Sliven online
Начало
Категории новини
Други категоризации
Новинарски сайтове
Източници на новини
- Бюро по труда-Сливен
- ВиК-Сливен
- ДГ "Детски рай"
- ДейтаМплант
- Динамо АД
- МБАЛ "Д-р Ив.Селимински"
- МКБППМН Сливен
- Мед. център Миркович
- Митрополия Сливен
- ОУ "Е. Багряна" (XII)
- ОУ "П. Хитов" (VII)
- ОбСНВ, ПИЦ-Сливен
- Област Сливен
- Община Сливен
- Общински съвет - Сливен
- Обяви за работа – Сливен
- ПГ по Механотехника
- ПГПЗЕ "Захарий Стоянов"
- ППЗЦ - Сливен
- ПХГ "Дамян Дамянов"
- РЦИР
- Регион.Ист.Музей-Сливен
- СБР - Котел
- СУ "Й. Йовков" (X)
- Сп. "Текстил и облекло"
- Спортно у-ще "Д. Рохов"
- ТПП-Сливен
- Топлофикация-Сливен
- Туида Нюз
- ЮТРЛВК - Сливен
Търсене
Преводач
RSS
Сливен. Новини от източника. Последни новини
Представиха в Сливен мобилното приложение за взаимопомощ IHELP
В Сливен беше представено мобилното приложение за взаимопомощ IHELP. На форума, който се проведе в зала "Май", присъстваха заместник-кметът Пепа Чиликова, представители на Община Сливен и медицински специалисти.
"Това е мобилно приложение, което обединява семейства, приятели, професионални спасители, лекари, пожарникари, спортисти и всеки човек, който е готов и има знанието, за да помогне в случай на спешна помощ", обясни Христо Христов, съосновател на проекта. Той каза, че чрез IHELP искат да създадат национална мрежа за взаимопомощ и когато човек се нуждае от спешна помощ, освен алармирайки на телефон 112, да има възможността да извести хора на близки разстояния, притежаващи познания за оказване на долекарска помощ, но също така и семейството и приятелите му, независимо от тяхното местоположение в този момент.
"Целта ни е до третата минута да се отзовава човек, който да помага и съхрани живота на пострадалия до пристигане на медицинския екип. Освен мобилното приложение, ние искаме да образоваме и обществото ни. Да научим хората да реагират адекватно при спешни ситуации - правене на сърдечен масаж, изваждане на глътнат език, задавяне и др.", обясни Христов. Той посочи, че с IHELP не се цели да бъде изместена функцията на телефон 112, а да бъде помощно средство.
На кръглата маса бяха представени добри практики от функциониране на приложението в община Габрово, която е първата в България, в която се е реализирал проектът. В града има над 500 спасители-доброволци и всяка седмица се обучават жители на града за първа помощ и използване на мобилното приложение IHELP. Предстои сключване на договор и с община Пловдив.
"Следващата община, която искаме да поканим в мрежата за взаимопомощ и която да се превърне в пазител на сърца е Община Сливен. Убеден съм, че България има нужда от този проект", обяви Христо Христов.
Пепа Чиликова заяви, че със сигурност и един спасен човешки живот е от изключително значение. "Това, което силно ме впечатли при представянето на проекта, е това, че освен, че до нас може да дойде доброволец, ще бъдем алармирани, ако наш близък е в беда", каза тя и призова медицинските специалисти да изразят своето мнение за приложението, защото те са тези, които се грижат за здравето на другите и основно първоначално спасителите-доброволци са хора като тях.
18.05.2017г.