Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
ИВАН ТЕНЕВ ОТ 10А КЛАС НА ХУМАНИТАРНА ГИМНАЗИЯ УЧАСТВА В XXVIII НАЦИОНАЛНА ОЛИМПИАДА ПО ФИЛОСОФИЯ
От 25 до 27 март 2016г. град Перник посрещна 52 ученици и техните учители за националния етап на олимпиадата по философия.
Ученикът Иван Тенев от 10а клас на ХГ „Дамян Дамянов” получи 82 точки от областния етап с есе върху фрагмента на Имануел Кант „Обстоятелството, че човекът може да има представа за Аз, го издига безкрайно над всички други същества, които живеят на земята“, с което се класира за националния кръг.
Откриването се състоя на 25 март в Дом на културата, гр.Перник. Тържеството уважиха зам.министърът на образованието Диян Стаматов, кмета на община Перник г-жа Церовска, проф.дфн Райчо Пожарлиев – председател на националната комисия както и преподаватели от СУ „Климент Охридски” и ПУ ”Паисий Хилендарски” членове на националната комисия.
На 26 март /събота/ в ПМГ „Христо Смирненски”- Перник участниците в олимпиадата трябваше в рамките на четири часа да решат тест от 10 въпроса, проверяващ знанията им за основните философски направления и текстове на философи, както и да напишат есе. От предложените четири фрагмента Иван Тенев писа по фрагмента на Хосе Ортега и Гасет “Към всичко можем да имаме утилитарно отношение, само към едно нещо, към едно единствено нещо не можем – към аза”. За разработката си той получи 97 точки от максимум 120 – най-много от участниците десетокласници.
В концепцията на олимпиадата е заложено насърчението за философстване. Това потвърждават и критериите за оценяване: умение за философско осмисляне на темата – до 40 т., оригиналност – до 30 т. и убедителност – до 30 т. По този начин могат да се уловят универсалните характеристики на философското разсъждение. Ако не се покрие първия критерий, то ще трябва да се оценява една чисто литературна работа. Без втория – едно отлично възпроизводство на философски тези от учебник или друга философска книга, а без третия – оригинална и интересна фикция.
При откриването на олимпиадата проф. дфн Райчо Пожарлиев сподели, че „Философията не е просто знание, тя е свобода. Философията учи на мислене, учи ни как да живеем и дори как да умрем. Ние сме една голяма общност, една институция, която внася ред в безредието на глобалния свят.”
Пожелаваме на Иван Тенев тази първа среща с чудесата на философията да не е последна!