Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
110 години българо-американско сътрудничество
На 17.09.2013 г. Янко Янков - главен специалист Отбранително-мобилизационна подготовка в областна администрация Сливен, участва в Международната конференция „110 години българо-американско сътрудничество“. Форумът се проведе в Гарнизонен военен клуб – Бургас, а организатори бяха Асоциация Колеж по отбраната на НАТО – България, област Бургас, със съдействието на Министерство на отбраната на Република България и на Областно управление Бургас. Форумът беше открит от о.р. полк. Величко Белников - председател на АЗКОН - Бургас. Участие взеха комодор Митко Петев - командир на Военно-морска база – Бургас, старши офицери от Военноморските сили, Военновъздушните сили и Сухопътни войски, о.р. полк. Милушев – бивш командир на Военновъздушна база „Равнец“, експерти от Министерство на отбраната, областна администрация Бургас, община Бургас и др.
Конференцията протече под надслов „Овладяване на новото бъдеще” и акцент „Сътрудничеството с Резерва в гражданската „публична сфера” - реален коректив на инициативите за сигурност и отбрана”.
Работата на конференцията беше организирана в два тематични блока: „Адаптиране към защита на българската национална кауза“ и „Интеграционен процес към стратегическо партньорство“.
По време на първия тематичен блок бяха разгледани контактите на участниците в интеграционния процес, положили началото на българо-американските отношения. Специфичните теми представиха взаимното опознаване чрез литература, език, култура и образование. Дискутирана беше и съпричастността на американските мисионери към идеите на Българския възрожденски елит за свободна и независима държава, както и прерастването на дипломатическите отношения в интеграционен процес.
По време на втория тематичен блок беше представен интеграционният процес на сътрудничество между България и САЩ в областта на политиките на стратегически виждания на НАТО. Темите бяха фокусирани върху ролята на България в изграждането на стратегията на НАТО за Балканите и стратегическото планиране в контекста на Интелигентната отбрана. Акцентира се върху предизвикателствата към сътрудничеството след редуциране на силите на САЩ в Европа. Дискутирано беше използването на съвместните съоръжения, изградени на наша територия, както и перспективите за подготовка на многонационалните сили, участващи в мисии. Бяха представени и възможностите за бизнеса и мястото му в тези политики.