Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
КЛУБ „ПРИРОДНИ ФЕНОМЕНИ“ В НАЦИОНАЛНИЯ МУЗЕЙ НА ТЕКСТИЛНАТА ИНДУСТРИЯ
Здравейте, скъпи приятели! Вълнуващ и интересен е нашият клуб в Хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“– на малките и големи феноменчета, които се потапят всяка седмица в неподправената и толкова богата история и природа на нашия град Сливен.
Днес с удоволствие и нетърпение посетихме Националния музей на тестилната индустрия. Този музей е първата постоянна научнотехническа експозиция в България и има за цел да покаже историята на текстилната техника и технология, да подчертае ролята на Сливен в индустриалното развитие на страната, да представи българския принос в развитието на световното текстилно производство. И днес сградата е величествена – това е сградата на първото текстилно училище в България. Построена е през 1906 г. и е паметник на културата.
Чухме историята за основателя на българската текстилна индустрия – Добри Желязков. Добри Желязков, наричан още Фабрикаджията, сливенския предприемач, изградил през 1834 година първата в България и на Балканите текстилна фабрика. Качеството и вида на текстила, произведен във фабриката, заинтригувало дори султана – Махмуд II, който през 1836 година издал ферман и узаконил първата българска фабрика в Сливен, освободил я от данъци и наредил да бъде оказвано на предприемача Добри Желязков пълно съдействие от местните турски власти. Част от сградата на фабриката е запазена и до днес и се вижда до Музея на текстилната индустрия. Видяхме ключа от фабриката, останал като реликва и си представихме големите железни порти и идващите сутрин работници. Разказът и демонстрациите на екскурзовода ни впечатлиха и отново като с машина на времето ни върнаха години назад. За да ни покажат за сетен път величието на българина, предприемаческия му дух, усета за красота и уют и невероятното му трудолюбие.
Нашето пътешествие продължава – очаквайте следващото ни приключение.
За любителите на историята:
https://www.polytechnicsofia.com/muzej-na-tekstilnata-industriya
Анета Койчева-Иванова - ръководител на клуб "Природни феномени" в Хуманитарна гимназия "Дамян Дамянов"