Sliven online

Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
На 15 март отбелязваме Деня на потребителя под мотото „Справедлив преход към устойчив начин на живот“

„Ние, потребителите“ пусна подкаст епизод и чертае карта на магазините за покупки без опаковки
Бихте ли променили потребителското си поведение срещу повече сигурност, че в следващите няколко десетилетия ще има достатъчно и достъпни за всички по света блага? Това е въпросът за размисъл, който поставя мотото за Деня на потребителя тази година – „Справедлив преход към устойчив начин на живот“.
Онлайн платформата „Ние, потребителите“ отбелязва важната за всички по света дата 15 март с подкаст епизод на тази тема, както и със специална инициатива. Потребителите са предизвикани да подават адреси на магазини в страната, от които може да се пазаруват продукти в насипно състояние, а целта е колективно да бъде изградена карта с обекти за покупки с по-малко опаковки. Всеки от включилите се ще получи сгъваема чаша за многократна употреба с логото на „Ние, потребителите“, която може да носи в чантата и дори в джоба си.
Скорошно изследване сочи, че 94% от над 30 000 души от 31 страни подкрепят преминаването към по-устойчив начин на живот, като са готови да избират екологични продукти, да намалят отпадъците и опаковките и да се насочат към етични марки. И все пак, съвременните хора са изправени пред значителни бариери (нарастващи разходи, ограничен избор, пречки пред възприемането на устойчиви навици и др.), затова над 80% от участвалите в допитването казват, че за предприемането на подобни действия се нуждаят от по-силна подкрепа от правителства, фирми и международни организации.
Същевременно затоплянето на климата, загубата на биоразнообразие и замърсяването на околната среда будят все по-големи тревоги за това в какъв свят може да се събудим в обозримо бъдеще. Днес близо 800 милиона души са изправени пред хроничен глад, над 3 милиарда не могат да си позволят питателна диета, а всеки пети смъртен случай в световен мащаб е свързан с нездравословно хранене.
Отговорни за повече от една трета от глобалните емисии на парникови газове и над 85% от загубата на биологично разнообразие са хранителните системи. Трансформацията им може да спести до 10 трилиона щатски долара годишно, а 70% от тях да се насочат към т.нар. диетичен преход, което означава да има в рамките на достатъчното достъпни за всички блага.
Точно сега, когато търсим решения да се справим с галопиращите цени на хранителните продукти, ние трябва да си дадем сметка, че те минават през необходимостта от спешни действия за защита на околната среда. Без тях много от най-сериозните предизвикателства, пред които са изправени потребителите, ще ескалират значително.
Справедливият преход към устойчив начин на живот се изразява и в намаляване на неравенството. Днес най-богатите 10% от световното население консумират толкова енергия, колкото най-бедните 80% и са отговорни за повече емисии от останалите 90%, се посочва в публикуваното преди половин година изследване на 60 независими световни учени. Справедливо разпределение на ресурсите означава, че основните нужди като вода, храна и енергия на всички са защитени, устойчивите решения са налични и достъпни, гласовете на потребителите оформят политиките и бизнес решенията, които на свой ред отразяват местните реалности и предизвикателства.
Потребителите трябва да бъдат уверени и подкрепени в своята централна роля за нужните още днес промени, които да гарантират наличието на достатъчно и достъпни за всички ресурси в утрешния ден. Необходима е фундаментална трансформация в начина, по който произвеждаме, разпространяваме и консумираме храна. Заедно можем да стимулираме промяната, необходима за изграждане на бъдещи устойчиви, справедливи и приобщаващи хранителни системи. Всеки избор, направен като потребител, оформя средата.
"Ние потребителите"