Sliven online
Home
Categories
Други категоризации
News sites
News sources
- Bishopric Sliven
- Central Heating-Sliven
- Chamber-Sliven
- Children's Paradise
- DBT Sliven
- DataMplant
- District Sliven
- Dynamo AD
- GPZE "Zahari Stoyanov"
- HS "E. Bagryana" (XII)
- HS "Y. Yovkov" (X)
- Humanitarian School
- Job ads – Sliven
- MBAL Sliven
- MKBPPMN Sliven
- Med. center Mirkovich
- Municipal Council-Sliven
- Municipality Sliven
- OS "P. Hitov"
- PHSME Sliven
- PIC - Sliven
- PPZC - Sliven
- REDC
- Reg.Hist.Museum-Sliven
- SBR Kotel
- Sports School "D. Rohov"
- Textile and Garment Mag.
- Tuida News
- UTRLVK - Sliven
- Water and Canal Sliven
Search
Translator
RSS
Sliven. News from the source. Last news
Излезе брой 6 на списание "Текстил и облекло" за 2019 г.
Статия 1: Изследване на ефекта на заключителните обработки върху коефициентите на триене на тъкани от естествена коприна
Автор: Диана ГЕРМАНОВА-КРЪСТЕВА, Райка ЧИНГОВА, 2 Сашо АЛЕКСАНДРОВ, Умме КАПАНЪК
Ключови думи: статични и динамични коефициенти на триене, тъкани от естествена коприна, заключителни обработки
Резюме:
Изследването е проведено с 4 тъкани от естествена коприна, имащи различна структура: сплитки, гъстини и линейни плътности на основните и вътъчните нишки.
Измерени са следните характеристики на тъканите "на сурово“ и "на готово“: площна маса; гъстини на основните и вътъчните нишки; статични и динамични коефициенти на триене.
Коефициентите на триене са измерени с помощта на -метър MXD-02 на Labthink, Китай, съгласно БДС EN ISO 8295: 2006. Те са определени при различна сила на натиск: 200, 300 и 400 g и в различни посоки: основни-основни и основни-вътъчни нишки.
Изчислени са процентите на промяна в изследваните характеристики.
Резултатите са представени в таблична и графична форма.
Статия 2: Котленските килими елемент в обучението по интериорен дизайн
Автор: Иванка Добрева-Драгостинова
Резюме: Докладът представя "Магията на котленските килими“, като част от обучението по интериорен дизайн в Нов български университет. В учебния процес са застъпени теми, кореспондиращи с устойчивите принципи за запазване на местните традиции, занаяти, етническа, културна, религиозна идентичност и развитие на дизайна в този контекст.
Пътуващ семинар, дава възможност на студентите да се потопят в автентичната атмосфера, да обогатят своите познания и култура, свързани с българската традиционна архитектура, бит и занаяти. Беседи, демонстрации и практически занимания разкриват магията на обработката на вълната, багренето, символиката, цветосъчетаването, композиционните принципи, техниките на тъкане. На базата на придобитите познания и умения студентите разработват проекти за възможности за приложение на котленските килими и характерни за тях мотиви в съвременния интериорен дизайн
Статия 3: Българско иновативно решение за получаване на текстилни изделия с понижена горимост
Автор: проф. д-р Николай Симеонов
Резюме: Производството на текстилни материали с понижена горимост в последните години придобива все по голямо значение поради непрекъснато нарастващата опасност от пожари. Тази тенденция се засилва поради
широкото навлизане на полимерните материали (кьм тях принадлежат и текстилните материали) в индустрията и бита на хората.
Поради това интересът към проблемите, свързани с повишаване на огнеустойчивостта на полимерните материали остава постоянно висок, независимо, че вече има създадени много добри решения за полимерни материали с понижена горимост.
Статия 4: Компютърно-художествено проектиране на бански костюми
Автор: Радка Атанасова
Резюме: В разработката е направено проучване и анализ в областта на графичния софтуер за дизайн на облекла. По примера на дамски бански костюми е представен процесът на автоматизирано художествено проектиране на шевни изделия.
Статия 5: Роля на разграничител-регулатора за сука при получаване на гладки обвивни прежди
Автор: Христина Конова
Резюме: Статията разглежда ролята на разграничител-регулатора на сука в процеса на формиране, структурата и свойствата на гладки обвивни прежди. Направено е обобщение на известното към момента по този проблем, както и са формулирани неизяснените аспекти, които могат да бъдат обект на по-нататъшни изследвания.