Не сте влезли в системата

Sliven online

Sliven online
 

Начало

Категории новини

Други категоризации

Новинарски сайтове

Източници на новини

Търсене

Преводач

RSS

Сливен. Новини от източника. Последни новини

Решения взети от Министерският съвет на вчерашното заседание

05 декември 2024 10:33, Людмила Калъпчиева
Излъчване: Туида Нюз преди 3 седмици, брой четения: 322
Герб

Одобрен е докладът с резултатите от редовното заседание на Съвета ЕКОФИН

 

Министерският съвет одобри доклад с резултатите от участието на заместник министър-председателя и министър на финансите Людмила Петкова в редовното заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се проведе на 5 ноември 2024 г. в гр. Брюксел, Белгия. По време на срещата Съветът постигна съгласие по законодателния пакет „ДДС в ерата на цифровите технологии“. Министрите обмениха мнения относно актуалното състояние на изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост и одобриха измененията на плановете за възстановяване и устойчивост на Нидерландия и Чехия.

В рамките на заседанието беше направен преглед на икономическото и финансовото въздействие на агресията на Русия срещу Украйна и годишния доклад на Европейския фискален съвет за 2024 г. Съветът одобри заключения относно статистиката на ЕС и бе информиран за резултатите от срещата на министрите на финансите и управителите на централните банки на страните от Г-20, проведена в периода 23 - 24 октомври 2024 г.

С друго правителствено решение е одобрена позицията на страната ни за участие в заседанието на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което ще се проведе на 10 декември 2024 г. в Брюксел. В дневния ред на срещата е предвидено обсъждането на законодателното предложение за изменение на Директивата относно данъчното облагане на енергийните продукти и електроенергията и на напредъка по законодателния пакет за реформата на Митническия съюз. Дискусия ще се проведе и по публикуваната първа част от есенния пакет на Европейския семестър за 2025 г., свързана с прилагането на реформираната рамка за икономическо управление на ЕС. Европейската сметна палата ще представи годишния доклад за изпълнението на бюджета на Европейския съюз за финансовата 2023 година.

По време на заседанието членовете на Съвета ще обсъдят прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост и ще одобрят измененията на плановете по него на Белгия, Дания, Словения и Швеция. Предвижда и дискусия за икономическите и финансовите последици от агресията на Русия срещу Украйна.

 

За ратификация е предложено Споразумение за участие на България в Регионалната програма на ОИСР за Югоизточна Европа

 

Министерският съвет предлага на Народното събрание да ратифицира Споразумение за участие на Република България в Програмата на Организацията на икономическо сътрудничество и развитие за (ОИСР) за Югоизточна Европа. В изпълнение на взето от Министерския съвет решение, Споразумението е сключено чрез размяна на писма от 31 януари и 23 февруари 2024 г. То предвижда България да предостави доброволен финансов принос в размер на 100 000 евро (195 583 лв.). Необходимото финансиране ще бъде осигурено от бюджета на Министерството на външните работи.

Програмата на ОИСР за Югоизточна Европа е основана през 2000 г. и има силно положително въздействие върху икономиките от региона, като ги подпомага да идентифицират приоритетните области за реформи и насърчава тяхното изпълнение, за да се доближат до стандартите и практиките на ОИСР и ЕС. Целите на Програмата съвпадат до голяма степен с приоритетите на България за развитието на региона на Югоизточна Европа и страните от Западните Балкани. Постигането на силен и устойчив икономически напредък, доближаването към стандартите и ценностите на ОИСР и ЕС, развитието на стабилни демократични общества, проспериращи пазарни икономики и ефективни правни системи, работещи на основата на върховенството на закона, са от първостепенен приоритет за България.

Участието на България в Програмата за Югоизточна Европа е потвърждение за последователния ангажимент на страната ни към ценностите и дейностите на ОИСР. То ще има положителен ефект и във връзка с активно течащия процес на присъединяване на България към Организацията, което е сред основните ни външнополитически приоритети.

 

Извършват се промени на утвърдените максимални размери на новите задължения за разходи, които могат да бъдат натрупани по бюджета на МВР

 

Министерският съвет на Република България прие Постановление за извършване на промени на утвърдените със Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2024 г. максимални размери на новите задължения за разходи, които могат да бъдат натрупани през 2024 г. по бюджета на Министерството на вътрешните работи (МВР).

С проекта на постановление се предвижда да се увеличат максималните размери на новите задължения за разходи, които могат да бъдат натрупани през 2024 г. на МВР, утвърдени с чл. 12, ал. 3 от ЗДБРБ за 2024 г. с 27 269 670 лв., във връзка с извършените плащания през 2024 г. от банкова сметка за чужди средства на МВР, по договор с предмет „Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи поколение 2019".

 

Министерски съвет одобри допълнителни разходи за Политика в областта на изпълнение на наказанията

 

Министерският съвет одобри днес вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на правосъдието за 2024 г.

След извършен в Министерството на правосъдието анализ на изпълнението на бюджета, беше установено, че се очаква недостиг на разходи за издръжка на утвърдените разходи по „Политиката в областта на изпълнение на наказанията“. За това е необходимо да бъдат осигурени допълнително разходи над предвидените за 2024 г., като в рамките на общите разходи, одобрени по бюджета на Министерството на правосъдието, могат да бъдат осигурени разходи в размер общо на 4 840 000 лева.

Тези разходи ще бъдат осигурени за сметка на намаление на планираните разходи по бюджетните програми „Правна рамка за функционирането на съдебната система“ и „Охрана на съдебната власт“ по „Политиката е областта на правосъдието“ и на планираните разходи по бюджетна програма „Администрация“.

 

Министерският съвет прие решение за изплащане на 154 690 лв. по пет решения на ЕСПЧ

 

Министерският съвет прие решение за изплащане на общо 154 690 лв., представляващи обезщетения в изпълнение на пет решения на Европейския съд по правата на човека срещу България. Те са постановени в периода 16.04.2024 г. - 08.10.2024 г.

 

Министерският съвет одобри позицията на България по дело С-646/24 пред Съда на Европейския съюз

 

Правителството одобри позицията на България по дело С-646/24 пред Съда на Европейския съюз, образувано по искане на Европейската комисия (ЕК). Делото е по повод, че страната ни не е транспонирала в срок в националното законодателство Директива (ЕС) 2019/882 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 година за изискванията за достъпност на продукти и услуги.

България представя аргументи в подкрепа на позицията, че искът следва да се отхвърли като неоснователен. Отбелязва се, че забавянето се дължи на форсмажорни обстоятелства, обусловени от пандемията от КОВИД-19 и нестабилната политическа обстановка в страната.

Предвидено е транспонирането на Директивата да бъде чрез нов специален Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги. Проект на Закона е изготвен, но за приемането му е необходимо работещо Народно събрание.

Директивата въвежда изисквания за достъпност на продуктите и услугите за хората с увреждания. В нея е предвидено, че разпоредбите й следва да се прилагат от 28 юни 2025 година.

 

Министерският съвет одобри промени в програмата за условията и реда за подбор на проекти, които се финансират със средства от Модернизационния фонд

 

Процентното съотношение на средствата за приоритетни и неприоритетни проекти, които се финансират със средства от Модернизационния фонд (МФ), се променя съответно от 70% на 80% и от 30% на 20%. Това е едно от измененията в програмата за условията и реда за подбор на проекти, които се финансират със средства от МФ, одобрени от Министерския съвет на днешното му заседание.

С друга промяна се въвежда изискване инвестициите, предложени за финансиране след 1 януари 2025 г., да отговарят на принципа за „ненанасяне на значителни вреди, установен в чл. 17 от Регламент (ЕС) 2020/85.

Измененията се налагат поради промени в законодателството на ЕС, настъпили след приемането през 2023 г. на програмата за условията и реда за подбор на проекти, които се финансират със средства от МФ.

В периода 2025 - 2026 г. се предвижда със средства от МФ в България да бъдат подкрепени инвестиции в следните области: за отопление и охлаждане от БЕИ, за инфраструктура за мобилност с нулеви емисии, за неприоритетни проекти за енергия от отпадъци и пилотни енергийни проекти и иновации в индустрията, за нисковъглероден водород, както и за проучвателни и експлоатационни дейности за геотермални сондажи.

Основна цел на МФ е да подпомогне инвестициите в проекти, насочени към модернизация на енергийните системи и подобряване на енергийната ефективност. Подкрепяните инвестиции трябва да бъдат в съответствие с целите на директивата, която регламентира работата на МФ. Те трябва да бъдат също и в синхрон с целите, заложени в рамката на ЕС за политиките в областта на климата и енергетиката до 2030 г. и дългосрочните цели, формулирани в Парижкото споразумение.

 

Правителството се разпореди с имоти

 

Министерският съвет прие Решение за безвъзмездно предоставяне на имот-публична държавна собственост за управление на Националната агенция за приходите. Имотът, намиращ се в област София, гр. София, Столична община, р-н „Младост“, бул. „Цариградско шосе“ № 111, представлява поземлен имот, незастроен терен от 3155 кв. м, за който е съставен Акт за публична държавна собственост № 2080 от 24 януари 2018 г. С предоставянето на имота-публична държавна собственост за управление на НАП ще се създат условия за по-добро управление и за по-удобното ползване на сградата на приходната агенция, поддържането на имота и осигуряването на нормален достъп за клиентите и служителите на приходната администрация.

С друго решение правителството промени статута на част от имот, представляващ магазия, като го обяви за частна държавна собственост и даде съгласие за премахването му. Имотът се намира на територията на с. Гара Елин Пелин, община Елин Пелин, Софийска област. Това ще позволи реализацията на национален обект „Модернизация на жп линия София - Пловдив, жп участъци София - Елин Пелин и Елин Пелин - Септември“.

 

 

Правителството одобри позицията на България за заседанието на министрите от ЕС по транспорт

 

Кабинетът одобри позицията на България за заседанието на Съвета на Европейския съюз по транспорт, телекомуникации и енергетика. Събитието във формат „Транспорт“ ще се проведе на 5 декември 2024 г. в Брюксел.

Министрите ще одобрят общ подход по Директивата относно свидетелствата за управление. Българската страна ще подкрепи заложените цели за постигане на по-високо ниво на пътна безопасност в рамките на ЕС.

В част „Интермодален транспорт“ Съветът ще приеме общ подход по предложения за два регламента за прилагането на правата на пътниците.

България ще подкрепи доклад за напредъка по отношение на Директива за изменение на Директива 92/106 на Съвета относно комбинирания транспорт. Промените целят повишаване на дела на интермодалния транспорт на територията на Европейския съюз като конкурентоспособна алтернатива на автомобилните превози, както и намаляване на вредните емисии.

 

Правителството одобри позицията на България за заседанието на Съвета на ЕС по транспорт, телекомуникации и енергетика

 

Връзката между цифровото развитие и екологичната устойчивост трябва да бъде обсъдена в рамките на стратегическа дискусия. За това ще призове българската делегация в заседанието на Съвета на Европейския съюз по транспорт, телекомуникации и енергетика във формат „Телекомуникации“, което ще се проведе на 6 декември 2024 г. в Брюксел. Позицията бе одобрена от правителството.

Цифровата трансформация и технологичният напредък са в основата на конкурентоспособността на икономиките, а едновременно с това за новите технологични решения се използва повече енергия. Секторът потребява между 7% и 9% от електрическата енергия, като се очаква консумацията да достигне 13% през 2030 г.

На заседанието се очаква министрите да приемат заключения за Агенцията за киберсигурност на Европейския съюз (ENISA) и Бялата книга за нуждите на Европа от цифрова инфраструктура.

 

Правителството прие отчета за изпълнението на концесионни договори в МОСВ за 2023 г.

 

Правителството одобри Годишен отчет за 2023 г. за изпълнението на включените проекти за добив на минерална вода в Плана за действие на държавните концесии за периода 2021 - 2027 г. и за изцъднението на действащите концесионни договори за добив на минерална вода — изключителна държавна собственост, и на концесионния договор за защитена територия - част от Национален парк „Пирин“ - „Ски зона с център гр. Банско“ - обект изключителна държавна собственост.

През 2023 г. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) отчита събираемост от постъпили приходи общо от концесии (концесионно възнаграждение по сметка на МОСВ, ДДС, за общините и ПУДООС, от лихви и неустойки) в размер на общо 5 164 085 лева.

 

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на иновациите и растежа за 2024 г.

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи в размер на 1 млн. лв. по бюджета на Министерството на иновациите и растежа за 2024 г.

В Закона за държавния бюджет за 2024 г. - в чл. 1, ал. 5, т. 10.1, са заложени целеви средства в размер на 5 млн. лв. за преместване на Българската агенция за инвестиции (БАИ) в нова сграда. С днешното Постановление правителството отпуска част от предвидените в бюджета за тази година средства в размер на 1 млн. лв. Те са необходими за осигуряване на подходящи работни помещения за изпълнение на дейността на БАИ.

Агенцията е ключова структура към Министерството на иновациите и растежа с основна роля за привличане на чуждестранни инвеститори и за подкрепа на съществуващи компании в страната по Закона за насърчаване на инвестициите. Сградата, в която до момента се помещаваше БАИ, не осигурява адекватни работни условия за пълноценно и ефективно изпълнение на целите и задачите й при заемане на пълния числен състав. Помещенията не позволяват и изпълнение на представителните функции на Агенцията пред чуждестранни и български инвеститори поради състоянието им.

По тази причина именно в държавния бюджет за 2024 г. бяха заложени средствата за преместване в нова сграда. В хода на проведената от септември 2024 г. насам кореспонденция между отговорните ведомства във връзка с необходимостта от нов сграден фонд на БАИ, бяха заявени потребностите на Агенцията от подходящи работни помещения и изискванията към тях. Отпуснатите е днешното Постановление средства ще бъдат разходвани за обезпечаване на тези потребности и за осигуряване на дейностите на Българската агенция за инвестиции.

 

Правителството одобри над 319 хил. лв. по насърчителна мярка за изграждане на пътна инфраструктура в община Куклен

 

Министерският съвет прие Решение за одобряване на финансиране на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ).

От бюджета на Министерството на иновациите и растежа на Община Куклен ще се предоставят средства в размер до 319 793 лв. с ДДС за изграждане на елементи на общинска пътна инфраструктура „Изграждане на улица № 2 - етап 1Б2 в общината.

Инфраструктурата се изгражда във връзка с изпълнението на сертифицирания по ЗНИ инвестиционен проект „Предприятие за производство на индустриални пещи", който ще се реализира в община Куклен, област Пловдив, на „Технически системи и индустриални пещи" ЕООД.

Инвестицията на компанията по проекта е в размер на 6 627 000 лв. и предвижда разкриването на 25 нови работни места.

Изграждането на пътната и техническата инфраструктурата на обособената Промишлено-търговска зона Куклен е от изключителна важност за улесняване функционирането на предприятията, както и за привличането на нови инвеститори.

Новоизградената инфраструктура ще обслужва и други ползватели: „БУЛМИНТ УАН" ООД, „ХМЦ" АД и „ЕЙЧ-РИТЕЙЛ АУТОМЕЙШЪН БЪЛГАРИЯ" ЕООД, „ШПИНЕР БЪЛГАРИЯ" ООД и „ОДЕЛО БЪЛГАРИЯ" ЕООД, както и всички бъдещи инвеститори.

 

Удължават срока за финансиране на програмата за строеж и ремонт на детски градини и училища

 

Министерския съвет удължи с една година срока за финансиране по Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища. По този начин се дава възможност до края на 2025 г. да се извърши разплащане и финално приключване на строителните дейности.

По програмата се изграждат нови образователни институции, а други се разширяват и реконструират. Тези дейности помагат за намаляване на недостига на места в детските градини и яслите, което ще съдейства и за въвеждане на задължителното предучилищно образование за 4-годишните деца. Създават се повече възможности за организиране на едносменен режим на учебния ден в училищата.

До момента по програмата се изпълняват проекти за над 182 млн. лева, като 39 млн. лева от тях ще бъдат предоставени през 2025 г.

 

УАСГ ще може да поема по-големи задължения към доставчици

 

У величава се максимално допустимият размер на задълженията към доставчици, който може да има Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в края на годината. Той става 354 000 лева, вместо досегашните 295 000 лева.

Размерът на увеличението не може да надвишава 20% и се прави с акт на Министерския съвет по искане на университета. То е обосновано с повишените цени на комуналните услуги, инфлацията и сроковете за погасяване на задълженията към доставчици за месец декември 2024 г.

Допустимите максимални задължения на бюджетните организации, включително държавните висши училища, към доставчици към 31 декември 2024 г., са определени със Закона за държавния бюджет, където е дадена възможност техният размер да се увеличава с до 20 на сто през годината.

 

Близо 800 хил. лева допълнително за издръжка на ученици в защитени специалности

 

Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.

Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По този начин ще се осигури необходимият финансов ресурс за подготовката на кадри за специалности от професии и отрасли, необходими за местната, регионалната и националната икономика в дългосрочен план.

 

Над 1,6 млн. лева отпуска кабинетът за деца без място в детска градина

 

Държавата ще изплати 1 604 031 лв. за компенсации на семейства, чиито децата не са приети в държавни или общински детски градини поради липса на свободни места.

Средствата са за периода от 15 септември до 31 октомври. От тях 1 5 81 701 лв. са за 2138 деца в Столична община. За 6 деца от община Пловдив се отпускат 3834 лв. Община Варна получава 16 164 лв. за 26 деца. На община Божурище ще бъдат преведени 1555 лв. за 2 деца, а за 1 дете в община „Родопи" се отпускат 777 лв.

Право на компенсация за извършени разходи за отглеждане и обучение имат родители на деца от тригодишна възраст до постъпването им в I клас, които не са приети в държавни или общински детски градини или училища, в които са кандидатствали. За тях общината по местоживеене не е предложила друго равностойно място в общинска детска градина или училище.

 

Правителството отпусна над 19,5 млн. лв. за обезщетения в образованието

 

Правителството отпусна 19 856 847 лв. за финансово осигуряване на дейности по Национална програма „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“ за 2024 година. Средствата са за изплащане на обезщетения за месеците септември-октомври 2024 г. при намаляване на числеността на персонала в образователните институции при промяна на структурата и състава, както и при прекратяване на трудовите правоотношения на друго основание.

Необходимите средства за изплащане на обезщетенията по програмата се осигуряват, както следва: 14 191 591 лв. - за сметка на разчетените средства за национални програми за развитие на образованието за 2024 г. в централния бюджет и 5 665 256 лв. чрез преструктуриране на разходите/трансферите по централния бюджет за 2024 г.

 

Над 3.6 млн. лв. за дигитализация и иновации в детските градини и училищата

 

Министерският съвет отпусна 3 617 192 лв. по три национални програми в образованието, свързани с дигитализацията и иновациите в детските градини и училищата.

По НП „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование" средствата са в размер на 2 530 816 лв. Те се предоставят на 3 150 общински образователни институции за закупуване на преносими компютри, внедряване на софтуер за професионално обучение и подкрепа на съпътстващите дейности по използването му като част от образователния процес в професионални гимназии и/или училища с професионални паралелки.

С част от отпуснатите средства ще се финансират и електронни дневници за общинските детски градини и дейности по електронно администриране и управление на учебния и административния процес в предучилищното образование. Ще се осигурява свързаност и средства за интернет на общинските училища и центрове за подкрепа на личностно развитие, както и средства за изграждане/доизграждане на WiFi мрежи и зони за нуждите на общинските училища.

По Национална програма „Хубаво е в детската градина" се отпускат 936 376 лв. на 279 общински детски. Сред дейностите, които се финансират са иновативни педагогически практики, както и прилагане на иновативни и авторски програмни системи в областта на здравословното хранене и здравословния начин на живот, изработване и прилагане на иновативни практики и провеждане на дейности в и извън детската градина и др. Финансирането по НП „Иновации в действие" е 150 000 лв. Средствата се предоставят за организиране и провеждане на тематични лаборатории за иновации в 6 иновативни училища, от които 5 общински. Всяка лаборатория ще генерира идеи, ще консултира и ще изготви краен продукт (ръководство, пътна карта, развита стратегия, методическо помагало, картотека на иновативни практики и др.) за иновативни подходи, методи и форми. Целта е насочена към формиране на общности и екипи с визия за сродни образователни иновации чрез представяне и структуриране на идеи, които да доведат до развиване на тематични иновативни мрежи, надградени иновативни модели и/или разработени крайни продукти и инструменти за тях.

 

Стартира нова национална програма за научните изследвания иновациите в училищата

 

Нова Национална програма за развитие на научните изследвания и иновациите в системата на българското предучилищно и училищно образование, одобри Министерският съвет. Целта е да се подкрепят научните изследвания с участие на университетски учени и екипи от изследователи, които да се приложат в образователната система.

Сред основните цели на Програмата е да се провеждат задълбочени научни изследвания по теми, свързани с приоритетите в системата на предучилищното и училищното образование и подобряване на ефикасността в образованието. Системни интердисциплинарни изследвания ще идентифицират най-добрите практики за прилагане на нововъзникващи технологии в учебния процес и тяхното използване в основни области на образователната практика (като преподаване, учебно съдържание и оценка, организация на работа и училищно лидерство). Програмата предвижда също изработване на нов педагогически дизайн за персонализирано обучение, съобразно силните страни и потенциала на учениците. Чрез нея ще се разработват проекти за промяна в образователното съдържание – стандарти и учебни програми. Научно-изследователски анализ ще очертае основните тенденции по отношение на развитието на българското предучилищно и училищно образование.

Това ще позволи на училищата да адаптират новите образователни практики и технологии в съответствие със съвременните изисквания и да се създадат инструменти, които да влизат в класната стая и да спомогнат за промяна на образованието, съобразно предизвикателствата на бъдещето. Мерките по програмата са с общ бюджет до 6 000 000 лв. и ще се изпълняват до края на 2030 г. на етапи от по 12 месеца. Чрез тях ще се въвеждат нови форми, методи и информационни технологии за работа в реалната и хибридна класна стая, както и нови методики на оценяване, включително за интердисциплинарното компетентно ориентирано и СТЕМ обучение. Ще се разработят иновативни проекти за приобщаващо образование, модели на устойчивост на дуалната форма, на ранно кариерно ориентиране на учениците, съобразно потребностите на бизнес средата и развитието на икономиката и др. Научната програма ще подкрепя създаването на мрежи между училища, научни институции, администрация и бизнеса за ефективен обмен на информация и добри практики. Целта е да се създаде сътрудничество, което да улесни внедряването на нови подходи и технологии в училищното образование.

 

Одобрени са плащания по програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна

 

Министерският съвет прие Решение за одобряване на помощ на кандидатите по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България, приета с Решение № 317 на Министерския съвет от 2022 г., изменена и допълнена с Решения № 535, 665, 856, 909, 963 и 1038 на Министерския съвет от 2022 г. и Решения № 141, 212, 323, 400, 454, 660 и 939 на Министерския съвет от 2023 г. и Решения № 297 и № 554 на Министерския съвет от 2024 г. съгласно списък № 24 и проект на Постановление на Министерския съвет за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на туризма за 2024 г.

Плащанията са верифицирани за периода от 01.03.2024 г. до 30.06.2024 г. за 203 броя одобрени заявления на заинтересованите лица.

С приемането на настоящия акт плащанията към одобрените за финансиране кандидати са в размер на 4 063 917,75 лв. с ДДС, съгласно приложения Списък № 24, неразделна част от Решението на Министерския съвет.

 

Правителството одобри резултатите от участието на България във формалното заседание на Съвета на ЕС по външни работи, част „Търговия“

 

Правителството одобри резултатите от участието на България във формалното заседание на Съвета на Европейския съюз по външни работи, част „Търговия“, проведено на 21 ноември 2024 г. в Брюксел, Белгия.

Съветът обсъди бъдещето на търговската политика на ЕС с фокус върху текущите преговори въз основа на преглед на актуалното им състояние, представено от Европейската комисия (ЕК).

Министрите обсъдиха и актуалното състояние на търговските отношения със САЩ и бъдещия подход на ЕС след президентските избори. Всички държави членки подчертаха ключовата роля на САЩ като най-важен политически и икономически партньор на ЕС. Те изразиха мнение, че независимо от ситуацията след изборите, сътрудничеството трябва да продължи да се развива и укрепва, като се избягват всякакви опити за ескалиране на напрежението.

По време на дискусиите по точка „Други въпроси“ от дневния ред на заседанието, Швеция, от името на осем държави членки (Дания, Естония, Финландия, Ирландия, Латвия, Литва, Полша и Швеция), призова ЕК да представи всеобхватно предложение за увеличаване на митата върху вноса от Русия и Беларус за възможно най-широк обхват от стоки. ЕК посочи, че в изпълнение на заключенията на Европейския съвет от 17 октомври 2024 г. подготвя предложение за налагане на допълнителни мита върху вноса на селскостопански стоки от Русия и Беларус, включително торове.

 

Одобрени са вътрешнокомпенсирани промени по бюджета на ММС

 

Министерският съвет одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на младежта и спорта за 2024 г.

Промените са в рамките на утвърдените разходи по бюджета на Министерството на младежта и спорта за 2024 г. и са свързани с необходимостта за финансово обезпечаване на дейности по изпълняваните от министерството през 2024 г. ,,Програма за развитие на спорта за високи постижения за олимпийски спортове" за 2024 г., „Програма за развитие на спорта за високи постижения за неолимпийски спортове" за 2024 г. и „Програма за финансово подпомагане на проекти за развитие на спортните клубове" за 2024 г., по бюджетна програма „Спорт за високи постижения".

Предложеното преструктуриране на средства е за сметка на одобрените средства по пилотната за 2024 г. ,,Програма „Спортен час", по бюджетна програма „Спорт за учащи".

С одобрената промяна се създават възможности за по-пълно постигане на поставената за 2024-2025 г. цел - спечелване на повече квоти за участие на Зимните олимпийски и паралимпийски игри Милано - Кортина 2026 г., както и за постигане на високи спортни резултати на световни и европейски първенства.

 

Одобрени са допълнителни разходи по програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфери за 2024 г. за изплащане на стипендии по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2024 г.

С постановлението се осигуряват средства за изплащане на отпуснати стипендии по Програмата за постигнато класиране през третото тримесечие на 2024 г. на ученици от държавните спортни училища, финансирани от Министерството на младежта и спорта, и на ученици от общински и частни училища.

Средствата са в размер общо на 95 985 лева, от които:

1. финансови средства в размер на 64 800 лева, разпределени по общини, са предназначени за изплащане на 98 стипендии на ученици от общинските и частните училища;

2. финансови средства в размер на 31 185 лева, разпределени по училища, са предназначени за изплащане на 43 стипендии на ученици от държавните спортни училища.

Необходимите средства са в рамките на разчетените за тази дейност в централния бюджет средства за 2024 г.

 

Одобрена е позицията на Република България за предстоящото заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство

 

Кабинетът одобри позицията на Република България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 9 -10 декември 2024 г. в гр. Брюксел, Кралство Белгия.

В областта на рибарството се очаква министрите да постигнат политическо споразумение по проекта на Регламент на Съвета за определяне за 2025 г. на възможностите за риболов на някои рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Средиземно море и Черно море. Република България подкрепя проекта на регламент, тъй като определените в него риболовни възможности за 2025 г. на страната ни са в пълно съответствие с приетите регионални мерки и ангажименти в рамките на Годишната среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM), кореспондират с наличните научни съвети и отчитат социално-икономическия аспекти при риболова на калкан и цаца в Черно море.

В областта на земеделието се очаква министрите да проведат ориентационен дебат относно бъдещите възможности за биоикономиката. Република България счита, че Обща селскостопанска политика може да допринесе за развитието на веригите за доставки на биоикономиката чрез подкрепата за по-иновативно, ефективното използване на ресурсите и конкурентоспособно производство, което да съчетава гарантиране на продоволствената сигурност с устойчиво използване на възобновяеми ресурси за промишлени цели, и намаляване на зависимостта от невъзобновяемите ресурси, като същевременно се гарантира опазването на околната среда, смекчаването на и адаптирането към измененията на климата. Министрите ще обменят мнения за последващите действия във връзка с приетите Заключения на Унгарското председателство относно Общата селскостопанска политика за периода след 2027 г., която да е насочена към земеделските стопани. За да изпълни своите функции и цели Обща селскостопанска политика се нуждае от адекватен бюджет, който осигурява справедливо ниво на подпомагане на фермерите, за да няма неравнопоставеност на земеделските стопани в ЕС. Необходимо е да се отчитат нарастващите предизвикателства пред земеделието и да се гарантира бюджет в достатъчни размери, който да донесе сигурност в сектора. Изключително важно е да се постигнат справедливи търговски отношения с трети страни, гарантиращи защита на европейските стандарти за качество и безопасност.

 

Одобрени са допълнителни разходи във връзка с предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфери от резерва по чл. 1, ал. 2, раздел II, т. 5 .1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. за непредвидени и/или неотложни разходи за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия.

С Постановлението се одобряват допълнителни разходи/трансфери в размер на 94 166 480 лв. за извършване на дейности за намаляване на риска от бедствия, възстановяване на разходи за проведени спасителни и неотложни работи при овладяване на бедствени положения, за възстановяване на инфраструктурни обекти.

 

Одобрени са близо 20 млн. лева за модернизация на училища, спортни площадки и студентски общежития

 

Правителството одобри допълнителни средства в размер на 19 991 816 лева за ремонти, строителство и модернизация на училища, спортни площадки, физкултурни салони и студентски общежития.

Средствата се предоставят за извършени дейности през октомври и ноември по водещи национални програми за подобряване на материалната база в образователните институции. Това са програмите за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, градини и училища, за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища, за саниране, ремонт и обзавеждане на студентските общежития, предоставени за управление на държавните висши училища и "Студентски столове и общежития". Част от средствата ще осигурят и приключване на проекти по Оперативната програма ,,Региони в растеж" 2014-2020 г.

Правителственото решение днес е съобразено с прогнозния размер на капиталовите разходи в Инвестиционната програма за национални проекти от Закона за държавния бюджет за 2024 г.

 

 

Одобрен е допълнителен трансфер по бюджета на община Бургас

 

Министерският съвет на Република България прие проект на Постановление, с който се одобрява допълнителен трансфер в размер на 5 506 596 лева по бюджета на община Бургас за изграждането на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести "Св. Анастасия" в град Бургас.

Необходимите средства ще се осигурят за сметка на капиталовите разходи по централния бюджет за 2024 г.

Лечебното заведение само за деца е определено като високо приоритетно в Инвестиционната програма за национални проекти и ще осигури високоспециализирано и комплексно лечение на тези пациенти в единно, оборудвано на съвременно равнище болнично заведение и ще допринесе за подобряване навременността и качеството на предоставяната педиатрична помощ както за област Бургас, така и за целия Югоизточен район на България.

 

Въвеждат се по-ефективни мерки за противодействие на кибератаките

 

Кабинетът ще предложи на Народното събрание проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за киберсигурност (ЗКС). С промените се осигуряват високи гаранции и възможности за по-добра устойчивост на киберпространството и по-ефективни мерки за противодействие на кибератаките. Новите регулации целят гарантиране на справедливо третиране на субектите, повишаване на тяхната информираност и осигуряване на надежден и ефективен надзор за спазване на правата и законните им интереси.

Законопроектът е в изпълнение на ангажиментите на България да въведе в националното си законодателство разпоредби и да създаде организация за изпълнението на Директива (ЕС) 2023/2555 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 година, относно мерки за високо общо ниво на киберсигурност в Съюза (МИС 2). С транспонирането на Директивата и реализиране на поставените цели ще бъде опростен и ускорен процесът по взаимодействие и разрешаване на трансгранични и национални инциденти в Европейския съюз, което ще допринесе за своевременното преодоляване на атаките и намаляване на негативните последици от тях.

Също така с