбата завършва с текстилните индустриалци, които са дарители на средства за построяване на паметници и техните домове, част от архитектурното наследство на Сливен.