» home » news » news
EN flagBG flag
Не сте влезли в системата

Sliven. News from the source. Last news

„Лекари на света“ представиха резултатите от свой проект

10 December 2015 12:53,
Emission of: District Sliven 8 years ago, number of readings: 784
Снимка

На 07.12.2015 г. заместник областният управител Веска Вълчева участва в конференция във Френския институт в София под егидата на Френското посолство у нас. Тя беше организирана от „Лекари на света – мисия България“. Основна тема беше представянето на „Ръководство за добри практики за сексуално и репродуктивно здраве на маргинализирани общности“. Ръководството е разработено в рамките на проект „Намаляване на женската заболеваемост и смъртност, свързани с нежеланите бременности“. Проектът се осъществява от „Лекари на света, в партньорство с община Сливен и Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве.

Основната идея на проекта е да се създаде устойчив механизъм за достъп до безплатни методи за семейно планиране на всички нуждаещи се, които се намират в ситуация на уязвимост. Той се осъществява от февруари 2014 г. и периодът му за изпълнение е три години. В него е включена превенция (обучение и съвети относно семейно планиране), безплатен достъп до методи за контрацепция (спирали, таблетки, презервативи), медицински консултации.

В рамките на проекта община Сливен осигурява медицински консултации и лабораторни изследвания, безплатни за насочените от „Лекари на света” жени. Асоциацията предоставя средства за контрацепция (спирали). Ангажиментите на „Лекари на света” са свързани с организиране на дейностите за повишаване на осведомеността по въпросите на семейното планиране в рамките на Центъра, както и на терен. Сдружението осигурява на бенефициентите и други методи за контрацепция (презервативи, таблетки) и при необходимост – лечение, предшестващо използването на контрацептиви.

Акцент беше поставен върху централната роля на медиаторите от ромската общност, чиято основна задача е осведомяване по въпросите на сексуалното и репродуктивно здраве и осъществянането на връзка между общността и здравните заведения.

Според данните, изнесени по време на събирането, само от началото на 2015 г. досега 120 жени са получили спирала, а 10 са започнали прием на контрацептивни таблетки. При около 50-60% от жените, които са били консултирани по време на проекта, е установено, че имат придружаващи заболявания и едва след като са преминали курс на лечение са им осигурени средства за контрацепция.