Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Дискусия на тема „Чудесата на Сливен“ се проведе днес в Сливен
На 14.10.2016 г. се проведе дискусия на тема „Чудесата на Сливен – Нови възможности за развитие на културно-исторически туризъм в региона“. Проявата бе част от Националната кампания за опазване и популяризиране на културно-историческото наследство на страната ни „Чудесата на България”. Целта е популяризиране на културно-историческото наследство в България, развитие на културно-историческия туризъм, подпомагане на музейното дело и манастирите в България.
Акценти в днешния форум бяха превръщането на сградата на Първата текстилна фабрика в България - фабриката на Добри Желязков, в исторически музей, привличането на инвеститори за Сливенските минерални бани, възможностите за продължаване на археологическите проучвания на крепостта Туида, разработването на туристически пакети, съчетаващи винен и културно-исторически туризъм, предлагането на общ туристически продукт за Сливен-Жеравна-Котел.
Форумът беше открит от Славка Бозукова – главен редактор на вестник „Стандарт“. Участие взеха министърът на земеделието и храните Десислава Танева, областният управител Татяна Петкова, кметът на община Сливен Стефан Радев, доц. д-р Венцислав Велев от Министерство на културата, проф. д-р Божидар Димитров – директор на Националния исторически музей, археологът проф. Николай Овчаров, Стамен Янев - изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, директори на културни институти и представители на бизнеса от Сливен.
„Тъжно ми е, че нашият град чувствително изостана от другите общински центрове в нашата страна. Тръгвайки от последното място само обединени можем да постигнем активности, които биха ни изравнили с общини, от които не изоставаме като дадености,“ призова министър Танева.
Областният управител Татяна Петкова и кметът на общината Стефан Радев представиха културно-историческото наследство и какво е направено от местна и държавна власт за увеличаване на възможностите за развитие на туризма. Те очертаха и проблемите, които спъват привличането на инвестиции в сектора: собствеността, на почти всички обекти и особено на Сливенските минерални бани и Карандила, която е разпокъсана и възпрепятства привличането на крупни инвеститори; допълнителното археологическо проучване на крепостта Туида; довършителни дейности на предоставената от областния управител сграда на Първата текстилна фабрика за нуждите на РИМ-Сливен; фрагментираността на предлаганите туристически маршрути.
Своите виждания за подобряване на туристическото предлагане и увеличаване на атрактивността на туристическите обекти дадоха проф. Димитров и проф. Овчаров.
От своя страна Стамен Янев представи възможностите по оперативните програми и по Програмата за развитие на селските райони. Той съобщи, че все още е отворена процедура пред националния иновационен фонд за финансиране на проекти - научно приложни проекти, с цел въвеждането им в бизнеса. Там има възможност за безвъзмездни финансиране до 500 000 лева.
Представителите на бизнеса предложиха своята подкрепа на общинското ръководство и призоваха за по-голямо единение на усилията на местна власт и местен бизнес в посока на максимално оползотворяване на културните и природни дадености на региона.
В заключение кметът Радев благодари на организаторите и подчерта, че такива форуми са важни, защото стават катализатор на добри идеи и инициативи, чието осъществяване трябва да се преследва.