» home » news » news
EN flagBG flag
Не сте влезли в системата

Sliven. News from the source. Last news

Изслушване на кандидата за член на Комисията Екатерина Захариева

05 November 2024 15:18, Lyudmila Kalapchieva
Emission of: Tuida News 2 weeks ago, number of readings: 282
Европейският парламент

Във вторник комисията по промишленост, изследвания и енергетика изслуша Екатерина Захариева, български кандидат за ресор "Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации".

 

Председателят на комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) и координаторите на политическите групи ще се срещнат незабавно, за да оценят представянето и квалификацията на кандидата за член на Комисията.

 

Във встъпителната си реч кандидатът за комисар Екатерина Захариева заяви, че иска да постави научните изследвания и иновациите (НИИ) в центъра на програмата на ЕС за конкурентоспособност. Сега има импулс за повече инвестиране в НИИ по по-стратегичен начин, за да може Европа да осъществи прехода си към цифрови технологии и нисковъглеродна икономика, каза тя и подчерта, че разходите за НИИ в Европа са по-ниски от тези в САЩ, Китай и Япония. Тя обеща да представи Европейски акт за иновации, да подтикне държавите членки да изпълнят целта за 3% разходи за НИИ, да се избегне изтичането на мозъци, да се защити свободата на научните изследвания, да се инвестира в инфраструктура за НИИ и да се разшири Европейския научноизследователски съвет.

 

Подкрепа за стартиращи и разрастващите се предприятия

 

Г-жа Захариева се застъпи за цялостна стратегия за подпомагане на стартиращите и развиващите се предприятия в етапа на растеж чрез по-добър достъп до капитал и намаляване на бюрокрацията.

 

Кандидатът за комисар се застъпи за Стратегия за европейските науки за живота, за насърчаване на използването на изкуствения интелект в науката и за Акт за авангардни материали.

 

Г-жа Захариева заяви, че Комисията трябва да представи план за действие за насърчаване на жените в областта на научните изследвания и иновациите. Сред нейните приоритети ще бъде и осигуряването на амбициозен бюджет за НИИ в следващата многогодишна рамкова програма. Що се отнася до международните отношения, ЕС трябва да защитава принципа на реципрочност, равнопоставеност и стратегическа автономия, добави тя и обеща да работи с украинските изследователи и новатори колкото е възможно повече.

 

Премахване на бюрокрацията за МСП и увеличаване на финансирането за научни изследвания

 

По време на дискусията няколко членове на ЕП призоваха Комисията да насърчи държавите членки най-накрая да изпълнят целта за 3 % от БВП за научни изследвания и иновации и да гарантира независимостта на програмата на ЕС за научни изследвания. В отговор кандидатът за комисар се ангажира да се бори за независима и засилена рамкова програма и се застъпи за увеличаване на целта за НИИ до 4 % до 2030 г.

 

Няколко евродепутати призоваха за намаляване на бюрокрацията за МСП, кандидатстващи за подкрепа от ЕС за научни изследвания. Г-жа Захариева заяви, че подкрепя силно опростяване с двуфазен процес на кандидатстване, за да се сведе до минимум бюрокрацията. Други членове на ЕП призоваха политиката на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите да постави по-силен акцент върху ядрените изследвания в контекста на прехода към нисковъглеродна икономика.

 

Можете да гледате видеозаписа на цялото изслушване тук.

 

Г-жа Захариева направи изявление пред медиите след изслушването, което може да гледате в мултимедийния уебсайт на ЕП.

 

Следващи стъпки

 

Въз основа на препоръките на комисията по промишленост, Председателският съвет (съставен от председателя на ЕП и председателите на политическите групи) трябва да извърши окончателната оценка и да обяви изслушванията за приключени на 21 ноември. След като Председателският съвет обяви всички изслушвания за приключили, писмата за оценка ще бъдат публикувани.

 

Назначаването на пълния състав на Комисията изисква одобрението на Парламента (мнозинство от подадените гласове и поименно гласуване). Към настоящия момент се предвижда гласуването да се проведе по време на сесията на от 25 до 28 ноември в Страсбург.