Sliven online

Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
157 години от гибелта на Хаджи Димитър и подвига на неговите четници

На днешната дата, 18 юли 2025 г., се навършват 157 години от героичната смърт на войводата Хаджи Димитър и славния подвиг на неговата чета.
През 1868 г. започва подготовка на две чети, които да преминат в българските земи и да вдигнат народа на въстание. За техни водачи са избрани опитните войводи Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Впоследствие двете чети обединяват силите си в една обща чета. В нея се записват близо 130 млади български момчета на възраст между 19 и 42 г. Участници от Сливен в четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа са неговият брат Тодор и още четирима души – Георги Кавлаков, Стефан Господинов Топтанджиев (Хитрия), Петър Тодоров и Александър Василев Читаклиев. Четниците, снабдени с оръжие и униформи, се отправят през р. Дунав към България. Тяхната задача е да достигнат до Сливенския балкан и заедно с чети от страната да обявят Привременно правителство.
Няколко битки води четата по пътя си в района на селата Караисен, Горна Липница, Вишовград и Бузлуджа.
В четвъртото сражение, в местността Канлъ дере (Кървав дол) на 10 юли 1868 г. много от четниците са избити, а войводата Стефан Караджа е пленен и откаран в русенския затвор, където издъхва.
На 18 юли 1868 година, след редица сражения и неравностоен бой, малцина четници достигат връх Бузлуджа, където е последната решаваща битка на четата. Ранен на три места, сражавайки се до последния момент, Хаджи Димитър насърчава другарите си с думите „Братя, да умрем като българи“.
Смелите войводи – Хаджи Димитър и Стефан Караджа остават завинаги на 28 години.
Саможертвата и смелостта на Хаджи Димитър, Стефан Караджа и техните четници, които загиват през 1868 г. са повод за гордост и преклонение.
Днес, 18 юли, отдаваме почит към паметта на Димитър Николов Асенов, славният сливенски войвода и революционер, който умира само на 28 г.
По-късно поетът Христо Ботев написва една от най-тъжните балади в нашата литература, посветена на хаджията:
„Жив е той, жив е! Там на балкана.
Потънал в кърви, лежи и пъшка
Юнак с дълбока на гърди рана,
Юнак във младост и в сила мъжка.
На една страна захвърлил пушка.
На друга сабя надве строшена, -
Очи темнеят, глава се люшка,
Уста проклинат цяла вселена!“
Изготвил: Виктория Михнева – уредник в отдел „История на България XV-XIX век“ към РИМ „Д-р Симеон Табаков“ - Сливен
Художник: Петър Петров