Sliven online

Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДейтаМплант
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
XXVII Национален фестивал на детската книга - Трети ден

Третият, последен ден на XXVII Национален фестивал на детската книга ще започне с пресконференция с носителите на Националната награда „Константин Константинов” за принос в детското книгоиздаване за 2025г. oт 9:30ч., в РБ „Сава Доброплодни” /Зала за мероприятия/, представители на национални и регионални медии ще имат възможност да се срещнат с носителите на наградите: Катя Антонова - в категория „Автор“, Ясен Григоров - в категория „Илюстратор“, управителят на ИК „Точица“ - Зорница Христова като носител на наградата в категория „Издателство“ и носителят на наградата на детското жури Виолета Христова и да научат за техните първи реакции след награждаването им.
Националната награда „Константин Константинов” за принос в детското книгоиздаване е учредена през 2004г. от Министерство на културата, Община Сливен и Регионална библиотека „Сава Доброплодни”. Наградата се присъжда ежегодно, в рамките на Националния фестивал на детската книга, за принос в книгоиздаването за деца през предходната година. Включва малка пластика, диплом и парична сума и се връчва в четири категории: голяма награда за цялостен принос и награди за: издателство, автор, илюстратор. Първият носител на наградата за цялостен принос е поетът Валери Петров, a за издателство – ИК ”ФЮТ”.
Фестивалната програма продължава с премиера на книгата „Принцът на сънищата“ на Никола Райков. /ИК “Геймтейл“/, която ще се проведе от 9:30ч. в Драматичен театър „Стефан Киров” – Камерна зала.
Никола Райков е роден на 21 юни 1981 г. в гр. Стара Загора. Завършва Информационни технологии в гр.Чикаго /САЩ/ като по време на следването си поддържа сайт за кино рецензии върху американското кино, пише кино прегледи на телевизия ММ и др. Веднага след дипломирането си се завръща в България.
Никола Райков пише статии, разкази и повести, режисира и монтира документални и рекламни клипове и филми, работи в областта на графичния дизайн.
Автор е на книгите за деца: приказките - игри „Голямото приключение на малкото таласъмче” (2013), нейното продължение - „Още по-голямото приключение на малкото таласъмче” (2014), „Добросъците” (2016), „Приказка от два свята"(2018), „Дугулите и вълшебното листо”(2021) „Най-най-голямото приключение на малкото таласъмче“(2023), „Приказка-игра: Дугулите и нашествието на бумбаците“(2024). Най-новата му книга е „Принцът на сънищата“(2024г.), която е поредната му нестандартна инициатива. Книгата е сътворена на ръка, като текстът е писан от самия автор с калиграфска четка. През 2024г. се играе и фентъзи мюзикълът „Децата на Судра“ по негов сценарий.
Електронните издания на книгите му се превеждат от доброволци по цял свят, а „Голямото приключение на малкото таласъмче” е публикувана в Латвия и Китай.
Никола Райков е учредител на фондация „Таласъмче", която реализира проекти за свободно споделяне на иновативните приказки-игри.
Носител е на Националната награда „Най-добър детски фантаст“ (2013-2014), на Националната награда „Константин Константинов” – за принос в детското книгоиздаване, категория „Автор“ (2015), на наградата „Бисерче вълшебно" в категория „Иноватори“(2017) и в категория "Изследователи" (2019, 2022 и 2024); Наградата на детско жури в категория „Автор“ в рамките на Националния фестивал на детската книга(2024); Европейската награда „Еврокон“ в категория Best Dramatic Presentation, Ротердам, Нидерландия за „Училище за магьосничества“(2024). Номинация за „Христо Г. Данов“ за приказката-игра „Най-най-голямото приключение на малкото таласъмче“(2024г.).Номинация за литературната награда „Перото“ за „Принцът на сънищата“(2024г.).
От 9:30ч. ще се състои премиерата на книгата „Тайнствената работилница за ремонт на сънища“ на Елизабета Георгиев /Сърбия/ в ДПП „Сините камъни“ – зала „Божур“/бул. „Цар Симеон“ 1 Б/.
Елизабета Георгиев е родена през 1975г. в с. Смиловци, Димитровград – Сърбия. Дипломира се в Катедрата по сръбски език с южнославянски езици към Филологическия факултет на Белградския университет. Тя е писателка, поетеса, публицист и доктор на филологическите науки.
Работила е като дипломиран библиотекар-консултант в Народна библиотека „Детко Петров“ – Цариброд, а 15 години ръководи Детската работилница за поезия. Редактор е на сръбско-българското списание за деца и младежи „Фарче“ и преводач от сръбски на български и обратно.
Тя е писател за деца и възрастни, автор на множество прозаично-поетични произведения, научно-изследователски книги и публикации в областта на библиотечното дело, теорията на четенето и историята на културата. Твори на сръбски и български език. Нейни драматургични текстове за деца са играни на сцени в Сърбия, България и Република Сръбска. Тя е автор и редактор на двуезичните (сръбско-български) телевизионни предавания за деца „Клинци и хлапета“ и „Попонайци“.
Носител на няколко сръбски награди и признания за литературното си творчество.
От 11:00ч. в Драматичен театър „Ст. Киров” /Фоайе/ ще се проведе Официална церемония по награждаването на отличените участници в Националния литературен конкурс на тема: „Чудесата нямат край“ и в XIV Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои - Сливен, 2025. Водещи: Христо Хр. Симеонов и Златина Петкова. В Националния литературен конкурс се включиха над 740 деца и тийнейджъри на възраст от 7 до 19 години от страната и от българските общности в чужбина със специално написани за конкурса приказка, разказ или стихотворение. В трите възрастови групи на двете категории „поезия“ и „проза“ са наградени 42 млади творци.
Ще бъдат наградени и участниците в XIV-я Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои – Сливен, 2025г. В конкурса се включиха над 260 деца и юноши на възраст от 7 до 16 години от различни градове и села на страната, разпределени в три възрастови групи. От сръчните им ръце оживяха над 280 кукли на любими герои, като 18 от тях са отличени с награди. Организаторите на фестивала са осигурили и специални награди за отличените с първа награда в двата конкурса.
От 11:00ч. до 12:00ч. на Открита сцена /бул. „Цар Освободител” №1/ ще се състои спектакъла „Принцесата и граховото зърно“ на Театър „Весел“ /Велико Търново/. Постановка и драматизация: Тодор Вълов. Сценография и кукли: Емелияна Андонова-Тотева. Музика: Елена Методиева. Текст на песните: Тодор Вълов. Костюми: Емелияна Андонова-Тотева. Участват: Елка Баланова, Веселин Василев.
Фестивалът ще бъде закрит със заключителен концерт от 12:00ч. на Открита сцена /бул. „Цар Освободител" №1/. Водещ на събитието ще бъде актьорът Ангел Попов. Ще прозвучат изпълнения на детска вокална група „Славейче” при ОУ „Христо Ботев” - Сливен с ръководител Нина Стойчева. На сцената ще танцуват талантливите малки балерини от балетна школа „Пети па“ с художествен ръководител Петя Вънева и от балет „Барби” към Военен клуб - Сливен с художествен ръководител Силвия Терзиева.