Sliven online

Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДейтаМплант
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
МКБТХ – Сливен: 173 безработни лица бяха обхванати в превенция на трудова експлоатация и незаконно трансгранично наемане на хора

В рамките на партньорска инициатива между Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ) в Община Сливен и регионалното звено на дирекция „Бюро по труда”, с основна стратегическа цел превенция на трафика на хора, с цел принудителен труд и незаконно трансгранично наемане на хора, бяха обхванати 173 безработни лица в неравностойно положение на пазара на труда.
Чрез организиране на фокус групи и участие на МКБТХ – Сливен в трудова борса, безработните лица бяха информирани за рисковете от въвличане в трудова експлоатация чрез примамливи обяви за сезонна или временна заетост и механизмите за манипулиране и контролиране на пострадалите лица.
С цел стимулиране на гражданската активност относно докладване на престъплението, всички участници в инициативата получиха информация за възможността да подават сигнали на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора – 080020100.
Според последни данни на Евростат, през 2023 г. в Европейския съюз (ЕС) са регистрирани 10793 жертви на трафик на хора, което представлява увеличение с 6,9 % в сравнение с 2022 г. През 2023 г. броят на заподозрените в трафик лица е 8471 в сравнение с 8064 през 2022 г., което показва увеличение с 5 %. Броят на осъдените за трафик на хора в ЕС се е увеличил с 10,1 % - от 2097 през 2022 г. на 2309 през 2023 г.
Сред регистрираните жертви, за чиято форма на експлоатация е съобщено, сексуалната експлоатация е преобладаващата форма на експлоатация през 2023 г. - 43,8 %.
Наблюдава се забележимо увеличение на броя на регистрираните жертви на трафик с цел принудителен труд. Между 2008 г. и 2018 г. делът на жертвите, трафикирани с цел принудителен труд и услуги, е между 14 % и 21 %, а от 2019 г. нататък делът е между 28 % и 41 %.