Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
264 души са консултирани в регионалния офис на КЗД – Сливен през миналата година
„Въпреки действащия у нас Закон за защита от дискриминация, забраняващ всяка пряка или непряка дискриминация, неравното третиране остава сред най-сериозните нарушения на правата на човека”, отбеляза Мариана Жекова - регионален представител на Комисията за защита от дискриминация /КЗД/ на днешната си среща с областния управител на Сливен Корнелий Желязков. Целта на срещата бе г-н Желязков да се запознае по-обстойно с работата на комисията, провеждаща държавната политика в областта на равните възможности и равното третиране на гражданите на територията на Република България.
В регионалния офис на КЗД в Сливен и в изнесените приемни по общини и кметства от областта през миналата година са консултирани общо 264 граждани или представители на НПО. Най-много са сигналите за неравно третиране по признаците „лично или обществено положение”, „увреждане”, „възраст” и „етническа принадлежност”. То включва на първо място дискриминация в сферата на трудовата заетост – промяна на конкурсни условия при назначаване на работа, тормоз, неосигуряване на условия на труд на хора с увреждания, неправомерно освобождаване от работа, неравно третиране при определяне на трудови възнаграждения.
Продължават случаите на неравно третиране и в редица други сфери на обществен живот. Значителен е през годината броят на потърпевшите във връзка с недостъпна архитектурна среда в обществени сгради, както и на пригоден за инвалиди и детски колички градски транспорт. Продължават и сигналите за неоснователно намаляване процента на работоспособност от ТЕЛК, ограничаване на достъпа на роми до заведения и търговски обекти, грубо административно обслужване, неравно третиране от страна на здравната каса, грубо отношение или отказ за оказване на здравни услуги, тормоз в училище, откази за записване в детска градина или ясла, тормоз от страна на фирми за събиране на кредитни задължения и др. Г-жа Жекова разказа за интересни случаи от практиката на КЗД, по които е потърсена консултация.
Въпреки че броят на подадените през годината жалби е почти двойно по-голям от предходната година, това не означава, че случаите на неравно третиране са се увеличи двойно. По-скоро това е показател за по-добрата обществена осведоменост относно възможностите за защита от различните форми на дискриминация.
Във връзка с превенцията г-жа Жекова сподели, че е участвала през годината в 57 срещи с представители на държавни учреждения и ведомства, НПО, здравни, културни и образователни институции, частни фирми и др., на които са представени възможностите за защита при нарушено право на равно третиране. Особено важен фактор за формиране на морални ценности, за възпитание на качества като търпимост, толерантност, уважение и зачитане личността на другия, готовност за оказване на помощ и съдействие в подходящи моменти, недопускане на каквато и да било форма на дискриминация, са училищата. Затова и в тях регионалният представител на КЗД продължава работата по превенция на недискриминация. В тази връзка през 2013 г. е представен в редица училища обучителният пакет „Уроци по толерантност”, разработен от КЗД съвместно с Института по правата на човека – Дания, който дава знания за предразсъдъците и последствията от дискриминацията, за уменията за ползотворно взаимодействие с многообразието.
„През изминалите близо 5 години, откакто е открит офисът в Сливен, е постигнат голям напредък по отношение осведомеността на хората за правото им на равно третиране. Но ни предстои още много работа в тази насока, за да се гарантира, че равенството няма да остане само на думи, а ще се превърне в реалност”, сподели накрая г-жа Жекова.