Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Областният управител участва в обсъждане на проектите за учебни програми по български език и история
На 19.02.2016 г. областният управител Татяна Петкова и заместник- областният управител Веска Вълчева взеха участие в общественото обсъждане в Сливен на новите учебни програми по български език и литература и история и цивилизации за шести и осми клас. Домакин на срещата беше д-р Бисерка Михалева – началник на РИО Сливен. Участваха представители на регионалните инспекторати по образование, директори на училища и учители от областите Сливен, Стара Загора, Ямбол, Бургас, Хасково и Пазарджик.
Учебните програми бяха представени от заместник-министъра на образованието и науката Диян Стаматов и експерти от МОН. Заместник-министърът каза при откриването, че в момента тече интензивен процес на обществено обсъждане на новите учебни програми. На интернет-страницата на министерството постоянно постъпват предложения и становище по тях. В голямата си част те са положителни, а някои касаят учебния материал в конкретика. Промените по БЕЛ са в посока олекотяване на учебния материал, което означава да има по-малко произведения или откъси от произведения в частта задължителна подготовка. Това ще даде възможност да се отдели повече време за надграждане или допълнителна работа според спецификата на класа и темпа на усвояване. Обособени са и часове за развиване на комуникационните способности, като учениците ще се учат да говорят публично и да защитават позицията си.
Г-н Стаматов каза още, че патриотичното възпитание е силно застъпено. Българските автори присъстват в голяма степен в учебното съдържание. По думите му българската литература е много богата, но не е възможно да се изучава всичко.
Експертите от МОН представиха в подробности учебните планове. Срещата продължи с дискусия, по време на която директори и учители поставиха конкретни си въпроси.
Общественото обсъждане продължава и в други градове. Получените мнения ще бъдат прецизирани, а в края на следващата седмица се очаква учебните програми да бъдат предложени на министъра на образованието за утвърждаване.