Не сте влезли в системата

Sliven online

Sliven online
 

Начало

Категории новини

Други категоризации

Новинарски сайтове

Източници на новини

Търсене

Преводач

RSS

Сливен. Новини от източника. Последни новини

„Ние, потребителите“ пусна подкаст епизод на тема: "Преминаване към еврото: Какво е важно да знаем като потребители?"

09 юли 2025 09:23, Людмила Калъпчиева
Излъчване: Туида Нюз преди 6 часа, брой четения: 98
Преминаване към еврото: Какво е важно да знаем като потребители?

Онлайн платформата „Ние, потребителите“ пусна подкаст епизод с информация и съвети около най-важните правила при предлагането на стоки, предоставянето на услуги и сключването на сделки в контекста на въвеждането на единната европейска валута у нас, след като вчера беше официално оповестено решението за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.

 

Видеото представя и разяснява основните правила при изписването на цените на стоките и услугите в периода на двойното обозначаване - от 8 август 2025 г. до 31 декември 2026 г., както и кои са изключенията от това правило – за цени върху потребителската опаковка или бандерола на тютюневите изделия, на информационните табла и колонки с дисплеи за зареждане на горива, на таксиметрови апарати с дисплеи и при издаване на данъчни документи (фактура, известие към фактура и протокол). И в тези случаи търговците са задължени да посочат цените в лева и евро ясно, четливо, недвусмислено и лесно разбираемо по друг подходящ начин, който не въвежда в заблуждение.

 

По време на двойното обозначаване на цените върху етикетите на предварително пакетирани стоки и стоки в насипно състояние трябва да има три цени: за единица мярка и за количеството – в лева, и само за количеството – тази, която ще заплатим – в евро. Когато има съобщение за намаление, също трябва да виждаме три цени върху етикета: старата цена, от която се извършва намалението, и новата - намалената – в лева, която трябва да е посочена и в евро.

 

Превалутирането от левове в евро се извършва като цената в лева се раздели на официалния валутен курс 1,95583. След това получената стойност се закръглява до втория знак след десетичната запетая, на базата на третия знак. Ако той е пет и над пет, вторият знак се увеличава с една единица. Ако е под пет – остава непроменен.

 

В подкаста се изяснява и въпросът как ще се извършва плащането и връщането на ресто през януари догодина, когато ще бъдат в обращение и двете валути. „През първия месец от въвеждането на еврото ще можем да плащаме и с български левове и монети, а рестото ще се връща приоритетно в евро. Ако търговецът няма достатъчна моментна наличност в евро, ще ни връща изцяло в лева. Това е т.нар. период на двойно обращение, през който и дете валути ще бъдат валидни. Имайте предвид обаче, че търговецът може да откаже да приеме повече от 50 броя монети в левове и стотинки при едно плащане“, обръща внимание водещата на подкаста и основател на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.

 

До забраната на „смесено ресто“ се стигна в резултат на предложението на „Ние, потребителите“ по време на общественото обсъждане на Проекта на закон за въвеждането на еврото в България. Това стана след като 77% от участвалите в организираната от нас анкета посочиха, че биха се объркали при връщане на ресто в лева и в евро и желаят да се изключи такава възможност.

 

На касовата бележка крайната цена ще се посочва и в лева, и в евро, ще виждаме и официалния валутен курс на лева към еврото. В сферата на туризма – при места за настаняване и заведения, някои касови бележки вече изглеждат така.

 

От датата на въвеждане на еврото при теглене на пари от банкомати, вместо левове – както сега, ще получаваме само евробанкноти. Няма да се налага да обменяме левове в евро, защото банката ще направи това вместо нас - без такси и комисионни. И автоматите ще трябва да се пригодят към еврото – от 1 януари догодина там ще се плаща само с новите евробакноти и монети, а при някои вендинг машини – и с карта, както досега.

 

Останалите пощенски марки, талони за отстъпка, ваучери, включително за храна отпреди въвеждане на еврото, макар и стойностите им да са посочени в левове, ще могат да бъдат използвани до изтичане срока им на валидност.

 

Важно е да знаем, че търговците нямат право да променят договорите ни за придобиване на стоки и услуги само заради приемането на еврото. Ако имаме договор за кредит с променлив лихвен процент, то към датата на въвеждане на еврото размерът му не може да стане по-висок от преди това. При договори за кредит с фиксиран лихвен процент, лихвеният процент остава такъв, какъвто е бил договорен преди датата на въвеждане на еврото.

 

Работодателите също не могат да поискат от нас да преподпишем договора си за работа или да въведат нови условия с оправдание еврото.

От датата на въвеждане на еврото възнагражденията за положен труд, обезщетенията, паричните и социалните помощи и пенсиите ще се изплащат в евро, а преизчисляването става по следния начин. Сумата в лева се разделя на официалния валутен курс 1,95583 и полученото число се закръглява до втория знак след десетичната запетая. Но в тези случи, когато третият знак е по-голям от нула, то вторият се увеличава с една единица.

 

Обменът на левове в евро ще става безплатно и по официалния курс 1,95583 в БНБ (без ограничение във времето и в обема), в търговските банки и пощенски клонове в населени места без офиси на банки (до 6 месеца от въвеждане на еврото и при определени условия). След шестте месеца на безплатен обмен търговските банки и пощите могат да въведат такси, но ще бъдат длъжни да ги обявяват предварително на видно място в помещенията си и на интернет страниците си. До 12 месеца след въвеждането на еврото те нямат право да отказват да обменят левове в евро, с изключение на пощите, но само ако нямат касова наличност. След това могат да преустановят тази услуга и само БНБ да продължи да я извършва.

 

Влизането в еврозоната ще промени ежедневието ни. Но макар и с новата валута, всичко трябва да продължи да работи. Следете официалните източници, четете етикетите, не се притеснявайте да питате, контролирайте търговците, а при съмнения за нарушения и нередности, реагирайте със сигнали, включително към институциите! Потребителите са най-добрият коректив на пазара.

 

Към подкаст епизода:

 

„Ние, потребителите“

Снимки

Преминаване към еврото: Какво е важно да знаем като потребители?