Sliven online

Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДейтаМплант
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Ученици от Чикаго се докоснаха до традициите на Котел чрез онлайн среща с музейната експозиция „Кьорпеева къща“
В навечерието на Първа пролет музейна експозиция „Кьорпеева къща“ към Исторически музей – Котел осъществи онлайн връзка с ученици от Български учебен център „Знание“ в Чикаго. Инициативата се превърна във вълнуващ урок по родолюбие, който срещна българските деца зад океана с богатото етнографско наследство на Котел.
Специален гост на срещата беше народната певица Галина Дурмушлийска, която изпълни китка от български народни песни и създаде празнична атмосфера, силно впечатлила учениците.
Уредникът на експозицията Стефан Иванов представи бита и традициите, съхранени в дома на Радил Кьорпею – уникална възрожденска къща, превърната днес в паметник на културата. В нея е пресъздадена уредбата на котленската градска възрожденска къща от втората половина на XIX век, което даде възможност на учениците да се докоснат до начина на живот и ценностите на българите от епохата на Възраждането.
В инициативата се включиха и Роза и Тончо Тоневи, облечени в традиционни народни носии – мъжка сливенска и женска котленска, които представиха част от българските обичаи.
Оператор и техническото осигуряване на онлайн връзката беше дело на Калин Ганев от Котел, благодарение на когото срещата протече безпроблемно и участниците от двете страни на океана общуваха в реално време.
След събитието директорът на Български учебен център „Знание“ в Чикаго Лили Паслиева изрази благодарност за емоционалната среща и преживяването, което екипът на музея е подарил на децата.
„Децата са силно развълнувани от багрите, формите и песните, които ни представихте от сърце. Няма по-силен урок от този, който ни връща към корена и българските традиции“, сподели тя. Своята емоция изрази и родената в Котел учителка Мария Драганова, която преподава в учебния център в Чикаго: „Господ здраве и благоденствие да ви дава! Разтупкахте ми сърцето след срещата с Котел. Откакто се прибрах вкъщи, само си пея!“
Онлайн срещата е още един пример за успешно сътрудничество между музейното дело в България и българските образователни центрове в чужбина. Според Стефан Иванов подобни инициативи помагат на младите българи по света да опознаят своите корени, традиции и културно наследство и да съхранят връзката си с родината.