Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Областният управител участва в среща за реформата във ВиК
На 12.01.2015 г. областният управител Димитър Сяров участва в среща в Министерство на регионалното развитие и благоустройството, посветена на реформата в отрасъл ВиК. Тя бе по инициатива на министър Лиляна Павлова и е част от поредицата форуми по темата.
Участваха областните управители, представители на Националното сдружение на общините в Република България, ДКЕВР, МОСВ, ВиК – оператори, членове на ВиК – асоциациите в страната и др.
По време на срещата беше обсъдена провеждащата се реформа във ВиК–сектора и ролята на асоциациите при управлението на ВиК-системите и предоставянето на услуги. Дискутиран бе въпросът за предоставянето за управление на водните системи на асоциациите по ВиК и сключването на договор между асоциацията и ВиК-оператор за стопанисване, поддръжка и експлоатация на системите. Разгледан беше процесът на инвестиционното планиране в сектора.
„Изпълнението на реформата за подобряване на ВиК-сектора е много важен ангажимент, който България трябва да изпълни, като условие за привличане на европейски средства в сектора,“ каза при откриването на срещата министър Павлова. Ако България не изпълни всички поети ангажименти по изпълнението на Националната стратегия за развитие и управление на отрасъл ВиК и европейските изисквания в областта на екологията и качеството на питейната вода, няма да може да разчита на европейско финансиране. Нужна е огромна инвестиция за подобряване на водоснабдяването и пречистването на отпадните води, за което страната ни е поела ангажимент като член на ЕС. Реформата е важно условие и за реализиране на проекти по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020г., откъдето ВиК-секторът може да разчита на 2,5 млрд.лв.
Министър Павлова изтъкна още, че за реализацията и завършване на реформата са нужни три години и над 11 млрд.лв. Освен по ОПОС, инвестиции в сектора могат да се набавят и от Програмата за развитие на селските райони, както и от бюджета. За реализиране на реформата в сектор ВиК в МРРБ е създаден специален съвет, който ще работи съвместно със всички заинтересовани страни.
Според Радослав Русев – съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството по въпросите за ВиК, във всеки регион са нужни инвестиции в осреднен размер на 200 млн.лв., като се планира поне половината да се набавят чрез фондовете на ЕС, а останалите от други източници: държавния бюджет, собствени инвестиции на ВиК-операторите, заемни средства, държавни и общински средства и др. Той отчете, че до момента по реформата са изготвени 52 мастър плана. До края на годината трябва да се подпишат 15-годишни договори между ВиК-асоциациите в страната и ВиК-оператори.
Областните управители са важен участник в процеса на ВиК-реформата като представители на държавата в асоциациите. Създаването на действащи асоциации и работещи договори между тях и ВиК-операторите е крайъгълен камък във ВиК-реформата и областните управители имат сериозна роля като председатели на асоциациите.