Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
По инициатива на областния управител е открито местоположението на тленните останки на видния гражданин на Сливен Стефан Панаретов
Във връзка с инициативата на областния управител г-н Марин Кавръков за откриване местоположението на тленните останки на видния гражданин на Сливен и първи български посланник в САЩ г-н Стефан Панаретов и почитане всяка година паметта му по подходящ начин на 22.03.2010 г. се обърнахме с молба към г-н Николай Младенов министър на външните работи.
Съдействие по въпроса веднага ни бе оказано от началника на Политическия кабинет на Министерството на външните работи г-н Валери Рачев.
Чрез запитване към общината в гр. Вашингтон, окръг Колумбия от посолството на Република България в САЩ, за мястото на тленните останки на нашия именит съгражданин Стефан Панаретов, информация е предоставена от Службата за публични регистри на федералната столица. Съдействие по въпроса е оказано и от кабинета на кмета г-н Ейдриън Фенти.
Проф. Панаретов е погребан на 21 октомври 1931 г. в гробището Рок Крийк (Rock Creek Cemetery).
От посолството са ни изпратени снимки на гроба и карта на гробищния парк, предоставени са ни копия от смъртния акт и завещанието на покойния.
С особена почит и гордост посочваме, че Стефан Панаретов е роден в град Сливен през 1853 година. Като възпитаник на Робърт колеж, той е и негов дългогодишен преподавател по български език. Избран е за действителен член на Българската академия на науките. В продължение на 11 години е посланик на България в САЩ и има лична заслуга в установяване на отлични двустранни отношения, съдействали за защитата на важни български национални интереси. Като член на българската делегация взема участие в Парижката мирна конференция през 1919 г., а през 1921 г. е български делегат в Обществото на народите.
Заедно със съпругата си Лидия Гейл, той завещава значителни суми на Българската академия на науките и Американския колеж в София.