Sliven online

Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДейтаМплант
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Забраниха детски великденски обеци заради здравни рискове

Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците и костите, дори да причини рак.
Идентификационните данни за забранения модел обеци са: номер – EAS-6278/OB, и баркод – 5056283862786. Изделието е произведено във Великобритания и преди дни е спряно на границите на Европейския съюз заради несъответствие с Регламента REACH, който определя допустимите химикали и количества от тях в нехранителните потребителски стоки.
Заради същия риск – прекомерна концентрация на кадмий със стойност 0,075% от теглото на верижката, преди време е забравена продажбата и дистрибуцията на детско колие с великденско зайче. В други случаи в бижута са установявани и фталати, които също са вредни за здравето.
Други рискови великденски стоки са тези за декорация на дома. Родителите с млаки деца трябва да бъдат особено внимателни за наличието на дребни елементи, които лесно могат да се отделят и да бъдат погълнати от малчугана. Такъв е примерът с великденско пиленце, краката на което лесно се отделят и се превръщат в малка част, която дете може да постави в устата си и да се задави. Този тип несъответствия противоречат на изискванията на Директивата относно безопасността на детските играчки и на европейския стандарт EN 71-1.
Плюшени играчки, чийто пухкав материал може лесно да бъде отстранен от малки деца и поставен в устата, също не отговарят на изискванията към безопасността на детските играчки, тъй като при поглъщането на отделения материал и залепването му по дихателните пътища може да се стигне до блокиране на потока на въздух. В други случаи предпоставка за опасност са дребни елементи по тях като очи, нос, копчета и др. лесно могат да бъдат отделени и погълнати от детето, което да доведе до задавяне. Заради такива рискове през годините са забранявани плюшени играчки във формата на различни животни, които са великденски символи като заек, овца и др. или са аранжирани с великденски мотиви като боядисани яйца, козунаци и др.
Отново заради съдържание на фталати или дребни елементи по играчките, както и приклещващи части са спирани от продажба и шоколадови яйца тип „киндер сюрприз“.
„Всеки празник, включително и Великден, е важен ден в календара на маркетинговите кампании на търговците. В тях се включват продукти от най-различни групи, които могат да имат и най-малко косвено отношение към празника или има потенциал да бъде изкуствено създадена такава връзка. Потребителите трябва да внимават най-вече да избягват закупуването на стоки с вече известни рискове, както и да се пазят от нелоялни практики като заблуждаваща информация за характеристиките на самите изделия и за условията на сделката“, коментира Габриела Руменова – основател на онлайн платформата „Ние, потребителите“.
„Ние, потребителите“