Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
РЗИ ще проучва обемната активност на радон в жилищата, търси желаещи
Проучване на обемната активност на радон в жилищни сгради в област Сливен стартира в началото на 2019 година, съобщиха от РЗИ-Сливен. То се осъществява в изпълнение на Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон. Проектът е на Министерството на здравеопазването и Националния център по радиобиология и радиационна защита. Целта е да се формира и проведе дългосрочна политика за намаляване и предотвратяване риска за здравето на българските граждани от въздействието на високи концентрации на радон в сгради.
Радонът е естествен радиоактивен газ. Образува се непрекъснато при радиоактивното разпадане на радий-222 в почвата и скалите. Радонът може да се придвижва в почвата на големи разстояния, както и да достига до повърхностните земни слоеве и въздуха, и така прониква в жилищата. Газът е невидим, без мирис и вкус и може да се измери само със специална апаратура. Той е втората след тютюнопушенето причина за възникване на рак на белия дроб и е основен фактор за непушачите. Съчетаването на двата фактора увеличава около 16 пъти риска за рак на белия дроб.
Рискът може да бъде намален чрез измерване на концентрацията на радона и предприемане на необходимите действия в случай, че се регистрират високи нива. В Сливенска област е необходимо да бъдат поставени детектори на първи жилищен етаж на сгради, както следва: община Котел -135 жилища, община Нова Загора - 192 жилища, община Сливен - 344 жилища, община Твърдица - 60 жилища.
За провеждане на проучването се използват пасивни дългосрочни детектори, които престояват в жилището на доброволците за период от 3 до 6 месеца. Детекторите не излъчват йонизиращо или друг вид лъчение. Измерват част от естествения радиационен фон и не събират никаква друга информация за помещенията, в които са поставени.
Поставянето на детекторите стартира през месец януари 2019 година. Гражданите, които желаят да участват в проучването като доброволци, могат да се запишат на място в РЗИ-Сливен, ул.“П.Яворов“ №1 или по телефоните на инспекцията.