Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
ИВАН ТЕНЕВ ОТ 10А КЛАС НА ХУМАНИТАРНА ГИМНАЗИЯ УЧАСТВА В XXVIII НАЦИОНАЛНА ОЛИМПИАДА ПО ФИЛОСОФИЯ
От 25 до 27 март 2016г. град Перник посрещна 52 ученици и техните учители за националния етап на олимпиадата по философия.
Ученикът Иван Тенев от 10а клас на ХГ „Дамян Дамянов” получи 82 точки от областния етап с есе върху фрагмента на Имануел Кант „Обстоятелството, че човекът може да има представа за Аз, го издига безкрайно над всички други същества, които живеят на земята“, с което се класира за националния кръг.
Откриването се състоя на 25 март в Дом на културата, гр.Перник. Тържеството уважиха зам.министърът на образованието Диян Стаматов, кмета на община Перник г-жа Церовска, проф.дфн Райчо Пожарлиев – председател на националната комисия както и преподаватели от СУ „Климент Охридски” и ПУ ”Паисий Хилендарски” членове на националната комисия.
На 26 март /събота/ в ПМГ „Христо Смирненски”- Перник участниците в олимпиадата трябваше в рамките на четири часа да решат тест от 10 въпроса, проверяващ знанията им за основните философски направления и текстове на философи, както и да напишат есе. От предложените четири фрагмента Иван Тенев писа по фрагмента на Хосе Ортега и Гасет “Към всичко можем да имаме утилитарно отношение, само към едно нещо, към едно единствено нещо не можем – към аза”. За разработката си той получи 97 точки от максимум 120 – най-много от участниците десетокласници.
В концепцията на олимпиадата е заложено насърчението за философстване. Това потвърждават и критериите за оценяване: умение за философско осмисляне на темата – до 40 т., оригиналност – до 30 т. и убедителност – до 30 т. По този начин могат да се уловят универсалните характеристики на философското разсъждение. Ако не се покрие първия критерий, то ще трябва да се оценява една чисто литературна работа. Без втория – едно отлично възпроизводство на философски тези от учебник или друга философска книга, а без третия – оригинална и интересна фикция.
При откриването на олимпиадата проф. дфн Райчо Пожарлиев сподели, че „Философията не е просто знание, тя е свобода. Философията учи на мислене, учи ни как да живеем и дори как да умрем. Ние сме една голяма общност, една институция, която внася ред в безредието на глобалния свят.”
Пожелаваме на Иван Тенев тази първа среща с чудесата на философията да не е последна!