Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Решения взети на днешното заседание на Министерския съвет
Правителството предлага на НС да одобри проект на Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.
Със свое решение Министерският съвет предлага на Народното събрание да одобри проект на Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.
При липсата на приет до началото на бюджетната година държавен бюджет нормата на чл. 87 от Закона за публичните финанси урежда основните въпроси, свързани със събирането на приходите, извършването на разходите, предоставянето на трансфери и поемането на държавен дълг, отчитайки влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, и при спазване на фискалните правила и одобрените от Министерския съвет със средносрочната бюджетна прогноза фискални цели.
Служебното правителство, отчитайки сложната политическа обстановка в страната, както и практическата невъзможност Народното събрание да приеме бюджетните закони за 2025 г. до края на настоящата година, изработи настоящия проект на Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., с който да се осигури яснота и предвидимост относно събирането на приходите, изразходването на разходите и извършването на трансфери.
С предложения законопроект се предлага правна рамка, която от една страна да осигури безпроблемното функциониране на държавата и общините, а от друга страна да гарантира правата и законните интереси на гражданите, предоставяйки им правна сигурност във връзка с изплащането на възнаграждения, пенсии, социални помощи и други социални плащания, ползване на данъчни преференции и облекчения, както и извършването на други плащания. Едновременно с това предложеният законопроект осигурява прилагането на специалните закони уреждащи специфични обществени отношения до приемането на бюджетните закони за 2025 г.
МС предоставя целева финансова подкрепа за засегнатите от прекъсването на електрозахранване крайни битови клиенти
Ще бъде осигурен ресурс за целева финансова подкрепа за засегнатите от прекъсването на захранването с електрическа енергия крайни битови клиенти в условията на усложнена зимна обстановка от 21-ви декември тази година. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание. Целевата финансова подкрепа следва да се предостави в допълнение към предвидените в общите условия на договорите за достъп и пренос на електрическа енергия през съответната електроразпределителна мрежа неустойки, дължими на клиентите от трите електроразпределителни дружества - "Електроразпределителни мрежи Запад" ЕАД, "Електроразпределение Север" АД, "Електроразпределение Юг" ЕАД. Предложението е да бъдат изплатени по 30 лв. на крайните битови клиенти, които са останали без захранване повече от 24 часа, а за всеки следващ период от 12 часа - по 20 лв. за всеки започнал период.
Предложеният размер на подкрепа е съобразен с предвиденото в общите условия на договорите за достъп и пренос на електрическа енергия през съответната електроразпределителна мрежа, одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране. Очакваният брой на крайни битови клиенти, обхванати от предложения механизъм за финансова подкрепа, може да достигне до 20 000 клиента. Необходимият ресурс при така посочения механизъм на подкрепа е в максимален размер на 2 200 000 (два милиона и двеста хиляди) лв. Финансовата подкрепа ще бъде изплатена през м. януари 2025 г.
България ще предостави 15 000 долара за новия Дигитален наръчник „Assembly for Peace“ на ООН
Министерският съвет одобри предоставянето 15 000 щатски долара за актуализация на Дигиталния наръчник „Assembly for Peace“ на ООН, създаден в съответствие с Резолюция A/RES/77/335 за ревитализация на работата на Общото събрание (ОС) на ООН. Наръчникът предоставя важна информация за практиката и препоръките на ОС по отношение на функциите и правомощията му, определени в Глава IV на Устава на ООН и отразява усилията на група държави за укрепване на ролята на ОС на ООН в международния мир и сигурност, както и за повишаване на прозрачността и отчетността в работата на Съвета за сигурност (СС) на ООН. Тази инициатива е част от процес на подобряване на взаимодействието между ОС и СС по въпросите на международния мир и сигурност, започнал през 2005 г., и получил консенсусна подкрепа с приемането на резолюцията „Инициативата за BeTOTо“(A/RES/76/262)l, на която България е съавтор и подкрепя активно.
Финансирането на дигиталния наръчник от страна на България ще има положителен ефект върху имиджа на страната ни, като държава, която активно и последователно подкрепя инициативи за овластяване на Общото събрание на ООН и реформиране на Организацията, с оглед повишаване на ефективността и прозрачността в нейната работа.
Одобрен е проект на Споразумение между България и Северна Македония за изграждане на общия железопътен тунел “Деве баир”, част от Коридор VIII
Кабинетът одобри проект на Споразумение между Република България и Република Северна Македония за изграждане и експлоатация на трансграничния жп тунел „Деве баир“.
Целта е да бъдат поети ясни ангажименти и срокове за изграждането на железопътната връзка между България и Северна Македония.
Министерството на транспорта и съобщенията, като страна на споразумението, предлага двете страни да пристъпят към реални действия за реализацията на железопътното тунелно съоръжение, което е железопътната връзка между двете съседни държави. Изграждането на стратегическия транспортен Коридор VIII е предпоставка за търговски и индустриален обмен, както на двустранна основа между България и Северна Македония, така и за страните от региона.
В Споразумението се предвижда създаване на Смесен комитет, който да координира всички дейности, свързани с изграждането, и експлоатацията на тунел „Деве баир“. Предстои Министерството на транспорта и съобщенията да проведе разговори с Република Северна Македония по текста на споразумение.
Правителството се разпореди с имоти
Министерският съвет прие Решение на Министерския съвет за даване на съгласие за продажба на недвижим имот, собственост на „Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс“ ЕАД, гр. София („СБР-НК“ ЕАД, гр. София). „СБР-НК“ ЕАД, гр. София, е лечебно заведение - търговско дружество със 100 на сто държавно участие в капитала, като правата на държавата в него се упражняват от министъра на здравеопазването. Сградата е с идентификатор 12961.420.46.2 по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. Вършец, община Вършец, област Монтана и е със застроена площ от 141 кв.м., ведно с правото на строеж върху поземлен имот с идентификатор 12961.420.46 Имотът, предмет на продажбата, е полуразрушен, не се ползва за дейността на дружеството и е с отпаднала необходимост за лечебното заведение.
Паричният ресурс, получен от продажбата на имота, ще остане в лечебното заведение, при условията на чл. 10а, ал. 2 от ЗПСК, и ще се използва в съответствие с чл. 105, ал. 4 от Закона за лечебните заведения, за инвестиции пряко свързани с предмета му на дейност и/или за удовлетворяване интересите на кредиторите, след разрешение на собственика на капитала му.
Правителството взе решение за прокарване на топлопровод през част от имот, който е публична държавна собственост в район „Студентски град“ в София. Решението е взето след като са получени положителни становища от Минно- геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ и Техническия университет в София, които управляват имота.
Учредяването на възмездно безсрочно право на прокарване на отклонение от общи мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура е в съответствие със Закона за държавната собственост, който позволява да се учредят ограничени вещни права, когато това е необходимо за изграждане на линейни обекти, или когато друго техническо решение е икономически нецелесъобразно.
По решение на правителството се променя статутът на имот, управляван от Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив, от публична държавна собственост на частна държавна собственост. Той се намира в местност „Куши кър“, с. Драгомир и представлява терен със сграда в него.
Министерският съвет прие решение за даване на съгласие за извършване на продажба на недвижим имот, собственост на „Напоителни системи" ЕАД, град София - клон Марица. Продажбата на актива ще се осъществи по реда на т. 19 от Приложение № 1 към чл. 29, ал. 2 „Правила за провеждане на търг и конкурс и за сключване на договори за продажба и наем с работници и служители" от Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия, при начална цена не по-ниска от пазарната стойност, определена от независим оценител, сертифициран от Камара на независимите оценители в България.
Министерският съвет прие актуализиран списък на изследователските висши училища
Министерският съвет прие актуализиран Списък на изследователските висши училища. Такъв статут досега имаха 10 университета в България - Софийски университет "Св. Климент Охридски", Медицински университет - София, Медицински университет - Варна, Медицински университет - Пловдив, Технически университет - София, Химикотехнологичен и металургичен университет, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски", Медицински университет - Плевен, Тракийски университет - Стара Загора и Русенския университет „Ангел Кънчев". Сега към тях се присъединяват и Югозападният университет „Неофит Рилски" в Благоевград и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас.
Определените за изследователски висши училища имат значима научна продукция, голям брой цитирания в научната литература и висок дял на придобилите образователно- научна степен „Доктор".
Оценката за научната дейност на висшите училища се изчислява по приета от Министерския съвет методика за определяне на изследователските висши училища. Отчетени са научните резултати, видими в международните бази данни Scopus и/или Web of Science, и други проверими данни, отразяващи развитието на академичния състав, общественото и икономическото въздействие на научната дейност.
Статутът на изследователско виеше училище беше въведен в Закона за висшето образование през 2021 г. Той се дава за принос за развитието на важни обществени области чрез научни изследвания и високи резултати от научноизследователска дейност на висшите училища.
Университетът „Проф. д-р Асен Златаров“ се преименува на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“
Министерският съвет предлага на Народното събрание да преименува Университета „проф. д-р Асен Златаров“ в Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
За промяна в наименованието е взето решение от Академичния съвет на университета, както и от Общото събрание на висшето училище. В подкрепа на идеята са постъпили писма от Община Бургас, от председателя на Общинския съвет в Бургас, от Регионалното управление на образованието в областта, от председателя на Съвета на настоятелите на университета, от редица общини в района, както и от синдикати във висшето образование.
Мотивите на ръководството за преименуване на университета са свързани с намерението да направят висшето училище по-разпознаваемо и да бъде по-ясно различимо от другия голям университет в областта.
Правителството прие изменения в Наредбата за командировъчните средства при задграничен мандат
Служителите в българските дипломатически мисии няма да получават командировъчни средства по време на отпуск за празничните и почивни дни и през 2025 г. Това предвиждат приетите днес изменения в Наредбата за командировъчните средства при задграничен мандат. Ограничението на Наредбата за командировъчните средства при задграничен мандат на служителите в българските дипломатически мисии е в сила от 2010 г., като всяка следваща година, неговото действие се продължава заради ограниченията в бюджета на МВнР.
Одобрените от правителството промени създават освен това правна възможност за урегулиране на въпроса с приравняването на получаваните от завеждащия финансово-административната служба в Генералното Консулство на Република България в Истанбул командировъчни средства към размера на получаваните от завеждащите финансово-административните служби, които водят финансово-счетоводната дейност на повече от едно задгранично представителство, предвид, че извършва сравнима по обем работа.
Одобрена е актуализирана Морска стратегия на България с Програма от мерки за периода
2022 - 2027 г.
Министерският съвет прие Решение за одобряване на актуализирана Морска стратегия на Република България с Програма от мерки за периода 2022 - 2027 г.
Морската стратегия на Република България с Програмата от мерки за периода 2022-2027 г. е изготвена в изпълнение на изискванията на Директива 2008/56/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 юни 2008 г. за създаване на рамка за действие на Общността в областта на политиката за морска среда (Рамкова директива за морска стратегия, РДМС). Директивата е транспонирана в националното законодателство в Закона за водите и Наредбата за опазване на околната среда в морските води.
Целите на Морската стратегия на Република България 2022-2027 г. са насочени изцяло към опазване на околната среда в морските води и човешкото здраве.
Програмата от мерки се отнася за акваторията на Черно море в юрисдикцията на Република България - крайбрежни и териториални води, и изключителната икономическа зона. Програмата планира действия с по-широк обхват за постепенно намаляване на отделните типове антропогенен натиск в дългосрочен план, за които не са планирани мерки в Плана за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление или за които се счита, че планираните мерки не биха били достатъчни за постигане на добро състояние на морската околна среда съгласно изискванията на РДМС.
В изпълнение на изискванията на Наредбата за опазване на околната среда в морските води и на Рамкова директива за морска стратегия, държавите-членки актуализират своите морски стратегии с цел поддържане и/или постигане на добро състояние на морската околна среда.
Проектът на Морска стратегия на Република България 2022-2027 г. е съобразен с относимите международни, регионални и национални планове и програми и стратегически документи, които имат отношение към опазването на Черно море.
Изпълнението Морската стратегия 2022 - 2027 г. ще допринесе за постигане на добро състояние на морската околна среда, ще се гарантира нейната защита и съхраняване, както и ще се ограничи антропогенният натиск в резултат на различните стопански дейности, ще се създадат условия за устойчиво развитие и съхраняване на биоразнообразието в Черно море.
Правителството прие актуализиран План за управление на речните басейни в Дунавски район за басейново управление за 2022-2027 г.
Правителството прие актуализиран План за управление на речните басейни (ПУРБ) в Дунавски район за басейново управление за периода 2022-2027 г. и национална програма за изпълнението му. С приемането на ПУРБ България изпълни ангажимента си по чл.13 и чл.14 от Директива 2000/60/ЕО относно разработване и актуализиране на плановите документи, информиране на обществеността и провеждане на консултации.
ПУРБ е стратегически документ, част от интегрираното управление на водите, чиято основна цел е постигане на добро състояние на водите за осигуряване на питейно- битово водоснабдяване на населените места, селското стопанство, икономиката и околната среда.
Актуализацията на ПУРБ 2022-2027 г. за Дунавски район на басейново управление е в съответствие с изискванията на чл.157 от Закона за водите. С актуализирането на ПУРБ за Дунавския район се цели да се намали значимия натиск върху водите от човешка дейност, включително от точкови и дифузни източници на замърсяване, водовземане, изменения в речното легло и други неблагоприятните последици чрез прилагане на мерки за предотвратяване и намаляване на натиска върху водите и постигане на добро състояние, като се въвежда принципа на дългосрочно планиране. С това се изпълняват изискванията на Директива 2000/60/ЕС.
Разработена е и актуализирана Програма от мерки за постигане на поставените цели за добро състояние на повърхностните и подземните води, на свързаните с тях екосистеми и зони за защита на водите. Програмите от мерки за опазване и възстановяване на водите в Дунавския район са представени и обсъдени с отговорните за изпълнението им ведомства в процеса на обществени консултации на проекта на актуализирания ПУРБ.
Правителството прие актуализиран План за управление на речните басейни в Западнобеломорски район за басейново управление за 2022- 2027 г.
Правителството прие актуализиран План за управление на речните басейни (ПУРБ) в Западнобеломорски район за басейново управление за периода 2022-2027 г. и национална програма за изпълнението му. С приемането на ПУРБ България изпълни ангажимента си по чл.13 и чл.14 от Директива 2000/60/ЕО относно разработване и актуализиране на плановите документи, информиране на обществеността и провеждане на консултации.
ПУРБ е стратегически документ, част от интегрираното управление на водите, чиято основна цел е постигане на добро състояние на водите за осигуряване на питейно- битово водоснабдяване на населените места, селското стопанство, икономиката и околната среда.
Актуализацията на ПУРБ 2022-2027 г. за Западнобеломорски район на басейново управление е в съответствие с изискванията на чл.157 от Закона за водите. С актуализирането на ПУРБ за Западнобеломорски район се цели да се намали значимия натиск върху водите от човешка дейност, включително от точкови и дифузни източници на замърсяване, водовземане, изменения в речното легло и други неблагоприятните последици чрез прилагане на мерки за предотвратяване и намаляване на натиска върху водите и постигане на добро състояние, като се въвежда принципа на дългосрочно планиране. С това се изпълняват изискванията на Директива 2000/60/ЕС.
Разработена е и актуализирана Програма от мерки за постигане на поставените цели за добро състояние на повърхностните и подземните води, на свързаните с тях екосистеми и зони за защита на водите. Програмите от мерки за опазване и възстановяване на водите в Западнобеломорски район са представени и обсъдени с отговорните за изпълнението им ведомства в процеса на обществени консултации на проекта на актуализирания ПУРБ.
Правителството прие актуализиран План за управление на речните басейни в Източнобеломорски район за басейново управление за 2022-2027 г.
Правителството прие актуализиран План за управление на речните басейни (ПУРБ) в Източнобеломорски район за басейново управление за периода 2022-2027 г. и национална програма за изпълнението му. С приемането на ПУРБ България изпълни ангажимента си по чл.13 и чл.14 от Директива 2000/60/ЕО относно разработване и актуализиране на плановите документи, информиране на обществеността и провеждане на консултации.
ПУРБ е стратегически документ, част от интегрираното управление на водите, чиято основна цел е постигане на добро състояние на водите за осигуряване на питейно- битово водоснабдяване на населените места, селското стопанство, икономиката и околната среда.
Актуализацията на ПУРБ 2022-2027 г. за Източнобеломорски район на басейново управление е в съответствие с изискванията на чл.157 от Закона за водите. С актуализирането на ПУРБ за Източнобеломорски район се цели да се намали значимия натиск върху водите от човешка дейност, включително от точкови и дифузни източници на замърсяване, водовземане, изменения в речното легло и други неблагоприятните последици чрез прилагане на мерки за предотвратяване и намаляване на натиска върху водите и постигане на добро състояние, като се въвежда принципа на дългосрочно планиране. С това се изпълняват изискванията на Директива 2000/60/ЕС.
Разработена е и актуализирана Програма от мерки за постигане на поставените цели за добро състояние на повърхностните и подземните води, на свързаните с тях екосистеми и зони за зашита на водите. Програмите от мерки за опазване и възстановяване на водите в Източнобеломорски район са представени и обсъдени с отговорните за изпълнението им ведомства в процеса на обществени консултации на проекта на актуализирания ПУРБ.
Правителството прие актуализиран План за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление за 2022-2027 г.
Правителството прие актуализиран План за управление на речните басейни (ПУРБ) в Черноморски район за басейново управление за периода 2022-2027 г. и национална програма за изпълнението му. С приемането на ПУРБ България изпълни ангажимента си по чл.13 и чл.14 от Директива 2000/60/ЕО относно разработване и актуализиране на плановите документи, информиране на обществеността и провеждане на консултации.
ПУРБ е стратегически документ, част от интегрираното управление на водите, чиято основна цел е постигане на добро състояние на водите за осигуряване на питейно- битово водоснабдяване на населените места, селското стопанство, икономиката и околната среда.
Актуализацията на ПУРБ 2022-2027 г. за Черноморски район на басейново управление е в съответствие с изискванията на чл.157 от Закона за водите. С актуализирането на ПУРБ за Черноморски район се цели да се намали значимия натиск върху водите от човешка дейност, включително от точкови и дифузни източници на замърсяване, водовземане, изменения в речното легло и други неблагоприятните последици чрез прилагане на мерки за предотвратяване и намаляване на натиска върху водите и постигане на добро състояние, като се въвежда принципа на дългосрочно планиране. С това се изпълняват изискванията на Директива 2000/60/ЕС.
Разработена е и актуализирана Програма от мерки за постигане на поставените цели за добро състояние на повърхностните и подземните води, на свързаните с тях екосистеми и зони за защита на водите. Програмите от мерки за опазване и възстановяване на водите в Черноморски район са представени и обсъдени с отговорните за изпълнението им ведомства в процеса на обществени консултации на проекта на актуализирания ПУРБ.