Не сте влезли в системата

Sliven online

Sliven online
 

Начало

Категории новини

Други категоризации

Новинарски сайтове

Източници на новини

Търсене

Преводач

RSS

Сливен. Новини от източника. Последни новини

Европейският парламент подкрепя пътя на Северна Македония към ЕС и призовава за смели реформи

09 юли 2025 14:33, Людмила Калъпчиева
Излъчване: Туида Нюз преди 10 часа, брой четения: 111
Европейският парламент

Призив за бърз напредък по конституционните промени и реформите, свързани с ЕС

Загриженост за отстъпление в борбата срещу корупцията и независимостта на съдебната система

Евродепутатите призовават за действия срещу злонамерената чуждестранна намеса и дезинформация

Евродепутатите призовават властите в Скопие да въведат конституционни промени, да укрепят върховенството на закона и да се борят с корупцията.

 

В доклад, приет в сряда с 461 гласа „за“, 121 „против“ и 107 „въздържал се“, Европейският парламент приветства ангажимента на Северна Македония към европейската интеграция и я насърчава да продължи усилията си за реформи въпреки политическите предизвикателства и неуспехите, които поставиха на изпитание търпението на обществото.

 

Присъединяването зависи от политическата воля и консенсус

 

В доклада се подчертава, че разширяването трябва да бъде процес, основан на заслугите и на критериите от Копенхаген, и се призовава Северна Македония да приеме необходимите реформи. Евродепутатите призовават всички политически партии да се ангажират в конструктивен диалог за постигане на необходимия консенсус, който да засили многоетническия характер на страната и да ускори напредъка към ЕС.

 

Отново потвърждават, че зачитането на езиковата, културната и националната идентичност е основен компонент на процеса на присъединяване към ЕС и крайъгълен камък на демократичните общества, който ще бъде допълнително утвърден с присъединяването към семейството на европейските нации.

 

Фокус върху реформите, върховенството на закона и борбата с корупцията

 

Евродепутатите приветстват новия Механизъм за реформи и растеж в размер на 750 млн. евро и подкрепят амбициозната програма на Северна Македония. Те призовават страната да се съсредоточи върху изпълнението на реформи, по-специално в областта на публичната администрация, управлението, принципите на правовата държава и борбата с корупцията. Като отбелязват влошаващите се тенденции в корупцията на високо равнище и ниското доверие на обществото в съдебната система, те призовават за укрепване на независимостта на съдебната система и прозрачността на съдебните органи и за разпределяне на средствата, необходими за ефективното им функциониране.

 

Необходимост от противодействие на политическата поляризация и чуждестранната намеса

 

Политическата поляризация остава основна пречка пред реформите, предупреждават евродепутатите. Те призовават за междупартийно сътрудничество и за приобщаващо преразглеждане на избирателния кодекс въз основа на препоръките на ОССЕ/БДИПЧ и Венецианската комисия. Те подчертават също така, че е важно да се предпазят бъдещите избори от злонамерена чуждестранна намеса и дезинформация.

 

Евродепутатите изразяват загриженост относно чуждестранната намеса, особено от страна на Русия и Китай, и предупреждават за нарастващите рискове, свързани с непрозрачни финансови потоци и принудителни инвестиционни практики. В резолюцията се изразява също така тревога от ролята на унгарското и сръбското правителство в прокарването на геополитическите цели на Китай и Русия.

 

Свобода на медиите и публична администрация

 

В доклада се призовава за продължаване на реформите за осигуряване на независима и устойчива медийна среда в съответствие с Европейския акт за свобода на медиите. Призовава се също за модернизиране на основаната на заслуги публична администрация и за преодоляване на системните предизвикателства на политизирането.

 

Цитат

 

Докладчикът Томас Вайц (Зелените/ЕСА, Австрия) заяви: „Днес приехме първия доклад за Северна Македония от 2022 г. Като докладчик работих неуморно за изготвянето на балансиран и безпристрастен доклад за демократичния напредък на страната. Северна Македония е лидер в региона, който демонстрира истинска ангажираност към ценностите на ЕС, включително с историческата промяна на името и поемането на смелите реформи.

 

Присъединяването ѝ обаче е несправедливо блокирано от твърде дълго време поради двустранни спорове, което подхранва недоволството и разочарование от страна на обществото спрямо ЕС. Призовавам всички политически партии в Северна Македония да се ангажират в конструктивен диалог за постигане на необходимия консенсус, който ще укрепи многоетническия характер на страната и ще ускори напредъка ѝ към ЕС“.

 

Албания, Босна и Херцеговина и Грузия

 

В сряда Европейският парламент прие още три доклада относно напредъка на Албания, Босна и Херцеговина и Грузия.

 

Евродепутатите подчертават широкия политически консенсус и силната обществена подкрепа в Албания за присъединяването към ЕС, както и пълното привеждане в съответствие с външната политика и политиката на сигурност на ЕС. Въпреки че приветстват целта на Албания да приключи преговорите за присъединяване до 2027 г. и вече постигнатия напредък, евродепутатите подчертават необходимо ускоряване на реформите.

 

Парламентът потвърждава своята твърда подкрепа за кандидатурата на Босна и Херцеговина за членство в ЕС, като подчертава, че процесът трябва да се основава на заслуги, да бъде съобразен с копенхагенските критерии и да се гради върху единството, суверенитета и териториалната цялост на страната. Макар да приветстват целта на Албания да приключи преговорите за присъединяване до 2027 г. и вече постигнатия напредък, евродепутатите подчертават спешната необходимост от засилване на реформите.

 

Преcконференция

 

Пресконференция с докладчиците за Албания, Босна и Херцеговина и Северна Македония ще се проведе в 15.00 ч. (източноевропейско време), а с докладчика за Грузия – в 15:30 ч. в сряда в залата за пресконференции „Дафне Каруана Галиция“ в Европейския парламент в Страсбург.