Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Да почетем и споменем Димитър Кавръков
Да почетем и споменем Димитър Кавръков
На 2 февруари 2010 г. се навършват 100 г. от рождението на Димитър Атанасов Кавръков.
Димитър Кавръков е роден на 2 февруари 1910 година в град Сливен в кв.”Ново село”. Фамилията му е от стар сливенски род. Баща му Атанас Николов Кавръков е художник иконописец и резбар.
През 1928 година завършва резбарския отдел на мебелното училище в Сливен при художника резбар Петър Дамянов – баща на поета Дамян Дамянов.
В 1933 година е приет студент в Художествената академия в София, в приложния отдел при скулптора проф. Атанас Дудолов и в 1938 година завършва с отличен успех академията.
От 1930 година работи непрекъснато в областта на изобразителното изкуство, създавайки декоративни фигури на животни за паркова украса и фонтани, портрети на герои от близкото и далечното минало на нашия народ от камък и дърво.
След едногодишен учителски стаж в гр. Русе в училището за вътрешна архитектура и мебелировка учителствува в Етрополе, Котел и Сливен, в промишлени училища по дървообработване, като преподавател по рисуване, история на изкуството и резбарство. Пенсионира се през 1970 година.
Участвал е редовно от 1934 година в колективните художествени изложби със скулптура в Сливен, областни в Бургас, окръжни в Стара Загора и Ямбол. В националните художествени и приложни изложби в София.
На изложението в Париж през 1937 година за българския художествен отдел участва със скулптурата „Циганка”. По значителни творби от творчеството му са: „Циганка” от дърво, притежание на художествена галерия – Сливен, „Политзатворник” – гипс, „Надпяване” – камък, „Плодородие край Тунджа” – дърво, притежание на НХГ и „Възрожденец”, притежание на ХГ – Казанлък.
Член на Съюза на българските художници от 1947 година. За високо художествено постижение в областта на изкуството му е дадена почетна значка „Златна емблема” на град Сливен през 1970 година.
Носител на голямата награда за литература и изкуство „Добри Чинтулов”.