Не сте влезли в системата

Sliven online

Sliven online
 

Начало

Категории новини

Други категоризации

Новинарски сайтове

Източници на новини

Търсене

Преводач

RSS

Сливен. Новини от източника. Последни новини

ФЕСТИВАЛ НА ЦЪРКОВНАТА МУЗИКА

28 октомври 2016 16:43,
Излъчване: Община Сливен преди 8 години, брой четения: 975
...

На 29 октомври (събота) от 18 ч. и на 30 октомври (неделя) от 11 ч. в църквата „Св. Богородица” ще се проведе Осмият фестивал на източноправославната църковна музика „Николай Триандафилов Сливенец”. Патронът на фестивала е направил епохална крачка в българската църковно-певческа практика, като издал в средата на XIX век първите църковно-певчески сборници с песнопения на църковнославянски език, които заменят използвания дотогава в богослужението старогръцки език, наложен от гръцкото духовенство, настанило се в България по време на турското робство и унищожило богослужебните ни книги.

Фестивалът ще бъде открит на 29 октомври (събота) в 18 ч. от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Иоаникий. Пръв ще пее хорът-домакин „Добри Чинтулов” при читалище „Зора 1860” под диригентството на академик протопсалт Методий Григоров. След него ще се изяви хор „Христина Морфова” при столичното читалище „Д-р Петър Берон 1926” с диригент Таня Никлева-Владева. Вечерният концерт ще бъде закрит от камерния смесен хор „Гаудеамус” при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив с диригент доцент Весела Гелева.

В неделя (30 октомври) от 11 ч. ще се представи Православният хор към Българската православна църква в Берлин (Германия) с диригент Боряна Черети–Величкова. Хорът е съставен от българи, руснаци, украинци, германци и др. Последен на концертния подиум ще застане Софийският камерен хор „Васил Арнаудов” с диригент професор Теодора Павлович.

Както се вижда в тазгодишния фестивал ще участват изтъкнати и силни хорове. Съгласно статута на фестивала в репертоара на всеки хор е включена новонаписана църковно-хорова творба на съвременен български език. На проявата ще присъстват авторите на тези творби – композиторите Стоян Бабеков и свещ. Александър Лашков, както и музиковедката Мануела Манчева от БНР. Вход – свободен.

 

Методий ГРИГОРОВ