Sliven online

Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДейтаМплант
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Областната комисия по безопасност на движението предлага разяснителна кампания за индивидуалните електрически превозни средства
Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП) излезе с предложение за организиране на национална разяснителна кампания за изискванията, регистрацията и застраховането на индивидуалните електрически превозни средства. То бе направено по време на последното заседание, проведено на 26 ноември в Областна администрация Сливен.
Идеята е предизвикана от все по-широкото разпространение на този тип средства за придвижване, които създават предпоставки за инциденти както с пешеходци, така и с техните ползватели. Темата е актуална и се очаква да стане още по-злободневна с настъпването на следващия пролетно-летен период. Целта е да бъдат избегнати произшествия и да се намали пътният травматизъм.
Предложението на ОКБДП е Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП), съвместно с отговорните институции, да инициира информационна кампания и в търговските обекти. То е породено от случаи, в които в магазините, както и при търговия в Интернет, клиенти са подвеждани, че електрическото превозно средство, което купуват, не подлежи на регистрация.
Експертът от ДАБДП Светослав Васев, който взе участие в заседанието чрез видеоконферентна връзка, подкрепи идеята и пое ангажимент тя да бъде поставена на разглеждане. Той съобщи, че темата е обсъждана още на 4 септември на среща с представители на всички заинтересовани страни. В резулутат е изготвена и предстои да се приеме единна наредба, която ще бъде предложена на всички общински администрации в страната. Предвижда се и създаването на единен регистър, с който ще се избегне необходимостта от повторна регистрация в друга община на вече регистрирано индивидуално електрическо превозно средство. В началото на 2026 г. изтича четиримесечният срок, определен с последните изменения на Закона за движение по пътищата, влезли в сила на 7 септември, в който общините трябва да гласуват свои наредби. Казусът е обсъждан и в Народното събрание и се очакват промени, които да регламентират ситуацията.
„Провеждането на разяснителна информационна кампания е наложително. Съществува законова дефиниция кои средства попадат под регистрационен режим, но според мен при покупката клиентът трябва да бъде информиран коректно преди да направи своя избор“ – заяви заместник областният управител Фатме Мустафова, която ръководи последното заседание на ОКБДП в област Сливен.