Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Сливен почете Левски
Възпоменателна церемония по повод 145-годишнината от гибелта на Васил Левски се състоя по обяд на 19 февруари на едноименния площад в Сливен. Венци и цветя пред паметника на Апостола бяха поднесени от областния управител Чавдар Божурски, кмета на община Сливен Стефан Радев, народните представители Десислава Танева и Кольо Милев, командира на военно формирование 22 220 полк.Любомир Вачев, ръководители на регионалните структури на МВР, ДАНС, МОН, патриотични организации, историци, общественици, много граждани и деца. „Левски е човек-идеал, моралните му висини няма с какво да бъдат измерени…Той е загинал едва на 35 години. От днешна гледна точка това е младежка възраст. На тази възраст, в една реакционна среда, след 500 години робство, той е започнал борба за свобода. Ако днес гледаме света през очите на Апостола, препятствията и трудностите, които срещаме в живота си, са дребни и преодолими“ – каза в словото си кметът на община Сливен Стефан Радев.
Преди възпоменателната церемония ученици поднесоха цветя пред паметните плочи на сподвижниците на Левски, които активно са участвали в дейността на основания през 1870 година в Сливен таен революционен комитет. Основни организатори на проявите бяха общината в Сливен, военно формирование 22 220 и РУО.
Паметникът на Васил Левски в Сливен е открит през 2007 г. след близо петгодишна кампания за набиране на средства, основни инициатори на която бяха училища в града с подкрепата на общината. 10 хил.лева от необходимите средства бяха осигурени от благотворителни прояви и частни дарители, а останалите 11 хил.лева – от местния бюджет. Автор на паметника е столичният скулптор Красимир Ангелов.