Не сте влезли в системата

Sliven online

Sliven online
 

Начало

Категории новини

Други категоризации

Новинарски сайтове

Източници на новини

Търсене

Преводач

RSS

Сливен. Новини от източника. Последни новини

Навършват се 139 години от смъртта на поета Добри Чинтулов /1822-1886 г./

27 март 2025 08:39, Мария Павлова (РИМ Сливен)
Излъчване: Регион.Ист.Музей-Сливен преди 4 дни, брой четения: 176
Добри Чинтулов

На 27 март 1886 г. в гр. Сливен умира бележитият поет, учител и просветител Добри Петров Чинтулов.

Той е една от най-уважаваните личности в града – учител на много сливенски младежи и вдъхновяващ поет, с високо образование и несравнима поетическа дарба.

Добри Чинтулов е роден в Сливен през месец септември 1822 г. в семейството на Петър Миндов – Чинтула и съпругата му Стоянка. Учи при даскал Димитър Кишиша и в гръцкото училище на Георги Цукала.

Разказите на неговите съграждани преселници за свободния и културен живот в Русия поразяват Чинтулов и засилват желанието му за по-високо образование. Шестнадесет годишен се разделя със семейството си и се отправя към Русия. Спира в градовете Елена и Търново, от там през Русе, Букурещ и Браила, се отправя за Одеса.

В Браила негов благодетел става търговецът Димитър Диамандиев, с чиято помощ заминава за Одеса, където постъпва в училище, в което изучава главно руски език.

Благодарение на Васил Априлов и Никола Палаузов получава стипендия за Херсонската духовна семинария, която завършва през 1849 г.

През 1850 г. Добри Чинтулов се завръща в Сливен и става учител с препоръчително писмо от д-р Иван Селимински и осигурена заплата отново от Димитър Диамандиев.

С идването на Чинтулов в града се свързва създаването на първото класно училище, промяната в учебните програми и въвеждането на нови предмети като френски и руски език, музика, алгебра и други. Съставя учебници по риторика, гласно пеене, алгебра, руски и френски език, по които се обучават неговите възпитаници. Безспорна е ролята на възрожденския учител за пробуждането на умовете и сърцата на учащите. Такъв е и даскал Добри – смирен човек, но предан и готов да предаде на децата своите знания и любов към родината.

Поетът преподава до 1875 г. в Сливен и за кратко в Ямбол, когато сам се оттегля и прекратява своята преподавателска дейност, поради влошено здраве и отслабено зрение.

През 1858 г. Чинтулов се жени за Анастасия Желязкова, дъщерята на Добри Желязков-Фабрикаджията, а през 1859 г. се ражда единственият им син Петър.

Добри Чинтулов е автор на близо двадесет стихотворения, които олицетворяват патриотичните чувства и мисли, които вълнуват българите, живеещи в границите на Османската империя тогава. Едва три от тях са отпечатани в „Цариградски вестник“ през 1849 г. – „Китка от Балкана“, „Изпроводяк на едного българина из Одеса“, „Стара майка се прощава със сина си“ и са подписани с инициалите на поета Д. П. Ч.

Останалите му творби се разпространяват устно, преписват се и се пеят от негови ученици. Това са: „Къде си, вярна ти любов народна?“, „Вятър ечи, Балкан стене“, „Стани, стани, юнак балкански“, „Българи юнаци“, „Българийо, мила майко“ и др.

И до днес те са сред най-обичаните и известни български песни.

Добри Чинтулов участва активно във всички сфери на обществения живот в града. През 1860 г. е сред основателите и съветниците на читалище „Зора“, а по-късно, през 1868 г. участва в основаването на женското дружество „Майчина длъжност“.

През 1871 г. е избран за делегат на Първия църковно-народен събор в Цариград от областите (каазите) Сливен, Ямбол, Айтос и Карнобат, което показва високото доверия, с което Чинтулов се ползва.

През 1872 г. е учител в Сливенското главно училище и надзирател на всички сливенски училища. През същата година е член на Частния революционен комитет в Сливен с председател Михаил Греков.

На 4 януари 1878 г. посреща руските войници с пламенна реч.

В първите четири месец след Освобождението (януари-април 1878 г.) е избран за член на Временния градски съвет и за своята длъжност е награден с медал от сливенския губернатор.

Най-голямото признание за Чинтулов остава това, че голяма част от неговите ученици го наследяват в учителската професия и стават преподаватели, както в Сливен, така и в други градове. Голямата мечта на поета – чрез образование и просвета да се достигне до политическо освобождение на България, става реалност. Неговата поезия е фундаментална за формирането на националното съзнание на българите през XIX век.

Земният път на Добри Чинтулов приключва на 27 март 1886 г.

 

Писателят Константин Константинов пише за него:

 

„Тук, в Сливен, се роди и угасна оня кротък поет-учител, който видя широкия свят – но не можа да се откъсне от бащинията си и се върна , за да изпее през 50-те години най-трогателната песен, с която тогавашните майки изпращаха своите синове да умират.“

 

Изготвил: Виктория Михнева – уредник в в отдел „История на България XV-XIX век“, РИМ - Сливен

 

Художник: Петър Петров - реставратор в РИМ - Сливен