Sliven online

Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Намаление с 40 % на студентските такси: първа стъпка към достъпно обучение, но моделът за финансиране остава висящ

София, 16 юли 2025 г. – Комисията по образование и наука при 50-ото Народно събрание одобри на второ четене промени в Закона за висшето образование, които ограничават годишните такси за платена форма до 60 % от държавната издръжка за съответната специалност – реално 40-процентно намаление спрямо досегашните нива. За новоприетите студенти още е предвиден таван от 20 % върху общия размер на възможното поскъпване за целия им курс на обучение.
„Днешното решение безспорно облекчава студентите, но не решава проблема по същество и в дълбочина. Необходим ни е устойчив модел на финансиране, който да прекъсне автоматичната връзка между таксите и държавната субсидия, иначе цикълът на скокове ще се повтори“, коментира проф. д-р Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите и ректор на ВУТП. „Ще бъдем изправени пред нови трудности, ако не преосмислим сега действащия модел на финансиране на висшето образование.“ – предупреди още тя и допълни, че от една година Съветът на ректорите предупреждава, че ще достигнем до патовата ситуация, в която вече се намираме.
„Още преди година сме изработили нов модел на финансиране и сме в готовност да водим дискусия по него.“ – сподели още проф. Темелкова.
В свое становище от 8 юли Съветът на ректорите предупреди, че дори новият 60-процентен таван е „временно и неустойчиво решение“, защото всяко бъдещо увеличение на издръжката автоматично ще оскъпява платеното обучение. Ректорите на държавните висши училища настояват също законът да уреди „заварено положение“, което да гарантира предвидимост на вече записаните студенти.
Следващата стъпка е окончателно гласуване в пленарната зала до края на юли. Ако текстовете бъдат приети, университетите ще трябва да приведат таксите си преди старта на записванията за академичната 2025/26 година, а дебатът за цялостна реформа на финансирането ще продължи.