Sliven online

Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Принципите на ентералното и парентералното хранене представиха по време на курс в болницата

Курс на тема „Основни принципи на ентералното и парентералното хранене” се проведе в МБАЛ „Д-р Ив. Селимински - Сливен”, като част от продължаващото обучение на професионалистите по здравни грижи. Лектор на занятието беше д-р Трифон Великов. В обучението взеха участие 49 професионалисти по здравни грижи.
Храненето е основополагащ процес за здравето и благосъстоянието на всеки човек. Поради различни причини (тежко общо състояние, оперативни интервенции, злокачествени новообразувания, травми, изгаряния и др.), довели до недохранване, значителна част от хоспитализираните пациенти са изложени на допълнителен риск. В съчетание с основното заболяване, недохранването /малнутриция/ и бързата загуба на тегло, увеличават риска от усложнения, намаляват резистентността към инфекции, влошават физическото и психично здраве, забавят възстановяването. В някои случаи дори са животозастрашаващи.
Целта на клиничното хранене е да се осигури внос на всички необходими макро- и микронутриенти, както и електролити, необходими за правилното функциониране на организма. Своевременното и адекватно клинично хранене намалява честота на усложненията, подобрява ефективността на лечение на основното заболяване, подобрява качеството на живот.
Курсистите в обучението бяха запознати с основните понятия по темата, причините и методите на диагностика при малнутриция. Обяснени бяха възможните последствия за пациентите – ментални нарушения, миокардна дисфункция с последваща периферна циркулаторна недостатъчност, полиорганна хипоперфузия, респираторна недостатъчност с повишен риск от застойни пневмонии, намален имунитет и развитие на инфекции, гастроинтестинална дисфункция, чревна дисбиоза, бактериална транслокация, нарушена термоадаптация и развитие на хипотермия, забавен оздравителен период.
Д-р Великов представи видовете клинично хранене. Разгледани бяха принципите и правилното прилагане на парентерално, ентерално или комбинирано хранене при пациенти с малнутриция.
Лекторът обърна внимание на предимствата и недостатъците при клиничното хранене, показанията и противопоказанията при парентерално и ентерално хранене.
Обучението приключи с практически занимания и полагане на тест. Успешно представилите се курсисти ще получат кредитни точки по ЕКС на БАПЗГ.