Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
56% от онлайн покупките започват от маркетплейсите и социалните мрежи
Всеки двама от пет е пазарувал от социалните медии, но само 1/4 биха го направили отново
Потребителите все повече си дават сметка за спецификите на онлайн пазаруването и свързаните с него нови и иновативни рискове най-вече в социалните медии и маркетплейсите, откъдето започват над 56% от покупките. Същевременно те продължават да следват стари тенденции като повлияване от клиентски отзиви, както и да се изкушават за сделки заради по-ниски цени или стоки, които не могат да бъдат открити на други пазари.
Анализът е на основателя на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова по Bloomberg TV Bulgaria въз основа на данни от скорошно проучване върху потребителското поведение на онлайн ориентирани купувачи.
„Над 2/3 споделят, че пазаруването от маркетплейски е лесно и бързо. Там намират по-голямо разнообразие от стоки, по-лесно разглеждат и сравняват по цени и характеристики. Маркетплейсите предоставят повече възможности за доставка, като в някои случаи те са по-изгодни. Тези онлайн пазари привличат потребителите и с бързина при обслужването не само при сключването на сделката, но и когато възникне проблем за разрешаване.“, коментира експертът. От друга страна, тези пазари крият и рискове за потребителите, защото насърчават импулсивни покупки. Над 50% се поддават на това изкушение, а 11% настояват, че никога не са го правили.
От маркетплейсите потребителите пазаруват с 1/3 повече в сравнение със сайтовете на брандове облекла и обувки, спортни стоки, електроника, стоки за дома и лайфстайл, както и бижута и часовници. 40% от онлайн купувачите не биха закупили едра битова техника, бижута и часовници от електронен магазин.
Бизнесът в лицето и на маркетплейсите, и на брандовете със собствени сайтове ще спечели, ако отчете тенденциите в потребителското поведение и предостави възможност за повече ексклузивни оферти и за бонуси за членство, които се оказват най-привлекателни за купувачите, счита тя. За брандовете е препоръчително да се насочат към многоканалната търговия, за да не губят възможности за сделки, като същевременно запазят високо цененото от потребителите преимущество на собствения сайт – надеждността.
Любопитно е да бъде разгледан и начинът, по който потребителите правят проучване на стоките преди пазаруването. 46% от респондентите посочват, че четат клиентски ревюта, 43% разглеждат онлайн магазини, трети разчитат на сайтове за сравняване, други пък се допитват до близки и познати или четат блогове, разказа още Руменова. Тъй като на този въпрос е дадена възможност за избор на няколко възможни отговора, се налага изводът, че хората комбинират няколко подхода. Според нея трябва да се обърне внимание на онези 7% от участвалите в допитването, които споделят, че не правят изследвания преди сделка. „Интересно е да се изследва в детайл защо те нищо не проучват – дали вече са избрали от физическия магазин и само правят покупката онлайн, имат високо доверие в електронната търговия като цяло или в конкретен търговец...“
Социалните мрежи стават все по-предпочитан канал за директно пазаруване. Всеки двама от пет купувачи са пазарували от тези платформи, но пък само 1/4 биха го направили отново. Най-често се пазарува от Facebook, след това се нареждат Instagram, TikTok, Snapchat, X и Pinterest. „Не е ясно какъв е опитът на тези, които не биха се върнали към тях за покупки – дали не са станали жертва на финансова измама, кражба на данни или друго.
Хората не са променили времето за проучване преди покупка – те отделят малко повече от час и половина за по-скъпи стоки и по-малко от час за по-евтини.
Видео: https://www.bloombergtv.bg/a/16-biznes-start/140227-dvama-na-vseki-petima-kupuvat-stoki-ot-sotsialnite-mrezhi-no-samo-25-biha-povtorili