Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
На 3 март в Сливен - заедно по пътя към безсмъртието
140 гайди ще зазвучат в 10.30 ч. на 3 март пред сградата на Община Сливен. Гайдарите, на възраст от 7 до 70 години, пристигат от Смолянския край. Пред паметника на Хаджи Димитър от 11 ч. е официалната церемония по издигане Националното знаме на Република България. 140 военнослужещи ще носят 140-метров трибагреник по „Пътя към безсмъртието“ - от паметника на Хаджи Димитър, по улица „Г.С.Раковски“, до паметника на Панайот Хитов. Там ще се състои втората част от церемонията по поднасяне на цветя и отдаване на почит. Към шествието ще се присъединят и 140 полицаи, пожарникари и ученици от сливенски училища, носещи 140 знамена. Маршрутът на шествието не е избран случайно.
През пролетта на 1861 г. Хаджи Димитър поема по хайдушките пътеки в Сливенския балкан и се включва в четата на сливенския войвода Георги Трънкин, която след неговата гибел е оглавена от Панайот Хитов. До 1863 г., под ръководството на Панайот Хитов, Хаджи Димитър трупа ценен опит като хайдутин и бъдещ войвода. Панайот Хитов пише са първите си впечатления от него : „Добре облечен, руса коса, очи май зелени, бой нисък, разтъртен. На него два пищова, ятаган, с черно чирене, едно шишане с даалийски чакмак – четири педи дълго, пет драма куршум носи. Годините му бяха около 20“. Спечелил доверието на Панайот Хитов и това на другарите си, през пролетта на 1863 г. Хаджи Димитър е избран за байрактар.
Георги Стойков Раковски изготвя „Привременен закон за народните горски чети през 1867 лето“, който е най-завършената теоретична платформа на четничеството в българското национално-освободително движение. Между съмишлениците на Раковски, одобрили този „закон“, са Панайот Хитов, Хаджи Димитър и др.
Община Сливен кани покана всички сливенски гражданин да се включат в честването на 140 години от Освобождението на България от османско иго.
16.02.2018 г.