» home » news » news
EN flagBG flag
Не сте влезли в системата

Sliven. News from the source. Last news

Решения взети на днешното правителствено заседание

23 October 2024 15:44, Lyudmila Kalapchieva
Emission of: Tuida News 1 month ago, number of readings: 330
Герб

Минималната работна заплата за страната се повишава на 1 077 лева от 1 януари 2025 г.

 

Минималната работна заплата ще бъде 1 077 лв. от 1 януари 2025 г., реши правителството. Размерът й ще се повиши с 15,4%, или със 144 лв. спрямо сегашната й стойност. Той е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда, според които минималната работна заплата за страната за следващата календарна година се определя в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.

По-високият размер на минималната работна заплата ще допринесе за намаляване на бедността сред работещите и на неравенствата в разпределението на доходите. Ръстът на най-ниското възнаграждение за положен труд ще повиши покупателната способност и потреблението на най-нискодоходните групи от пазара на труда и ще увеличи мотивацията на работната сила за включване в заетост.

От 1 януари 2025 г. минималната часова работна заплата ще бъде 6,49 лв.

 

Осигуряват се средства за неотложен ремонт на храм „Успение Богородично“ в Ловеч

 

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерски съвет за 2024 г. по „Политика в областта на правото на вероизповедание“, бюджетна програма „Вероизповедания“, за капиталови разходи в размер на 125 000 лв., за Българската православна църква - Българска патриаршия, за неотложен ремонт на храм „Успение Богородично“, намиращ се в гр. Ловеч.

Древният храм „Успение Богородично“ се намира в Архитектурно-историческия резерват „Вароша“ в гр. Ловеч. Този храм е дълбоко свързан с Възраждането и възстановяването на Българската държава през XIX в., чрез дейното участие на митрополит Иларион Ловчански, йеродякон Игнатий (Васил Левски), отец Кръстю Никифоров и др., които са свещенодействали и участвали в революционния комитет, организиран около църквата. Фактическото състояние на храма е влошено и без съмнение неговото съхраняване, консервация и реставрация е от голямо значение за запазването на културното, религиозното и архитектурно наследство в гр. Ловеч.

 

Прието е решение относно системата на специализирани услуги за закрила и подкрепа на жертвите на трафик на хора

 

Министерският съвет прие решение за изменение и допълнение на РМС № 31 от 2024 година за предоставяне на минимална помощ на предприятия, осъществили и осъществяващи дейности по предоставяне на услуги в приюти за временно настаняване и центрове за закрила и помощ на жертви на трафик на хора.

С Решение 31 от 2024 г. на Министерския съвет се разрешава използването на правните инструменти по Регламент (ЕС) 2023/2831 на КОМИСИЯТА от 13 декември 2023 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis, OB L от 15.12.2023 г. на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), второстепенен разпоредител с бюджет по бюджета на Министерския съвет. В качеството си на администратор НКБТХ може да предостави минимална помощ за възстановяване на направени разходи на предприятия, осъществили и осъществяващи дейност по предоставяне на услуги в приюти за временно настаняване и центрове за закрила и помощ на жертви на трафик на хора, като е възложено на заместник министър-председателя и председател на НКБТХ да подпише договори за предоставяне на минимална помощ с предприятията, в период до дванадесет месеца след приемане на Решение 31 от 2024 г. или до сключване на договор с изпълнители на дейностите, избрани след проведени процедури по Закона за обществените поръчки.

Към настоящия момент към НКБТХ функционират общо 3 приюта в градовете София, Бургас и Варна. Дейностите в тях се обезпечават от бюджета на НКБТХ.

Жертвите на трафик са хора, които не само са преживели огромни лични трагедии, и които се нуждаят от продължителна специализирана грижа, но и част от тях се ползват със статут на специална закрила като участници в досъдебни производства по случаите, касаещи трансграничен трафик.

С приетото решение се гарантира стабилност и сигурност в системата на специализирани услуги за закрила и подкрепа на жертвите на трафик на хора и добрата международна репутация на Република България.

 

Одобрен е списък с приоритизирани искания за 2024 г. за получаване на подкрепа по Инструмента за техническа подкрепа в България

 

Със свое решение правителството одобри списък с приоритизирани искания за 2024 г. за получаване на подкрепа по линия на Инструмента за техническа подкрепа (ИТП) на Европейския съюз.

Приоритизирани са общо двадесет и шест искания в редица области, насочени към подпомагане изпълнението на реформи в областта на развитие на изкуствен интелект, безопасност на движението по пътищата, миграция, здравеопазване, данъчна събираемост и управление на инвестиции, местно самоуправление, както и реформи, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост и прилагане на европейски директиви. След подробен преглед исканията са степенувани по важност в три категории и са проверени за неналичие на двойно финансиране.

В срок до 31 октомври тази година одобреният от Министерския съвет списък с приоритизирани искания ще бъде изпратен до Генерална дирекция „Реформи“ на Европейската комисия.

 

Одобрено е сключването на споразумение за сътрудничеството с Националната приходна администрация на Република Полша

 

Със свое решение Министерският съвет одобри Споразумение за засилване на сътрудничеството в областта на данъка върху добавената стойност (ДДС) между Националната агенция за приходите (НАП) на Република България и Националната приходна администрация на Република Полша.

Взаимодействието ще гарантира бърз оперативен обмен на информация между централните и териториалните структури на двете администрации, на структурирани данни за декларирани вътреобщностни придобивания на стоки и получени услуги от търговци от едната държава, по които доставчици са търговци, установени в другата държава, както и данни за лицата от едната държава, участващи в капитала, управлението и контрола на търговци от другата държава.

Чрез сътрудничеството ще се постигне спазване на интересите на ЕС и затвърждаване на позицията на българската приходна администрация като надежден партньор, повишаване на капацитета на НАП за идентифициране и противодействието на измами с ДДС и подобрение в контролните и аналитични дейности на Агенцията, водещи до увеличаване приходите в държавния бюджет.

Споразумението ще влезе в сила след подписването му от двете страни и ще е безсрочно.

 

Агенцията по обществени поръчки, Агенцията за ядрено регулиране и Министерството на външните работи обявяват стипендиантски позиции

 

Правителството прие Списък на специалностите, за които съществува недостиг на експерти в администрациите и за които могат да се предоставят стипендии през 2025 г.

Стипендиантската програма в държавната администрация е регламентирана в Закона за държавния служител. Основната цел е администрациите да привличат необходими кадри още преди да са придобили образователно-квалификационната си степен, а веднага след това да им предоставят възможност за работа по служебно правоотношение.

Процедурата по подбор се провежда от комисия от съответната администрация на три етапа - подбор по документи, писмен изпит и интервю. Размерът на месечната стипендия се определя от съответната администрация и не може да надхвърля 330 лв., а срокът, за който стипендиантът се задължава да работи в съответната администрация след завършване на висшето си образование, е най-малко 3 години.

През 2025 г. стипендиантски места ще обявят от Агенцията по обществени поръчки, Агенцията за ядрено регулиране и Министерството на външните работи за специалностите „Право“, „Топлоенергетика и ядрена енергетика“, „Ядрена техника и ядрена енергетика“ и „ Африканистика“.

 

Одобрен е Доклад за дейността на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на ЕС

 

Правителството прие проект на Решение за одобряване на Доклад за дейността на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, през 2023 година и Отчет за изпълнение на задачите, заложени в Плана за 2023 г. за изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, за периода 2021-2027 година.

Съветът АФКОС е създаден с Постановление № 18 на Министерския съвет от 2003 г. за създаване на Съвет за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз (обн., ДВ, бр. 13 от 2003 г.), като на основание чл. 4, ал. 1, т. 1 от Постановление № 18 на Министерския съвет от 2003 г., консултира Министерския съвет по проекти на нормативни актове, стратегии за борба с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, и планове за действие към тях в случаите, когато това е предвидено в нормативен акт. На основание чл. 4, ал. 1, т. 2 от Постановление № 18 на Министерския съвет от 2003 г., Съветът ежегодно отчита дейността си пред Министерския съвет.

Годишният доклад за дейността на Съвета АФКОС през 2023 г. и Отчетът за изпълнение на задачите, заложени в Плана за 2023 г. са изготвени на базата на информация, представена от членовете на Съвета и от Прокуратурата на Република България, и са единодушно одобрени на редовното заседание на Съвета АФКОС, проведено на 17 април 2023 година.

Докладът обхваща мерките, предприети в Република България за борба с измамите, засягащи приходната и разходната част на бюджета на ЕС, в изпълнение на чл. 325 от Договора за функционирането на ЕС. В доклада са представени по-важните законодателни, административни, организационни и оперативни мерки за осъществяване на ефективна превенция и противодействие на нередностите и измамите. Докладът включва обобщение и анализ на статистиката за 2023 г. за докладваните нередности, засягащи бюджета на ЕС, делегиран за изпълнение на Република България в режим на споделено управление.

Планът за 2023 г. за изпълнение на Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС, за периода 2021-2027 г., е приет с Решение № 181 на Министерския съвет от 2023 г. Отчетът за изпълнение на задачите, включени в Плана за 2023 г., представя достигнатите стойности на заложените индикатори за наблюдение за изтеклата година, като изпълнението на плана е 94%.

 

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на вътрешните работи

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на вътрешните работи за 2024 г.

С Постановлението се одобряват допълнителни разходи, в размер до 7 000 000 лв., по бюджета на Министерството на вътрешните работи за 2024 г. за финансово обезпечаване на дейности, свързани с държавната граница, в т. ч. ремонт и надграждане, и за радиолокационна система за детекция и класификация на ниско летящи обекти до 3 хил. м.

 

 

 

Определено е наличието на основен интерес във връзка с договор в сферата на отбраната

 

Министерският съвет взе решение, с което определи наличието на основен интерес, свързан със сигурността на страната, който трябва да бъде защитен при сключване на договор в случаите по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Закона за обществените поръчки за изграждане на критична летищна инфраструктура, свързана с поддръжката и експлоатацията на самолети F-16 Block 70 и тяхното въоръжение във военно формирование 28000 - Граф Игнатиево.

С възлагането и изпълнението и на визираната критичната летищна инфраструктура, Министерство на отбраната, респективно българските ВВС ще могат в още по-голяма степен да гарантират изпълнението задачите по охрана и отбрана на въздушния суверенитет на страната и изпълнението на мисиите по поддръжката и експлоатацията на новите самолети F-16 Block 70 и тяхното въоръжение, именно във военно формирование 28000 - Граф Игнатиево.

 

Правителството одобри изплащането на 6500 евро обезщетение след споразумение по жалба пред ЕСПЧ

 

Правителството одобри изплащането на обезщетение в размер на 6 500 евро след споразумение по жалба пред ЕСПЧ, което касае оплаквания по член 1 от Протокол № 1 (защита на собствеността) към Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи (Конвенцията), както и по член 13 от Конвенцията (право на ефективни правни средства за защита съгласно).

Жалбоподателите се оплакват от прекомерна продължителност - близо 17 години, на реституционна процедура за земеделски земи в землището на с. Браниполе, община „Родопи“, област Пловдив. Причината за забавяне на процедурата са приеманите през годините различни решения на Общинския съвет при община Родопи за предоставяне на земеделска земя за обезщетяване, част от които са обжалвани по съдебен ред. В изпълнение на влязлото в сила най-скорошно съдебно решение общинският съвет следва да предостави имоти от общинския фонд за изготвяне на план за обезщетение на правоимащите собственици на територията на община „Родопи“.

В светлината на константната си практика, ЕСПЧ съдейства на страните да постигнат приятелско споразумение, ако българското правителство се съгласи да заплати обезщетение в размер на 6500 евро общо на четиримата жалбоподатели. Със сключване на споразумението се избягва установяване на нарушение на Конвенцията и осъдително решение по делото и жалбата се заличава, без да се изпраща в Комитета на министрите за мониторинг на изпълнението. Няма да се изплащат и разноски, които биха били направени в процедурата до постановяване на окончателното решение на съда.

 

Министерският съвет прие решение за изплащане на 337 620 лева обезщетения за бавно правосъдие

Допълнителни разходи размер на 337 620 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерски съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие.

Това е общият размер на сумата, изплатена за периода от 1 юли 2024 г. до 30 септември 2024 година от бюджета на Министерството на правосъдието по сключени споразумения за нарушени права за разглеждане и решаване на делата им в разумен срок.

Изплащането на обезщетения за вреди от бавно правосъдие се извършва по реда на Глава трета „а“ от Закона за съдебната власт. Заявления срещу актове, действия или бездействия на органите на съдебната власт, с които се нарушава правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, могат да подават страни по приключени граждански, административни и наказателни производства, както и обвиняеми, пострадали или ощетени юридически лица по прекратени досъдебни производства. Заявленията се разглеждат от Инспектората към Висшия съдебен съвет, където се извършва проверка на обстоятелствата, а произнасянето по преписката се дължи в 6-месечен срок от постъпването на заявленията.

 

Министерски съвет одобри изменение на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“

 

Министерският съвет прие решение за изменение на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд на Европейския съюз и държавния бюджет.

Изменението е свързано с възможността спрямо декларираните разходи по приоритетни оси 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 на програмата, включени в заявленията за плащане за десета счетоводна година от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г., да се приложи ставка на съфинансиране в размер на 100%. Ефектът се изразява в увеличение на усвоените средства от Европейския съюз в размер на 135 млн. лв. и ще допринесе за пълно оползотворяване на предоставеното финансиране от фондовете на ЕС по оперативната програма.

В съответствие с принципа на партньорство предложението е съгласувано и одобрено от всички заинтересовани страни с оглед успешното му реализиране в обхвата на оперативната програма.

 

Одобрени са промени в ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г.

 

Правителството прие изменения в ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г. Те предвиждат европейското съфинансиране по проектите за железопътна инфраструктура, интермодалност, иновации и техническа помощ за плащанията през последната 10-а година от програмния период, да бъде в размер на 100% вместо 85%.

По първоначални прогнози това ще осигури увеличение на средствата от Европейския съюз по линия на ОПТТИ 2014-2020 със 16,6 млн. лева. По този начин ще бъдат изцяло усвоени средствата от Кохезионния фонд и се минимизира рискът от загуба на средства по Европейския фонд за регионално развитие.

Целта на европейската мярка, която е приложима за всички оперативни програми, е да се подпомогнат бюджетите на държавите-членки след кризите през последните години чрез по- сериозна подкрепа от европейските фондове.

 

Одобрени са резултатите от българското участие в неформална среща на министрите по транспорт в Будапеща

 

Правителството одобри резултатите от неформалната среща на министрите по транспорт на държавите членки на Европейския съюз, която се проведе на 20 септември 2024 г. в Будапеща, Унгария.

Дискусиите са били фокусирани върху подобряването на конкурентоспособността на транспортния сектор на ЕС. Общо е било мнението, че транспортът е изправен пред предизвикателството да се декарбонизира допълнително и да ускори стратегическото си развитие с цел улесняване на зеления преход.

По време на форума е било подчертано, че отделните видове транспорт са на различни етапи на развитие по отношение на инфраструктурата, цифровизацията и отварянето на пазара. Освен това е отделено място на недостига на мултимодалните връзки, особено при свързването на железопътните и пътните мрежи с пристанищата и летища. Справянето с тези въпроси е от съществено значение за развитието на висококачествена, зелена и устойчива инфраструктура във всички видове транспорт, е била позицията на транспортните министри на ЕС.

 

Промени в ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ осигуряват прилагането на 100% европейско финансиране за последната година от програмата

 

Правителството прие решение за изменение на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 - 2020 г.

Изменението е свързано с предоставената възможност от Регламент (ЕС) № 1303/2013 за прилагане на ставка на съфинансиране в размер на 100% спрямо декларираните разходи по приоритетни оси 2, 3 и 4 на програмата, включени в заявленията за плащане за десета счетоводна година, започваща на 1 юли 2023 г. и приключваща на 30 юни 2024 г. Това ще допринесе за максимално оползотворяване на предоставеното финансиране от Европейския социален фонд по програмата.

С одобрението на проекта на Решение се дава мандат на ръководителя на Управляващия орган да финализира официалните преговори за окончателно одобряване от Европейската комисия на седмото изменение на ОПНОИР 2014 – 2020 г.

 

Правителството отпусна над 42,5 млн. лв. за обезщетения в образованието

 

Правителството отпусна 42 751 091 лв. за финансово осигуряване на дейности по Национална програма „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“ за 2024 година. Средствата са за изплащане на обезщетения за месеците юли-август 2024 г. при намаляване на числеността на персонала в образователните институции при промяна на структурата и състава, както и при прекратяване на трудовите правоотношения на друго основание.

Финансирането е за сметка на предвидените разходи по централния бюджет за национални програми за развитие на образованието за 2024 година.

 

Министерският съвет прие промени в приложенията към списъка на регулираните професии

 

Министерският съвет одобри изменения и допълнения в част от приложенията към Решението за одобряване на Списъка на регулираните професии в България. Измененията са технически и са вследствие от изменение на директивата на Европейския парламент и на Съвета за признаване на професионалните квалификации.

В нея се съдържат списъци на удостоверенията за лекари, медицински сестри с общ профил, лекари по дентална медицина. За да внесе повече яснота и от правни съображения, Европейската комисия промени Приложение V към Директивата, което включва удостоверенията за професионална квалификация и наименованията на курсовете на обучение.

Вследствие на това България също утвърди измененията и по този начин синхронизира българското законодателство с европейското.

 

Открива се духовно училище с профил природни науки

 

Министерският съвет взе решение да бъде открито Духовно училище с профил природни науки и профилираща подготовка по чужди езици. Училището ще бъде в София, като в него ще се обучават ученици от VIII до XII клас по утвърдения типов учебен план и учебни програми.

В задължителната подготовка те ще изучават всички общообразователни предмети - български език и литература, чужд език, математика, информационни технологии, история и цивилизация, география и икономика, философия, гражданско образование, биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, музика, изобразително изкуство, физическо възпитание и спорт.

Училището ще бъде открито от учебната 2024/2025 година, като образователният процес ще започне с една паралелка от 24 осмокласници.

 

Одобрена е промяна на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

 

Министерският съвет прие решение за изменение на Оперативна програма „Региони в растеж“ (ОПРР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет.

С изменението ще се прилага 100 % ставка на съфинансиране на приноса от ЕС за разходите от заявления за плащане към ЕК през 10-та счетоводна година по Приоритетни оси 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

Тази възможност се предоставя с Регламент (ЕС) 2024/795 на Европейския парламент и на Съвета от 29 февруари 2024 година за създаване на платформата за стратегически технологии за Европа (STEP). Това ще допринесе за максимално ефективно използване на средствата от ЕФРР, както и минимизиране на загубата на европейско съфинансиране.

В съответствие с принципа на партньорство предложението е съгласувано и одобрено от всички заинтересовани страни с оглед успешното му реализиране в обхвата на оперативната програма.

 

Правителството се разпореди с имоти

 

Правителството разреши на „Холдинг БДЖ“ ЕАД да продаде недвижим имот в гр. Костенец, представляващ поземлен имот и прилежаща към него сграда. Постройката е в лошо физическо състояние и не се използва за дейността на дружеството. Продажбата ще се извърши чрез пряко договаряне с Община Костенец на цена, не по- ниска от определената от независим оценител.

Правителството обяви две сгради, които са част от имот - публична държавна собственост с предоставени права за управление на Министерството на вътрешните работи за изпълнение на функциите на Полицейско управление гр. Доспат, за имот - частна държавна собственост. Към днешна дата те са престанали да имат качеството на имот - публична държавна собственост, не се ползват по предназначение, не се поддържат и са негодни за ползване поради опасност от самосрутване. С решението на Министерския съвет за промяна на статута на сградите, те ще бъдат премахнати по реда на Закона за устройство на територията.

По решение на правителството от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“ - Русе към Министерството на образованието и науката се отнема правото на управление върху два имота публична държавна собственост поради отпаднала необходимост за дейността на учебното заведение. Единият имот се намира в гр. Русе, кв. Източна промишлена зона и е с площ от 2159 кв. м и построена в него сграда. Вторият имот се намира в село Ряхово, община Сливо поле, и е с площ 28 046 кв. м с построени в него две сгради. Имотите се обявяват за частна държавна собственост и преминават в управление на областния управител на област Русе.

По решение на правителството Държавна агенция „Национална сигурност“ получава за управление имоти – публична държавна собственост, намиращи се в м. „Къро“, район „Младост“, гр. София. Те представляват шест терена заедно с изградените върху два от тях сгради и ще бъдат използвани за изпълнение на дейността на агенцията. Поради отпаднала необходимост управлението на имотите се отнема от Министерството на отбраната.

Правителството взе решение част от имот - публична държавна собственост със застроена площ 55,90 кв. м в сграда № 1, ж.к. „Златен рог“ № 20, гр. Ямбол, да бъде предоставено за безвъзмездно управление на Министерството на правосъдието за нуждите на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, Районна служба „Изпълнение на наказанията“ - гр. Ямбол. Поради отпаднала необходимост правото на управление върху частта от имота се отнема от Националния статистически институт, Териториално статистическо бюро - Ямбол.

Министерският съвет обяви част от имот - публична държавна собственост, управляван от Главна дирекция „Гранична полиция“ към Министерството на вътрешните работи, за имот - частна държавна собственост и даде съгласие за премахването му. Частта от имота представлява две едноетажни сгради на ул. „Волгоград“ № 61, местност „Лозенски път“ в град Свиленград. Те не се ползват по предназначение поради опасност от самосрутване и са изгубили качеството си на имоти - публична държавна собственост.

Кабинетът прие също Решение за даване на съгласие за продажба на обособени части от лечебно заведение - недвижими имоти, собственост на „МБАЛ - Пазарджик“ АД, гр. Пазарджик. Имотите, представляващи поземлени имоти и сгради, са с отпаднала необходимост за лечебното заведение, неизползваеми са за целите на лечебната дейност и дружеството няма намерения да извършва инвестиции в тях. В този смисъл, имотите са неоперативни за дружеството и генерират само разходи за управлението им.

 

Правителството одобри изменение в Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“

2014-2020 г.

 

Министерският съвет прие Решение за одобряване на проект за изменение на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. (ОПИК), съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз и от държавния бюджет.

С изменението се предвижда към разходите, включени в заявленията за плащане в периода юли 2023 - юни 2024 по приоритетна ос 2 „Предприемачество и капацитет за растеж на МСП“, да се приложи ставка от 100% от Европейския фонд за регионално развитие. Това ще позволи средствата от ЕС по тази приоритетна ос да бъдат използвани в максимална степен за сметка на кореспондиращото национално съфинансиране. Допълнително разходите над размера на приоритетната ос ще могат да се използват за изчисляване на финалния баланс по програмата и компенсиране на евентуално непълно усвояване по други финансирани от ЕФРР приоритетни оси.

С изменението на програмата ще се намали рискът от загуба на средства по ОПИК. Също така се създават условия за компенсиране на разходите в частта национално съфинансиране за сметка на европейското за последната година от приключване на програмата.

 

Република България се присъединява към Хартата за нулеви отпадъци

 

Министерският съвет прие решение за присъединяване на Република България към Хартата за нулеви отпадъци по линия на сътрудничеството на държавата с Европейската космическа агенция (ЕКА).

Нарастващата глобализация и диверсификация на космическите дейности и същественото нарастване на обема на сателити, изведени в орбита, води до сериозни заплахи за безопасността и устойчивостта, като се увеличава рискът от сблъсък или образуване на „космически отпадъци". По този начин се застрашава безопасността на космическите дейности и независимия достъп на ЕС до космоса.

Хартата е необвързваща визия за смекчаване и отстраняване на космическите отпадъци до 2030 г., която вече е подкрепена от близо 100 основни участници в космическия сектор в Европа и извън нея, което е сигнал за силната европейска водеща роля за бъдеще с нулеви космически отпадъци.

Чрез подписването на Хартата за нулеви отпадъци България ще подкрепи европейската инициатива за безопасна и устойчива космическа среда, като от една страна ще отправи добро послание към създаващата се космическа индустрия, а от друга страна ще стане по-видима за ЕКА.

Включването на България към инициативата на ЕКА ще спомогне за развитието на космическата индустрия в страната, както и ще допринесе за повишаване на международния й имидж в сферата на космическите технологии.

 

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерство на иновациите и растежа

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерство на иновациите и растежа за 2024 г.

С предвиждането на допълнително финансиране в размер до 17 672 132 лв. ще се осигури бюджетен ресурс, който ще позволи да бъдат насърчени общо 8 дружества, изпълняващи инвестиционни проекти, сертифицирани по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ). Инвестициите на дружествата са на обща стойност около 348 млн. лв. и предвиждащи разкриване на над 850 нови работни места.

Чрез увеличение на бюджета на Министерството на иновациите и растежа за 2024 г. ще се осъществи успешна подкрепа на дружествата, изпълняващи инвестиционни проекти и създаващи значима заетост.

Финансовите стимули по ЗНИ са предназначени за насърчаване на инвестициите на местни и чужди предприятия за изграждане на нови производствени мощности и създаване на дългосрочни нови работни места.

 

България ще участва в международното изложение за хранително-вкусова промишленост, земеделие и градинарство „Зелена седмица 2025“

 

Министерски съвет одобри участието на Република България с национален щанд на международното изложение за хранително-вкусова промишленост, земеделие и градинарство „Зелена седмица 2025". То ще се проведе в периода 17 - 26 януари 2025 г. в гр. Берлин, Федерална република Германия.

Събитието е най-голямото международно изложение в областта на хранително-вкусовата промишленост. Участието на страната ни е възможност за представяне и популяризиране на широк спектър от български земеделски продукти, храни и напитки пред посетители от над 60 държави.

През 2024 г. международното изложение „Зелена седмица" привлече над 1400 изложители от 61 страни и над 300 000 посетители. България участва с щанд, на който се представиха 14 производители от различни български асоциации и съюзи на производители в областта на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост.

 

Правителството одобри резултатите от участието на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство

 

Министерският съвет одобри резултатите от участието на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което се проведе на 23 септември 2024 г. в Брюксел, Белгия. По време на него беше обсъдено изпълнението на Стратегическите планове по Обща селскостопанска политика (ОСП). Земеделските министри обсъдиха предизвикателствата, свързани с правилата за докладване и подчертаха, че те трябва да бъдат допълнително опростени.

В хода на заседанието беше дискутирана и ситуацията на селскостопанските пазари, вследствие на руската инвазия в Украйна. В рамките на срещата, страната ни представи искането си за забрана на вноса на яйца с произход от Украйна. Няколко държави членки, включително Полша, Румъния, Словакия и Гърция, изразиха подкрепа и призоваха за решителни действия от страна на Европейския съюз. От Европейската комисия посочиха, че ще анализират ситуацията с вноса на яйца от Украйна и ще оценят дали са необходими допълнителни мерки.

 

Осигуряват се средства към общините за компенсиране на разходи на родителите на неприети в ясла или градина деца

 

Министерският съвет на Република България прие Постановление за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2024 г. за компенсиране на извършените от родителите разходи за периода от 1 юли до 31 август 2024 г. за отглеждане, възпитание и обучение на децата, които не са приети в общински детски ясли или яслени групи в общински или държавни детски градини поради липса на свободни места

Допълнителните трансфери са за други целеви разходи в общ размер на 2 439 160 лв., разпределени по бюджетите на общините за 2024 г. за компенсиране на разходите за периода от 1 юли до 31 август 2024 г. за отглеждане, възпитание и обучение на деца, които не са приети поради липса на места в общински детски ясли и яслени групи в държавни или общински детски градини.

С друго протоколно решение правителството одобри финансиране в размер на 14,7 млн. лв. за общините Долни чифлик, Дългопол, Аксаково, Белослав, Ветрино и Хасково, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими инфраструктурни проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура.

Кабинетът одобри също така финансиране за авариен ремонт на водоснабдителна система „Брягово”, област Хасково за 2024 г.

 

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г., в размер на 710 000 лв. за увеличаване на субсидията за медицински дейности по медицинска експертиза за последното календарно тримесечие на 2024 г.

Увеличението на субсидията е свързано с повишаване на стойността от 60 лв. на 100 лв. на влязло в сила експертно решение на ТЕЛК по процедура за освидетелстване/преосвидетелстване за установяване на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, изготвено от ТЕЛК предсрочно в срок два месеца от подаване на заявлението-декларация в регионалната картотека на медицинската експертиза, срещу което експертно решение няма подадена жалба в нормативно установения срок или при обжалване то е потвърдено от Националната експертна лекарска комисия.

Необходимостта от увеличаване на стойността на гореописаната субсидия е свързана с промените в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, направени с Постановление № 47 на Министерския съвет от 13 март 2024 г. (ДВ, бр. 23 от 2024 г.), които обуславят съществени организационни промени в медицинската експертиза, основната цел на които е да се преодолее значителното забавяне на експертизата, достигаща в някои ТЕЛК в страната до 3-4 години.

 

 

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията за 2024 г.

Одобрените средства са за нуждите на Българския институт по метрология (БИМ) и ще дадат възможност за окончателни плащания по два броя договори за доставка на оборудване и софтуери за изпълнение на функциите на БИМ , съгласно Закона за електронното управление, Закона за киберсигурност и нормативните актове по прилагането им, както и привеждането на информационната и комуникационната инфраструктура в съответствие с Европейското и национално законодателство.

 

Одобрени са промени по бюджета на Министерството на младежта и спорта

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на промени по бюджета на Министерството на младежта и спорта за 2024 г. във връзка с увеличаване капитала на търговско дружество и Решение на Министерския съвет за придобиване на акции от държавата във връзка с увеличаване капитала на търговско дружество

С Решението се предостави съгласие държавата да придобие 30 000 броя нови обикновени поименни акции, с номинална стойност и емисионна стойност 1000 лева всяка една, във връзка с увеличаването на капитала на „Спортен комплекс Варна“ АД, гр. Варна, след извършване на парична вноска в размер на 30 000 000 лв.

С Постановлението се одобряват промени по бюджета на Министерството на младежта и спорта за 2024 г. за допълнителни плащания в частта на финансирането на бюджетното салдо за сметка на централния бюджет в размер на 30 000 000 лв., за придобиване на акции от увеличаването на капитала на „Спортен комплекс Варна” АД - гр. Варна и извършване на паричната вноска.

Държавата участва в увеличаването на капитала едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството.

 

М